Wpis z mikrobloga

Hej. W piątek warze piwo i pierwszy raz zamierzam zrobić chmielenie whirlpoolowe czyli hopstand.
1. W jakiej temperaturze należy wrzucić chmiel, aby nie było problemów z DMS? Myślałem, że wrzucę w temperaturze 77 stopni na pół godziny. Będzie spoko? Goryczka powinna się nieznacznie zwiększyć, a aromat polepszyć. Tylko ten DMS martwi mnie, bo czytałem gdzieś, że jeszcze jest ryzyko DMSu powyżej 70 stopni.
2. Jaki kalkulator polecacie, który w miarę dokładnie wyliczy mi IBU? Dotychczas korzystałem z brewnessa, ale wydaje mi się, że przy chmieleniu whirlpoolowym nie jest dokładny, bo nie ma możliwości wpisania temperatury brzeczki podczas wrzucania chmielu do garnka. Brewfather ma chyba w miarę spoko kalkulator, ale nie jestem pewien. Beersmith odpada, bo płatny ;p.
#piwowarstwo #piwo #warzenie
  • 5
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Przeor1488: >80*C Ja zazwyczaj przetrzymuje w 75-76*C ~30 minut. Mam Klarsteina więc moge utrzymywać stałą temperaturę w kociołku. Gotuję zawsze z odkrytą przykrywką i nigdy nie miałem problemu z DMS, nawet na samym pilsie. W beersmith nie zmienia się IBU po wpisaniu wartości przy chmieleniu na whirpool. Ale jak porównywałem z brewnessem to minimalne są różnice.