Wpis z mikrobloga

Hej, subskrybuje sobie konto PRO na #dribbble (taki serwis dla projektantów). Nadchodzi właśnie czas, aby opłacić go na kolejny rok i teraz się zastanawiam, czy mogę (i oczywiście jak) wrzucić to w koszt prowadzenia działalności?

Firma ma siedzibę w Kanadzie, tak więc płatność w USD. Nie mam żadnej faktury, jest notka, że ich nie wystawiają. Mam tylko automatycznie wygenerowany rachunek potwierdzający każdą płatność z danego roku.

#b2b #ksiegowosc
  • 10
@kuncfot: Jestem vatowcem i się właśnie zastanawiam, co jestem w stanie z tego odliczyć. Z tego co doczytałem, to bez faktury raczej nie bardzo mogę to wrzucić w KPiR. Pozostaje chyba ten VAT, ale nie za bardzo wiem, jak go tutaj rozliczyć.
@derczy: Do kpir na luzie wrzucasz.

Do vat ... jak jesteś czynny, to albo to przemilczysz i na pewno nikt tego nie znajdzie, albo wykazujesz w naliczonym i należnym jako import usług.
Masz "jakiś" papier na potwierdzenie, masz przelew, nie ma co się stresować.
@kuncfot: Do kpir nie będzie problemu? Piszą, że może to być ryzykowane ( ͡° ͜ʖ ͡°). Niby jakiś tam rachunek czy potwierdzenie przelewu to #!$%@?, a nie dowód księgowości. Ale w sumie yolo, mogę spróbować.

Dobra, a jak wygląda w ogóle kwestia z tym VAT? Za usługę płacę 60USD, przeliczając na polskie to jakieś 233 zł. I co teraz? Odliczam od tego VAT, jak to wygląda przy
@derczy: jako księgowy, mówię Ci, że wrzucałbym to z podpiętym dowodem zapłaty, na pełnym luzie.

Do vat w praktyce wygląda to tak: księgujesz do zakupów 233+23% vat, księgujesz do sprzedaży 233+23%.

kwotę importu usług musisz wykazać w odpowiedniej rubryce "deklaracji" ...chyba 27 i 28, w księgowości program to odpowiednio wykazuje ... musisz gdzieś kliknąć "import usług" ...
@kuncfot: Aha, czyli wychodzi na to, że ten VAT doliczam, a później odliczam, tak więc finalnie wychodzę na 0? To tak średnio, ale ewentualnie odliczę sobie to od podatku, skoro mówisz, że mogę na luzie wrzucić do kosztów.
@ut2derek: Szczerze, to od dawna nie postuje. Ale opłacam, bo stale się zbieram do aktualizacji ( ͡° ͜ʖ ͡°). No i korzystam z dribbble jako portfolio (pro można lepiej spersonalizowac).

Ale jak byłem aktywny to miałem nawet sporo zapytań z zleceniam, tyle że finalnie mało z nich wynikło. Dziś to w sumie tylko oferty o pracę.