Wpis z mikrobloga

Dzień dobry Mirki,
Ciekawi mnie wasze zdanie na temat poniższej sytuacji (przepraszam za rysunek, to dzieło mojego upośledzonego kota). Jest to droga dwukierunkowa, jednojezdniowa. Załóżmy, że pierwsze z aut na prawym pasie wykonuje skręt w lewo np. Na posesję lub drogę podporządkowaną. W tym samym czasie wszystkie auta na prawym pasie są wyprzedzane przez auto na lewym pasie i dochodzi do kolizji. Pytanie brzmi kto jest winny?
Rozsądek podpowiada, że auto, które wyprzedza manewr wyprzedzania jest osobnym manewrem dla każdego z pojazdów uczestniczących w ruchu. Dlatego wyprzedzający powinien się upewnić czy którekolwiek z aut nie zamierza skręcać.
Jednak zarówno wiele uczestników ruchu jak i nawet policja czy sądy miewają inne zdanie.
Jestem gotowy na krytykę mojej wiedzy i przyjmę ją z pokorą. Kto wie, może nawet oddam prawo jazdy spowrotem do chipsów.
Pozdrawiam!
#prawojazdy #prawo #drogi #polskiedrogi #przepisydrogowe #samochody #pytaniedoeksperta
Pobierz
źródło: comment_1631885396EGC2ojfHP3Zbhw0wDOnA9K.jpg
  • 67
@Fornal3: Generalnie to zależy od tego kto się do tej winy poczuwa lub kto da sobie tę winę wmówić. Ewentualnie kto ma lepsze plecy. Raz będzie wina skręcającego, innym razem wyprzedzającego a innym razem współwina.
Załóżmy, że pierwsze z aut na prawym pasie wykonuje skręt w lewo np. Na posesję lub drogę podporządkowaną.


@Fornal3: Tutaj są dwie kompletnie różne alternatywy. Jeśli jedzie w drogę podporządkowaną, to będzie to skrzyżowanie, gdzie nie można wyprzedzać, i z reguły pojawi się linia ciągła jednoznacznie zabraniająca takiego wyprzedzania.

Jeśli to dojazd do posesji, to kwestia zależy od konkretnej sytuacji - tego czy skręcający zasygnalizował, i kiedy, oraz tego w jakiej
@Fornal3: imo wyprzedzający, czytałem kiedyś masę wyroków i glosy do słynnego wyroku sn z 2006 roku, już nieaktualnego bo jest nowy, z 2013 bodajże. Ale i tak często mówi się że skręcający
@GaiusBaltar
A co jeśli jest to droga podporządkowana ale znaki poziome na jezdni mówią, że można wyprzedzać? (linia przerywana). Pomijam fakt, że jest to w takim przypadku źle oznakowane ale co na to policja?
@Fornal3: Na takim skrzyżowaniu nawet jeśli byłaby przerywana nie wolno wyprzedzać.

Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

(...)

3) na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

8. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:

1) jednokierunkowej;

2) dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część