Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad kupnem Air M1/8/256, jednak nurtuje mnie dość mała pojemność dysku.
Czy da się instalować programy na dysku zewnętrznym? Typu Photoshop albo Lightroom. Bo rozumiem że dane da się skopiować ale co jak już będziemy mieli dysk zapełniony zainstalowanymi programami?

#apple #macos #macmini #macos #macbook
  • 7
@Hulio_Ricardo: oczywiście, że się da, o ile nie jest to appka instalowana jako pakiet .dmg. Takie zwykłe programy to tak na prawdę foldery (które Mac reprezentuje jako plik wykonywalny), które możesz wypalić nawet na płycie i z niej odpalać. Co innego z danymi, które tworzy sobie aplikacja - one wszystkie lecą na dysk wewnętrzny i po jakimś czasie może zrobić się śmietnik
@Hulio_Ricardo: Da się, przetestowałem. Apki, nawet cała baza danych stoi u mnie na zewnętrznym dysku. Oczywiście musi być to szybki dysk ssd. Samsung T7 bez problemu ogarnia ten temat.
Pakiet Adobe też działa na zewnętrznym, w Creative Cloud w ustawieniach możesz ustawić ścieżkę gdzie mają być isntalowane apki i tam wybierasz zewnętrzny dysk
@Hulio_Ricardo: Adobe już ci opisałem.W większości przypadków jak masz ekran instalacji aplikacji to masz przenoszenie do folderu aplikacji, wtedy zamiast do tego folderu upuszczasz apki na dysk. W innych wypadkach wystarczy z tego folder przekopiować na dysk. Najważniejsza rzecz, to odmontowywanie dysku przed wyciągnięciem i ubicie apek z tego dysku przed jego wyciągnięciem. Oczywiście niektóre apki będą część danych przechowywać w folderach systemu, tak jak w Windowsie apki trzymają rzeczy w