Wpis z mikrobloga

#rower #kolarstwo #pytanie

Mam sobie szosę z największym przełożeniem 53/11 i maksymalnym rozmiarem kół (opon) 700c, osiągam kadencję ~120.

Podczas podróżowania w tunelach aerodynamicznych powstających za samochodami ciężarowymi brakuje mi większego przełożenia. Czy w Polsce istnieją łatwo dostępne rozwiązania w postaci tarczy z większą liczbą zębów (na przód) albo koronki z mniejszą liczbą zębów (na tył)?

O założeniu krótszej korby będę intensywnie w najbliższym czasie myślał ;)
  • 16
@micles: Ale za to za ciężarówką jak mniemam. Za ciężarówką jeździłem ok 70km/h na Unibike Viper, więc wierzę, że na kolarce się da. Swojej kolarki jeszcze nie udało mi się za autem przetestować. Sprawdzę i się pochwalę.
@metaxy: But still - potrzeba większego przełożenia występuje nawet w tym samym zdaniu, co jeżdżenie za ciężarówką :)

Z Twoimi prędkościami to by się zgadzało, w tym rowerze jest 48/11, a więc obliczenia jakie następują :

48/53 * 77,36 = 70,06, czyli też miałeś kadencję ~120.

P.S. Musimy poćwiczyć :

http://www.youtube.com/watch?v=sVbwngNoHm0

Kadencja ponad 300 :<
@micles: blat/tarcza/zębatka 56z, na pewno jest taki rozmiar z Dura Ace, inni producenci też powinni mieć. Najpewniej będziesz musiał zmienić też mniejszą tarczę w korbie bo będzie za duża różnica i przesunąc przerzutkę przednią do góry.
@cofko: http://www.ebay.com/itm/Shimano-Dura-Ace-TT-Tri-7900-56-Outer-Chain-Ring-FC-7900-10-Speed-E-type-/300645716792

" Designed for use with 10-Speed asymmetrical Shimano road chains: CN-7901, CN-6711 & CN-5700

See our store for the 44 tooth inner rings that are compatible with this outer ring "

Czyli podejrzewam, że poza zmianą mniejszej tarczy pójdzie też zmiana łańcucha, który wymusi zmianę tylnej przerzutki i kasety, nie mówiąc już o tym, że wydaje mi się, że taka tarcza nie będzie pasowała do mojej korby - FC4600
@micles: sranie z tymi łańcuchami, normalne 10-rzędowe też podejdą. No ale faktycznie, będziesz chyba jednak i tak potrzebować, bo potrzeba więcej łańcucha :/
@cofko: No właśnie nie mają dziur na wylot, więc nie wiem ocb :) Może mają zintegrowane bolce/gwinty w tą zewnętrzną tarczę i pomimo tego będą pasować...