Wpis z mikrobloga

#heheszki #szury #orwell #yanosik #mojeprzemyslania #nicnapowaznie #nienapowaznie #spisek #komunizm #inwigilacja #czarnychumor #chiny

Hej na początku tego wpisu chciałem powiedzieć że są to tylko moje przemyślenia :)

Ostatnio bardzo dużo jest artykułów i też sami przekonujemy się jak inwigilacja wchodzi na pełnej czy to za pomocą kamer, smartfonów a nawet ostatnio zus chce kontrolować gdzie jesteśmy na L4 dodamy do tego paragony na telefon i mamy Orwella. Żyjemy w państwie z kartonu więc każda sytuacja może się zdarzyć i co pokazał nam czas żadna konstytucja (pałowanie przedsiębiorców), rodo (telefony z fotowoltaiki) czy inne przepisy nam nie pomogą. Wczoraj zastanawiałem się nad aplikacją Yanosik jak i ich urządzeniami poczytałem sobie ich regulaminy i polityki prywatności. Nic specjalnego użytkownik, abonament, partnerzy sponsorowani itd. itp.

Zauroczył mnie jeden wpis w ich polityce prywatności który może w przyszłości doprowadzić do automatycznego nakładania mandatów na kierowców.

Polityka prywatności

Twoje dane mogą być również udostępniane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obowiązującego prawa, np. organom ścigania.


Jak wiadomo Yanosik wysyła na serwer informacje dotyczące twojego położenia jak i prędkości czy to używasz aplikacji czy ich urządzenia zakupionego w sklepie. Oczywiście to są tylko moje przemyślenia ale jeśli ktoś podał imię nazwisko, telefon albo nr rejestracyjny pojazdu w aplikacji czy też zeskanował sobie dowód rejestracyjny. Może być kiedyś w tarapatach.
Jeśli zakupiłeś w sklepie oddzielne urządzenie też można powiedzieć że jesteś do zlokalizowania bo przy kupowaniu podałeś dane dostawy lub telefon albo płaciłeś przelewem gdzie znajdują się twoje dane personalne i numer konta. Możesz ale nie musisz być narażony w przyszłości na nieprzyjemności.

Polityka prywatności

Jeżeli korzystając z aplikacji zdecydujesz się zeskanować dowód rejestracyjny pojazdu, wówczas będziemy przetwarzać dane w nim zawarte czyli: imię i nazwisko właściciela, numer pesel, adres, numer rejestracyjny pojazdu oraz dane pobrane z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jeśli za pośrednictwem aplikacji zakupisz polisę ubezpieczeniową, będziemy przetwarzać dane w niej zawarte.


Jak wiadomo Yanosik powiadamia nas gdzie jest postój policji z fotoradarem, a co gdyby specjalnie yanosik wyłączał ludziom powiadomienia akurat w tym miejscu gdzie stoi policja bo odgórnie ma nakaz robienia takich fiołków :) Więc jedziesz sobie zgłaszasz że stoją i strzelają ale twoje zgłoszenie nie pojawia się nigdzie to samo jak inny użytkownik zgłosi to zgłoszenie nie pojawi się u ciebie. Policja może też wykorzystać dane zbierane od milionów użytkowników i wygenerować raport gdzie w Polsce najwięcej łamie się przepisy przekraczając dopuszczalną prędkość i tam ustawiać się do strzelania. Jest to bardzo łatwe do zrobienia wystarczy połączyć dane prędkościowe z yanosik i nałożyć je na mapę która ma dane każdej drogi i jej dopuszczalnej prędkości.

Na koniec ubezpieczenia. Pewnie wyskoczyła Ci reklama ubezpieczenia w yanosiku? Kupujesz tam ubezpieczenie za niższą kwotę super ale w trakcie zakupu ubezpieczyciel dostaje info gdzie przekraczasz prędkość i ile razy cały twój styl jazdy którzy jest oczywiście zapisywany:

Czy podejmujemy decyzje automatycznie?

Polityka prywatności

Niektóre nasze usługi wymagają wykorzystania technik zautomatyzowanego przetwarzania danych. Techniki te są wykorzystywane przede wszystkim przy ocenie stylu jazdy kierowcy oraz wybieraniu użytkowników, którzy spełniają ustalone z Towarzystwem Ubezpieczeniowym kryteria dotyczące przygotowania dla danego użytkownika spersonalizowanej oferty ubezpieczenia. W przypadku niespełnienia tych warunków, dane użytkownika nie zostają przekazane do Ubezpieczyciela w celu dokonania kalkulacji składki ubezpieczeniowej.


W tym roku o 100zł taniej ale w następnym niestety wszystkie ubezpieczalnie podniosły Ci ubezpieczenie o 500zł.

To są tylko moje Orwellowskie przemyślenia i nie bierz ich na poważnie wszystko co napisałem w w/w wiadomości jest nieprawdą :)