Wpis z mikrobloga

Jakis czas temu przy wplacie powyzej 50k PLN zaczeli pytac w bankach o pochodzenie pieniedzy.

Dzis takie zapytanie wypluł wpłatomat przy ~20k PLN czyli ~4300 eur. (°°

Czyli przecietne wynagrodzenie Niemca wzbuda podejrzenia i pytanie w naszym kraju dobobytu....
(_ )()

#bekazpisu #nowylad #gospodarka
  • 61
  • Odpowiedz
@Jaroslaw_Keller: Ale ja nie kwestionuje tego co mowisz i chetnie porozmawiam.

I serio pytam: Jestem sobie Hiszpanem , ide wplacic 4k do Santandera w Barcelonie i musze klikac skad mam ten majatek, tak? czy odziedziczylem po wujku Jose czy zaoszczedzilem czy zaorbilem?
  • Odpowiedz
@Jaroslaw_Keller: Ja wiem co to jest AML.


Nie sprawdzalem co prawda tresci dyrektyw, ale niechce mi sie wierzyc, ze mieszakncy zachodnich czesci UE musza sie spowiadac skad maja lekko ponad 4k euro.

Bo to juz u nas nie jest jakas oszalmiajaca kwota, a dla sporej czesci mieszakncow UE to raczej drobniejsze kwoty.

Zreszta AML nie likwiduje obrotu gotowkowego powyzej 15k PLN (3,200 EUR xd) pomiedzy firmami.

@bigger: Jak nie chce
  • Odpowiedz
@bigger: Ale tu nie ma o czym rozmawiać, ja zrobiłem ICA i pisałem międzynarodowy egzamin m.in. ze znajomości 4 dyrektywy, a Ty bierzesz to chłopski rozum i nawet nie chcesz przeczytać źródeł, które Ci wskazałem.
  • Odpowiedz
Każda transakcja powyżej 10k dollarow lub odpowiednik w walutach musi być zgłoszona. Limit przelewów to jest inna para kaloszy i jak przelewamy 4,5tys euro to nikt się nie pyta o to skąd to masz. Gdybys przelewał 20tys to już jak najbardziej
  • Odpowiedz
@kaaban: Ok, juz usuwam Byku.

Nie do konca widze rozumiesz co sie obecnie dzieje. Nie czujesz jeszcze dokrecania subki przy kazdej mozliwej okazji o 1/8 obrotu, skrcania lancucha co chwile czy wdrazanie nowych, zamordystycznych metod i przpiesow w kazdej mozliwej dziedzinie zycia. najchetniej przgelosowanych po cichu , w nocy czy w niedziele. najczęściej jeszcze pod pretekstem poprawienia jakosci zycia i dobra Polakow.

jak Ci z tym dobrze Twoj wybor. Ale zle
  • Odpowiedz
@Jaroslaw_Keller: Ale bardzo fajnie. Na pewno znasz sie an tym dobrze. I na pewno lepiej niz ja. Nawet nie zamierzam z tym dyskutowac.Ani podwazac Twoich kompetencji. Oczywiscie mogle goglowac Twoje dyrektywy, przekopywac sie przez dziesitki anglojezycznych pdfow , ktore maja pewnie setki stron, zeby Tylko odpisac Ci na wpis na portalu ze smiesznymi obrazkami.

Ale to wciaz nie zmieni faktu, ze tlumaczenie sie w srodku Europy z 4300 EUR nie jest
  • Odpowiedz
@Raveen: O #!$%@?.

#!$%@? mi dzien. Serio.

@kaaban @Jaroslaw_Keller

Pomijajac dyrektywy ( o ktorych nie mam pojecia) to uwazacie ten pomysl

Polski Ład zmniejsza limit płatności gotówkowych z 15 do 8 tys. zł.


Zrodlo: https://www.rp.pl/podatki/art18944731-polski-lad-fiskus-ogranicza-firmowe-zakupy-za-gotowke
https://bezprawnik.pl/ograniczenie-zakupow-firmowych-za-gotowke/

Za normalny i logiczny?

Nawet NBP go krytuje pomysl, ale cala reszta asow, mministrow Koscinskich, Patkowskich i inneych dzbanow uwaza to za panaceum na calke zlo.

Przeciez to rece oapdaj.
  • Odpowiedz
@kaaban: Ok, juz usuwam Byku.


Nie do konca widze rozumiesz co sie obecnie dzieje. Nie czujesz jeszcze dokrecania subki przy kazdej mozliwej okazji o 1/8 obrotu, skrcania lancucha co chwile czy wdrazanie nowych, zamordystycznych metod i przpiesow w kazdej mozliwej dziedzinie zycia. najchetniej przgelosowanych po cichu , w nocy czy w niedziele. najczęściej jeszcze pod pretekstem poprawienia jakosci zycia i dobra Polakow.

jak Ci z tym dobrze Twoj wybor. Ale zle
  • Odpowiedz
@bigger: Bardzo dobrze ze zmniejsza. Ból dupy mają tylko dilerzy, złodzieje i wszelkiej maści kombinatorzy - w której z tych grup jesteś?
  • Odpowiedz
@bigger: Pracowałem jak analityk AML i nawet nie zdajesz sobie sprawy jak ogromnym problemem jest ML w Europie. Nikt Ci nie zakazuje wpłat i jeśli uzasadnisz, że to 30k złotych to spadek po ciotce, to nikt nie będzie dalej wnikał. Ale jeśli ta ciotka umiera ósmy raz w tym roku, to już trafisz na risk assesement. Jeśli powiesz, że sprzedałeś samochód i stąd masz kasę, to też nie jest problem w
  • Odpowiedz
@kaaban: XD

Bardzo dobrze ze zmniejsza. Ból dupy mają tylko dilerzy, złodzieje i wszelkiej maści kombinatorzy - w której z tych grup jesteś?


Dobra. Bo myslalem, ze pomimo roznicy zdan na niektore tematy bedziemy mogli jakas dyskusje poprowadzic. Ale widze ze jednak nie ma na to szans.

Pozdro Byku.

Ja jestem dilerem. Wiadomo. I #!$%@? mnie ze jak kupuje po raz pierwszy od drugiego dilera towar za 20k PLN i wystawia
  • Odpowiedz
To jest związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CTF) i w całej Unii ta kwota jest jednakowa, a regulują to dyrektywy EU w sprawie AML - czwarta lub piąta, nie pamiętam już.

No to nie mamy o czym rozmawiać :)


@Jaroslaw_Keller: Mądrzysz się z czegoś czego sam nie doczytałeś. "Narzucony" limit to odpowiednik 10000 euro a nie ~4000 euro jak w Lolsce i dotyczy tylko transakcji pomiędzy różnymi podmiotami.
  • Odpowiedz
@kaaban: Człowieku, niedługo 8K to będzie kosztował tygodniowy pobyt nad polskim morzem, albo miesięczny abonament na chleb w piekarni, albo dla niektórych składka zdrowotna... #!$%@? wszystko w tym kraju.
  • Odpowiedz
@Jaroslaw_Keller: Ja akurat samochodow miesiecznie sprzedaje kilkadziesiat. Od ~50 do slabej setki nawet jak gorszy (tanszy) towar i lepszy miesiac.

Limit 15k to bzdura.
Taka sama bzudra to koniecznosc zgalszania kupna i sprzedazy
O limicie luksusowaych samochodow powyzej 150k juz z litosci nie wspomne.

Zdaje sobie sprawe z problemu prania pieniedzy mimo, ze nie posiadam na ten temat takiej wiedzy jak Ty. Rozumiem potrzebe jego regulowania i pilnowania. Jednoczesnie uwazam, ze
  • Odpowiedz
@kaaban: Człowieku, niedługo 8K to będzie kosztował tygodniowy pobyt nad polskim morzem, albo miesięczny abonament na chleb w piekarni, albo dla niektórych składka zdrowotna... #!$%@? wszystko w tym kraju.


@Raveen: To zapłacisz za ten pobyt karta albo przelewem
  • Odpowiedz
@bigger: a co ma kwota 14500 jeśli kupuje osoba prywatna?
limit dotyczy tylko przedsiębiorców b2b - ma to zapobiegać lewym fakturom i wyłudzaniu VAT
Jak sprzedajesz klientowi detalicznemu to tylko sobie nabijasz VAT do oddania do us więc możesz sprzedać auto za 100k za gotówkę jeśli chodzi o zwykłego kowalskiego
  • Odpowiedz