Wpis z mikrobloga

FreeCAD - przykład modelowania narzynki z omówieniem podstawowych funkcji programu

W związku z licznymi prośbami dotyczącymi prezentacji programu FreeCAD postanowiłem przygotować testowy materiał, w którym na podstawie bardzo prostego detalu przedstawiam przykładowy sposób na zamodelowanie narzynki.

W materiale staram się przedstawić poszczególne etapy tworzenia geometrii krok po kroku, dokonując porównań działania operacji z takimi programami jak Inventor czy SolidWorks, który jest tematem przewodnim na moim kanale.

W opracowaniu znajdziemy m.in. informacje o tworzeniu szkicu, identyfikacji trybów obiektów szkicu, relacji obiektów w szkicu, podstawowe operacje związane z wyciąganiem, wycinaniem, szykiem kołowym i kreatorem otworów.

W związku z długim czasem trwania materiału, pod opisem do filmu dołączony został spis treści.

Zapraszam: [[208] FreeCAD - przykład modelowania narzynki z omówieniem | tutorial | poradnik | krok po kroku](https://youtu.be/GpGmpBYh6hE)

Odwiedź również stronę internetową kanału: IPc - Inżynier Programista

#inzynierprogramista #cad #inzynieria #mechanika #studbaza #pracbaza #modelowanie3d #modelowanie #projektowanie #ciekawostki #tworczoscwlasna #nauka #hobby #gruparatowaniapoziomu #freecad
Pobierz InzynierProgramista - FreeCAD - przykład modelowania narzynki z omówieniem podstawowy...
źródło: comment_1633719047tUssfoiGs0BwjX9XGrSTID.jpg
  • 20
@Bogdan191: No ciężko mi coś na razie więcej o nim powiedzieć, bo od czasu jak mam do czynienia z projektowaniem, pracowałem tylko w komercyjnych narzędziach.
Czy uda mi się przygotować takie dokładne materiały, pokaże czas i zainteresowanie tym materiałem. Starałem się możliwie najdokładniej omówić co robię krok po kroku i dlaczego w taki sposób, ale to na chwilę obecną jest max mojej znajomości tego programu.
Będę śledził temat i zastanawiał się,
@InzynierProgramista: świetnie, że robisz w FreeCADzie! Czy będziesz planował jakiegoś multiparta? Próbowałem podejścia do assembly z A2Plus, który jest prosty i w sumie po jakiejś tam edukacji w Catii dekadę temu odnalazłem się dość szybko, ale Assembly4 to dla mnie jakiś kosmos ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Swoją drogą, czemu korzystasz z spolszczonej wersji?
@InzynierProgramista: Kurde, ciesze się że ktoś docenia freeCada. Od 2012 jak mam z nim styczność przeszedł bardzo długą drogę i nie #!$%@? sie w byle momencie, ale bywają problemy z niepoprawnymi wymiarami na szkicu. Ale gratis to uczciwa cena więc nie narzekam i czasem coś stworzę. Np w 2014 roku zwymiarowałem sobie kilka podzesołów do buggy. @InzynierProgramista: @Bogdan191: @ZlodziejBilonownic: @rhqq:
Pesa_elf - @InzynierProgramista: Kurde, ciesze się że ktoś docenia freeCada. Od 2012 ...
@rhqq:

świetnie, że robisz w FreeCADzie! Czy będziesz planował jakiegoś multiparta?

To dopiero pierwsze spotkanie z FreeCADem po X latach od pierwszej próby podejścia do niego ;)
W związku z tym, że sporo osób zainteresowało się tematem, co widać po liczbie komentarzy, coś spróbuję przygotować tak, by popracować na modelowaniu wieloobiektowym / złożeniach. Muszę na początku doczytać co i jak i też troszkę ropoznać lepiej temat, aby udało się sprawnie materiał
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@InzynierProgramista: chciałem kiedyś we freecadzie pomodelować meble, pokoje, poległem, zainteresowałem się blenderem i tam zostałem. Ten free cad ma zerowe community ;/
Może dzięki tobie ktoś się tym zainteresuje, powodzenia!
@InzynierProgramista: niedawno próbowałem freecada bo myślałem że to alternatywa dla autocada ale to oprogramowanie duuuuzo bardziej nastawione na 3d. I w związku z tym nie bardzo rozumiałem dlaczego tego używać zamiast banalnego w obsludze sketchupa.

Ale za krótko się bawiłem aby wyrokować. Chętnie poznam odpowiedź.
@Bogdan191 @ZlodziejBilonownic @rhqq @Pesa_elf @pokyw123 @Snusmumriken_ @sambarumba @szynszyla2018 @PeterGosling

Dziękuję wszystkim za tak liczny odzew pod postem. Nie spodziewałem się tak wielkiego odzewu i zainteresowania tematem. W związku z tym nie mam już żadnych wątpliwości do tego, aby rozpocząć prace nad materiałami z FreeCADa.
Co do częstotliwości tych materiałów: będą po prostu przeplatane z innymi materiałami dotyczącymi SolidWorksa, Maximy, sprzętów, przykładów prostych symulacji MES oraz wszystkiego innego co przyjdzie mi do głowy.
@sambarumba: > Ten free cad ma zerowe community

Wręcz przeciwnie, na forum dostaje się odpowiedź zwykle po kilku minutach i jest tam bardzo duży ruch. Chyba że masz na myśli development, ten jest wolniejszy niż byśmy chcieli, ale też regularnie pojawiają się nowe PR-y co od razu widać na githubie. FreeCAD zyskuje popularność, pojawia się coraz więcej materiałów na jego temat.
@NewJoker: Dzięki mordeczko, że odpisałeś na mój 2 miesięczny komentarz specjalnie z tego powodu zakładając konto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Napisałem swoje odczucia, kiedyś może jeszcze zajdzie potrzeba to sprawdzę czy coś się zmieniło, póki co na moje potrzeby blender jest dobrym narzędziem, pzdr.
@sambarumba: Nie no, konto założyłem przy okazji, właśnie zamierzam dodać więcej komentarzy na temat programów tego typu. Blender jest potężny i fajnie by było jakby FreeCAD poszedł jego drogą w kwestii dalszego rozwoju. Z tym, że celuje on bardziej w projektowanie maszyn i innych konstrukcji chociaż w praktyce i tak mało kto go do tego używa i większość userów to amatorzy druku 3D ;-)