Wpis z mikrobloga

  • 14
1962 + 1 = 1963

Tytuł: Ślepowidzenie
Autor: Peter Watts
Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction
ISBN: 9788374802932
Tłumacz: Wojciech M. Próchniewicz
Wydawnictwo: Mag
Ocena: ★★★★★★★★

Książka którą ciężką zrecenzować. Na pewno twarde science-fiction, posiada dużo opisów i jeszcze więcej przemyśleń. Wymaga skupienia i świeżej głowy, osoba wybierająca ten tytuł po krótkim opisie z tylnej okładki może się rozczarować. Fakt, jest wampir. Fakt, są obcy. Ale nie o to w tej książce chodzi. Historia jest tutaj tylko tłem, bardziej wybija się na pierwszy plan gąszcz przemyśleń autora. Nie jest to książka w odbiorze prosta - wybierając ją myślałem, że będzie to tytuł nieco podobny do cyklu o Hyperionie Dana Simmonsa. Bliżej tu jednak do Lema, sporo tutaj socjologii. Dywagacji o tym, czym jest sumienie, etyka czy nawet miłość. U Simmonsa też o tym było ale jak wiemy, tę samą rzecz można podać na tysiące sposobów. Przecież nawet Mały Książe porusza podobne kwestie, jednak forma i tu i tam jest zupełnie inna. Ta w Ślepowidzeniu jestem przekonany nie każdemu przypadanie do gustu. Zdecydowanie mniej tutaj dialogów, a jeśli są to raczej w formie wymiany poglądów niż popchnięcia akcji do przodu, służą raczej wytłumaczeniu procesów biologicznych czy badań naukowych.

Gdybym książkę czytał w rok jej wydania byłbym zachwycony. Wiele tu rzeczy, które kiedyś były nowością, czy to gatunku czy nawet w ogólnym przekazie popkulturowym (chiński pokój, cyfrowe niebo, świadomość a inteligencja - problem współczesnej SI). Teraz ten efekt WOW nieco przygasł. Wciąż jednak świeci, czy jednak na tyle mocno żebym książkę polecił? Chyba jednak tylko fanom gatunku. Taki trochę David Lynch książek, jak już polubisz to bardzo, jak nie to też nic dziwnego, mimo wszystko offowy produkt w mainstreamie.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #watts #slepowidzenie
klomo1 - 1962 + 1 = 1963

Tytuł: Ślepowidzenie
Autor: Peter Watts
Gatunek: fantastyka...

źródło: comment_1634552244ql23qieTnAKgghrb6n58JE.jpg

Pobierz
  • 6
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.8 / 10) (12 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2021-11-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-04-21 - Użytkownik smierdakow ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
2\. 2017-08-15 - Użytkownik g........d ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
@klomo1 próbuje ja przeczytać do końca bo kupiłem ognisty deszcz czyli zbiorcze wydanie i ciężko idzie, często muszę zaglądać do internetów by móc po części zrozumieć niektóre zagadnienia
@DurzyHarakter30: Mam te samo wydanie, tak jak napisałeś łączone z Echopraksją. Poprzednie wydanie na portalach typu olx czy allegro osiągało cenę 100 zł za samo Ślepowidzenie. Używane. Super że kupiłeś nowy dodruk. Dzięki temu że takie tytuły są kupowane doczekamy się może większej ilości nowych wydań starszych tytułów, gdzie obecnie ich ceny na rynku wtórnym osiągają czasem kwoty przeze mnie nieakceptowalne.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@klomo1: nie czytałem dużo scifi ale slepowidzenie mi się bardzo podobało. Po drodze dwa zajebiste plot twisty. Facet jest chyba jakimś biologiem i stąd wzorował się na wyglądzie kosmitów
@klomo1: Świadomość a inteligencja i inne tego typu sprawy to Lema jeszcze pod koniec lat 60tych dosyć wyczerpująco tłumaczył.

W 2006 to już był raczej mocno przerobiony temat i nie da się nie być wtórnym.