Wpis z mikrobloga

#stolarstwo #narzedzia #majsterkowanie
Myślę na zakupem piły taśmowej stołowej. Wydaje mi się że jest bezbieczniejszą alternatywą piły tarczowej. Potrzebował bym jej głownie do cięcia listewek nie wyższych niż 40mm. Zastanawiam się, jak taka Piła radziła by sobie z płytami osb, mdf czy pazdzierzowymi czy nie strzepila by ciętej krawędzi jak to potrafi robić wyrzynarka.
Potrzebuję opinii użytkowników takiej piły czy do tak prostych ciec nie przekraczających wysokości podanej powyżej tańsza wersja Dajmy na to do 2 tysięcy się nada czy jak już kupywac to coś droższego?
  • 11
Pytam bo mam doświadczenie w pracy z wyrzynarka i pilarka tarczowa ręczna i wiem jak ta 2 jest trudniejsza w kontroli i jak potrafi się zachować przy błędzie w prowadzeniu.
@Panczo23 musisz się porządnie zastanowić. Piła stołowa to najbardziej uniwersalne narzędzie stolarskie. Piła taśmowa nigdy nie zostawia gładkiej powierzchni cięcia. Do np klejenia dwóch powierzchni ciętych taśmowo trzeba jeszcze użyć hebla, żeby powierzchnie były gładkie. Do tego nie zrobisz nią rowka, niepełnego cięcia. Ma też ograniczenia konstrukcyjne co do szerokości cięcia, między taśmą, a konstrukcją piły. Dobrze gdybyś doprecyzował co chciałbyś tym narzędziem osiągnąć. Ja posiadam i piłę stołową i taśmową i
@Recydywa: Zdaje sobie sprawe z ograniczen tasmowki. Bedzie to przecinanie w dluz listewek/kantowek nie grubszych niz 40mm. Mam tego dziadostwa duzo na stanie szkoda mi tym palic, aby to wykorzystac potrzebuje cos co je poprzecina wedlug mojego zapotrzebowania. Nie mam pily tarczowej stolowej i nie zamierzam jej kupywac.
@Panczo23 daj link do konkretnego modelu. Zjadłem już na tym zęby organizując swój warsztat przez kupowanie, sprzedawanie, naprawianie i wymiany barterowe narzędzi, chętnie się wypowiem
@Recydywa: No powiedzmy że coś takiego Piła taśmowa do drewna Holzmann HBS230ECO.
Tyle że nigdzie nie pisze czy stół jest alu czy żeliwny. Ciężko znaleść jakiekolwiek opinie. Podobno na żeliwnym lepiej się pracuje.
RYOBI pilarka taśmowa RBS904 350W albo takie cudo
@Panczo23 stół na pewno jakiś lekki stop, 100%. Żeliwne narzędzia to zawsze trochę wyższa półka. Będzie cięła, będzie trochę niestabilna, ale da radę, jak nie zależy Ci na precyzji ani szybkości cięcia. Klucz to dobry odciąg wiórów i dobrej jakości taśma. Ale ciągle pamiętaj o tych poszarpanych brzegach. Twardo stoję przy idei pilarki stołowej nawet marnej jakości. Piła taśmowa to dodatek, pilarka stołowa to już bardzo uniwersalne narzędzie.