Wpis z mikrobloga

Diuna (część pierwsza) obejrzana. Cykl czytałem kilkanaście lat temu, ale na oko fabuła filmu całkiem wiernie oddaje książkę.

Dla tych którzy nie znają książek szybkie FAQ:

Dlaczego w roku 10 tysięcznym, mając możliwość podróży międzygwiezdnych tłuką się bronią białą?
Jak widać w filmie mają technologię tarczy osobistej która zatrzymuje szybko poruszające się obiekty. Mają także lasery, ale zgodnie z książką strzał laserem w tarczę powoduje efekt podobny do wybuchu bomby atomowej, więc generalnie tego nie robią. Można powiedzieć iż wyścig miecza i tarczy stał się tak zaawansowany iż cofnęli się do broni białej ponieważ broń długa jest nieskuteczna.

Dlaczego nie ma tam komputerów? Dlaczego ten dron-zabójca miał operatora?
Przedstawiony świat jest światem PO BUNCIE MASZYN. Komputery, roboty, sztuczna inteligencja - oni to już osiągnęli, po czym roboty się zbuntowały i wybuchła wojna ludzie vs maszyny. Ludzie ostatecznie zwyciężyli a budowa wszelkich myślących maszyn (w tym komputerów) została całkowicie zakazana. To także wyjaśnia kwestię broni - nie może być zbyt inteligentna bez komputerów. Komputery są zastąpione przez specjalnie trenowanych ludzi zdolnych do szybkiego przetwarzania danych w głowach. W filmie na początku książę Leto pyta takiego jednego ile kosztował lot wysłannika Imperatora. Tamten wywraca oczy i po paru sekundach podaje odpowiedź. To jest właśnie przykład w filmie takiego człowieka-komputera.

#diuna #dune #film #kino
Pobierz beast - Diuna (część pierwsza) obejrzana. Cykl czytałem kilkanaście lat temu, ale na ...
źródło: comment_1634929320NQP4nrxYWUiPll6FKpLmao.jpg
  • 49
@be_a_st: Oglądałem przedpremierowo. Nigdy wcześniej nie miałem styczności z tym uniwersum, ale nawet mi się podobało. Takie „inne star-warsy”. Bardzo fajne. Nawet książke chciałem wypożyczyć ale się nie udało, bo ktoś mnie uprzedził.
W każdym razie film był w pyte, nawet sie wzruszyłem w paru momentach. Ciekawe kiedy kolejna część ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@be_a_st: wróciłem z filmu i spodobał mi się, chociaż trochę przeciągany moim zdaniem, ale z chęcią bym przeczytał książki, w jakiej kolejności i "jakie" czytać?
Dzieki za info . Dzisiaj oglądałem zdecydowanie film roku . Pomimo kilku rzeczy które mi nie pasowały film 9 na 10 . Niczego lepszego szybko w kinie nie zobaczę . Chyba pora zabrać się za książkę bo kontynuacji możemy się nie doczekać .
@be_a_st: czytalem danwo Diune i potem dzieci duiny. Nie porwala mnie kontynuacja.

Film rewelacyjny, ma swoje tempo, swoj klimat, tworzy przestrzen wrazen zupelnie inna niz to kino jakie teraz jest. To jest bardzo dobre, pozwala widzowi sie poniesc - mowie o widzu co kojarzy uniwersum.

Lowca Androidow to podobny przyklad, nawet ten nowy ma to.

Bylem przygotowany na to ze Diuna nie bedzie robiona jak trailery, ze powinna i byla dluga
@be_a_st: ka trochę nie kumam całej głównej intrygi i nie wiem czy coś mi nie umknęło. Po co imperator wysyłał ten klan głównego bohatera na planetę, skoro i tak chciał go zniszczyć? Domyślam się, że chciał mieć pretekst tyou za wolno wydobywają przyprawę ale oni ich zniszczyli zanim na dobre zaczęli działać. W takim razie czemu nie zabił ich na och własnej planecie? Przecież teraz i tak fama pójdzie na galaktykę,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@ShadyTalezz: Caladan to było lenno szlacheckie z miliardami mieszkańców. Imperator nie mógł legalnie najechać planety. Ze względu na status Caladanu nie mógł też po cichu wesprzeć Harkonenow w obaleniu Atrydów, dopók byli u siebie.
Arrakis to była taka gówno planeta gdzieś zboku świata. Tam można było po cichu zabić Księcia. Pamiętaj, że oficjalnie to Harkoneni zaatakowali Atrydów, a Imperator nic nie wie.
Wiadomo, że i tak wszyscy by się domyślili ale
Co jedzą czerwie i jaką mają biologię? Czy są jakieś inne stworzenia? Czym właściwie jest przyprawa i jak powstaje?


@Mosqu: czerwie żro piasek i inne czerwie. Arrakis bylo kiedys normalna planeta, ale trafily tam zarodki czerwi ktore sie rozrosly do poziomu ktory zniszczyl ekosystem bo one magazynuja wode, co spowodowało też całkowite przekształcenie arrakis w pustynie. Zarodki czerwi tylko w suchym srodowisku moga dokonczyc cykl rozwojowy, czytaj przejsc w duzego robala,
@RexxarHell: ten murzyn ktory podpowiada to stilgar, Paul zabil Dzamisa :-) tak sie sklada ze ksiazke czytalem miesiac temu i film bardzo mocno sie ksiazki trzyma, do takiego stopnia ze wiele dialogow jest wprost z ksiazki