Wpis z mikrobloga

Mirki z #hydraulika ale też z #budujzwykopem - jakie są Wasze opinie na temat programatora do pompy cyrkulacyjnej CWU? Moja pompa ma moc 5W, co tak pi razy drzwi daje 18 zł rocznie za działanie 24/365. To nawet jak zredukuję o połowę prąd (nie liczę ile zużywa programator, bo nie sprawdziłem nawet) to po 3 latach wyjdę na 0.

Pytanie - duże są straty ciepła na takiej ciągłej cyrkulacji? Myślę czy: a) zostawić jak jest b) kupić prosty programator i ustawić np. odpalenie 2-3 razy na godzinę po 5 minut c) kupić sterownik INSEL CWU-01, który widziałęm że jest mocno polecany (mam nadzieję, że szczerze ;))

Pytam mądrzejszych! Dzięki
  • 11
duże są straty ciepła na takiej ciągłej cyrkulacji?


@KochamJescKisiel: Wydaje mi sie ze dosc duze. Zalezy pewnie od pojemnosci instalacji, ale raczej nikt nie zaleca zeby pompa chodzila ciagle, no bo w jakim celu? Ja mam gniazko na wifi i moge przez aplikacje wlaczyc pompe lub ustawic jakis harmonogram. No ale sterownik z jakas "inteligencja" tez powinien zrobic robote.
@KochamJescKisiel Ja zastosowałem gniazdko z wifi i podpiąłem do niego pompę. Zbudowalem haemonogramy i pompka chodzi tylko w godzinach kiedy wodę potrzebujemy od razu ciepłą. Jak szykujemy coś w kuchni, to pstrykam guzik w telefonie i działa.
24/365, to szkoda strat ciepła, prąd do pompki, to przy tym pikuś.
Pytanie - duże są straty ciepła na takiej ciągłej cyrkulacji?


@KochamJescKisiel: Spore. Wiele osób obecnie sprzęga to z czujkami ruchu alarmu. Ja w łazienkach nie mam czujek więc sterownik PC tego pilnuje.
W nocy wyłącza się całkiem a za dnia odpala cyklicznie co chyba 5minut. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@KochamJescKisiel: takie programatory robi się nie po to, żeby oszczędzać na prądzie zużywanym przez pompkę, tylko żeby bez potrzeby nie "kręcić" wodą w instalacji i jej nie wychładzać i tak, oszczędności mogą być niemałe.

U siebie sterowałem różne scenariusze i chyba najlepiej się sprawdza automatyka uruchamiająca pompy obiegowe (mam dwie, jedna na parter, druga na poddasze) w momencie, gdy czujka ruchu zainstalowana w pomieszczeniach wyposażonych w krany zostanie aktywowana. Nawet gdy
@KochamJescKisiel: ja mam ustawiony programator tylko na wieczór. Mam piec na pellet i jak była ustawiona cały czas to piec rozpalał się za często bo musiał dogrzać wodę w bojlerze. Także straty w moim przypadku były w pellecie