Wpis z mikrobloga

@takimireczek: Jeśli wystartują w 12 to lepiej 12, ale czas fermentacji musi być sporo dłuższy i masz ryzyko wystąpienia diacetylu. Nie wiem jakie blg, ale fermentacja musi potrwać conajmniej dwa tygodnie a najlepiej ze trzy, plus potem przeniósłbym do tych 22 dla pewności, może zredukują dodatkowo aldehyd i diacetyl. 22 stopnie otoczenia (jak sądzę) plus ze 4 stopnie od fermentacji daje 25-27 stopni w wiadrze, ilość estrów i fuzli byłaby pewnie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@takimireczek: Przy takiej temperaturze niespodziewałbym się piany, 12 stopni to chyba poniżej zalecanej temperatury dla tych drożdży, więc fermentacja będzie się pewnie ślimaczyć.
@polskabialoczerwoni: @TataStifflera: @Goglez: @krzat: @yam-jan: Nie wiem czy Was to interesuje jakoś wyjątkowo, ale po niecałych 70h godzinach w piwnicy, obecnie mam tam 11,4 stopnia, wiadro ma 13,1. Rurka pracuje naprawdę dynamicznie. Właściwie to jestem naprawdę zdziwiony, ponad 1,5 stopnia różnicy w tej temperaturze to się nie spodziewałem. Piana jest wysoka na ok 1cm. Co prawda nie jest to taka zbita drożdżowa piana, a taka rozlazła z
@takimireczek: Podobno drożdże US05 są hybrydą drożdży około lagerowych i bayanusów, stąd taka ich siła oraz moc

Drożdże będa jadły w ponad 10 pod warunkiem, że zafermentują brzeczkę, ale pamiętaj, że im niższa temp tym 2-3 krotnie rośnie ilość potrzebnych drożdży na starcie.
Kolejna rzecz, że skończenie, czyli dofermentowanie do końca wydłuża się wówczas niemiłosiernie.

Z ciekawostek, drożdże belgijskie FM27 przefermentują brzeczkę w 14 i sa to jedyne znane mi drożdże
@takimireczek: Dostosowuj gatunki drożdży do panującej temperatury a nie na odwrót, jest tego duzy wybór, moim zdaniem pudło do chłodzenia to zbędna rzecz, 20 litrowe warki to nadal są małe objętości, kontrola temperatury tak, ale gdy masz wybicia jak w małych browarach,
@takimireczek: a może masz dobre odczucia tylko termometr oszukuje, parę lat temu miałem problemy z niższym odfermentowaniem, oszukiwał mnie termometr, po czym kupiłem profesjonalny za 200 zł, taki jakiego używają w przetwórdstwie żywności, jak reką odjął.

Stąd zacząłem badać temperatury i wiem, że ww, lagerowe dały radę gdy brzeczka, nie otoczenie, miało 4 stopnie, zaś BE-134 dały najlepsze efekty, gdy brzeczka dobiła do 28 stopni, otoczenia 23-24, zaś gdy brzeczka miała
@takimireczek: Ja robiłem w 12 stopniach kilka razy i było git. Fermentacja nie będzie tak bużliwa, ale wszystko będzie ok. Potem dla pewności mozesz przenieść do cieplejszego pomieszczenia na kilka dni