Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#audyt #big4 #ksiegowosc #pytanie

Jestem asystentem w #big4

Dostałem się fartem i tak minęło pare msc, ale mam srakę w gaciach, bo:
-nie mam ukończonych studiów finansowych
-nie mam wiedzy księgowania, rachunkowości

I nie wiem czy to OK? Czy wzięli, bo nie mają kogo już brać? Jak wygląda wzorowa ścieżka takiego szczurka z wielkiej czwórki? Większość przed big4 pracuje 2-3 lata w księgowości + studia finansowe i lepiej im idzie w pracy?

Nie znam zależności między poszczególnymi częściami SF i mnie to demotywuje, bo nie znam się na tym, gdzie są odpisy, różnice kursowe, i mi potem tłumaczą takie podstawy, że koszty rodzajowe to zespół kont 4, a 7 to przychody itd... A pewnie 99% asystentów wie to w małym palcu #przegryw

1. Czy waszym zdaniem powinienem odejść i popracować najpierw w księgowości iść na podyplomówkę z FIR i wtedy robić karierę w audycie?
2. Czy wiedza księgowań i rachunkowości jest mega ważna w audycie?

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #618e609153f190000a06c947
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 19
@AnonimoweMirkoWyznania
AD1. Zostań tam i się ucz w praktyce, w wolnym czasie zamiast oglądać seriale ucz się tego czego nie umiesz.
AD2. Zależy od audytu. B. często to analiza procedur, instrukcji, procesów, poprawna komunikacja, zadawanie dobrych pytań, wyciąganie wniosków i pisanie opinii.
@AnonimoweMirkoWyznania
2. Przydaje się i łatwiej jest zacząć z taką wiedzą, ale nikt nie oczekuje, że jako asystent będziesz od razu mistrzem rachunkowości. Większość asystentów jest zaraz po studiach fir i tak naprawdę nic nie wiedzą z rachunkowości. Ba, znam kilku seniorów, dla których rachunkowość też nie jest mocną stroną ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nauczysz się w praktyce, zadawaj dużo pytań, żeby rozumieć co robisz, plus chyba wszystkie
MorskiDrań: > Większość przed big4 pracuje 2-3 lata w księgowości + studia finansowe i lepiej im idzie w pracy?
Lol, nie. Większość to studenci/świeżynki absolwenci, co coś tam mieli na studiach w teorii.

A pewnie 99% asystentów wie to w małym palcu

Mordo, idź na piwo ze swoim rocznikiem, pogadaj. Będziesz miał absolwentów historii, byłych magazynierów, kelnerów, inżynierów xD.

1. Czy waszym zdaniem powinienem odejść i popracować najpierw w księgowości iść
@Ignacy_Patzer zależy jak bardzo pali im się grunt pod nogami ( ͡° ͜ʖ ͡°) wiadomo, że w pierwszej kolejności biorą ludzi po kierunkach ekonomicznych, którzy potrafią powiedzieć coś po angielsku i potrafią logicznie i analitycznie myśleć, ale jak brakuje im ludzi, to nie patrzą na wykształcenie. Znam kilka przypadków, gdzie ludzie po gospodarce przestrzennej, czy budownictwie się dostali
@AnonimoweMirkoWyznania ja generalnie polecam kursy z skwp, jak faktycznie chcesz się dokształcić na własną rękę z podstaw rachunkowości, to będzie to spoko opcja.
Ale zorientuj się jak najpierw jak wygląda sytuacja ze szkoleniami na biegłego/acca w Twoim korpo, bo tam nie dość, że nauczą Cię za darmo, zapłacą za egzaminy, to jeszcze niektóre z big4 płacą za zdany egzamin ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ekonobrocka: Dobra, załóżmy, że jestem po licencjacie z rachunkowości, umiem jako-tako angielski (wiadomo, że w piśmie nieco lepiej niż w mowie, no i generalnie nie jestem jakoś szczególnie rozmowny nawet kiedy mówię po polsku), analityczne myślenie też mi jakoś idzie, a i tak mam z jakiegoś powodu problem z dostaniem się do korpo. Co w takiej sytuacji może być przyczyną?
@ekonobrocka: A różnie bywa. Często jestem na jednej albo nawet dwóch rozmowach, nawet mi nierzadko powiedzą, że całkiem nieźle sobie poradziłem z zadaniami (czasami prześlą jakieś pliki excela z czymś do rozwiązania), ale zwykle kończę ostatecznie z odpowiedzią odmowną i ciężko wywnioskować dlaczego, bo wyjątkowo rzadko jest w niej jakiekolwiek uzasadnienie.
@Ignacy_Patzer to może problemem jest to, że jesteś mocno zestresowany/nieśmiały, czy małomówny. W audycie cały czas pracujesz w zespole, często masz kontakt z klientem, więc musisz być jak to napisałeś dynamiczny, xD a przynajmniej taki się wydawać na rozmowie
OP: @ekonobrocka: Wiem, że moje korpo opłaca PIBRy, ale gdzie na egzamin BR kiedy ja nawet podstaw księgowania nie znam xDD

@Jcmg: Bo nie wiem od czego zacząć, wiedz z rachunkowości jest tak obszerna, że nie wiem jak samemu się uczyć, czy czytać i na pamięć wykuć UOR czy co xD

Dlatego pomyślałem nad SKWP żeby się tam nauczyć o co chodzi

@Ignacy_Patzer: Próbuj, ja nie jestem dynamiczny,
@AnonimoweMirkoWyznania jak to jest big4, to na pewno też organizują szkolenia do tych egzaminów i raczej nie trzeba za nie płacić, ale jak wolisz samemu się dokształcić z rachunkowości (i wywalić na to jakieś 2k xD), to myślę, że I stopień skwp będzie ok