Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (360)

Ukraina
NATO odnotowało dużą koncentrację wojsk rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą i traktuje takie działania jako okazję do realizacji potencjalnych działań agresywnych - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeby. „Nie mogę mówić szczegółowo o wynikach naszych danych wywiadowczych, ale widzimy wzrost napięcia. Musimy być realistami i rozumieć, przed jakimi wyzwaniami stoimy. Widzimy ogromny wzrost siły militarnej w pobliżu Ukrainy” – powiedział Stoltenberg. Według niego Rosja już wcześniej stosowała tę metodę nacisku. „Nie chcę spekulować, ale myślę, że musimy być uczciwi, musimy pomyśleć o tym, że istnieją potencjalne możliwości, które Rosja mogłaby wykorzystać do przeprowadzenia potencjalnych agresywnych działań wobec Ukrainy” – dodał.
Źródło

Białoruś
Łukaszenka obiecał Unii Europejskiej dać odpowiedź na piąty pakiet sankcji, który został dzisiaj zatwierdzony. Dziś ministrowie spraw zagranicznych UE dali zielone światło dla nowych środków restrykcyjnych. Nigdy nie braliśmy udziału w organizowaniu przepływu migracyjnego i nie zamierzamy. Straszą nas sankcjami. Cóż, zobaczymy. Myślą, że żartuję, że się przejęzyczyłem i tyle. Nie. Będziemy się bronić. Nie mamy gdzie się już wycofać" - powiedział Łukaszenka dzisiaj na spotkaniu z członkami grupy roboczej ds. zakończenia prac nad Konstytucją.
Źródło

Sekretarz prasowy Władimira Putina Dmitrij Pieskow potwierdził, że wczoraj Łukaszenka i Putin rozmawiali o tranzycie gazu przez Białoruś. Nie podano szczegółów rozmowy. Łukaszenko w związku z kryzysem migracyjnym i sankcjami czekającymi na Mińsk powiedział, że Europa „powinna pomyśleć o” tranzycie gazu przez Białoruś, który przebiega gazociągiem Jamał-Europa. Komentując te słowa, Putin powiedział, że po raz pierwszy słyszy o takim stwierdzeniu i że porozmawia o tym z Łukaszenką.
Źródło

Litwa
Prezydenci krajów bałtyckich podpisali w poniedziałek w Wilnie deklarację o neutralności klimatycznej. Deklaracja przewiduje, że Litwa, Łotwa i Estonia podejmą wspólne działania, będą współpracować na różnych polach w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu i zrealizują zobowiązania podjęte na szczycie w Glasgow podczas COP26. Deklaracja wzywa przemysł do inwestowania w badania, rozwój i innowacje, a rządy do wspierania tych wysiłków „w celu zapewnienia, by gospodarki bałtyckie znalazły się na czele zmian”.
Źródło

Łotwa
Jeśli Litwa lub Polska zaproponują wszczęcie procedury z art. 4 traktatu NATO, Łotwa to poprze – powiedział dziś dziennikarzom prezydent Egils Levits po spotkaniu z prezydentem Litwy Gitanem Nausedą i prezydentem Estonii Alarem Karisem. Prezydent Łotwy zwrócił uwagę, że podczas spotkania prezydenci dużo rozmawiali o sytuacji na granicy z Białorusią. Ponadto do rozmowy włączył się online Prezydent RP Andrzej Duda. „Zgodziliśmy się, że granica musi być chroniona i będzie chroniona. Nasza granica jest silna. Prezydent RP opowiedział nam o tym, w jaki sposób i w jaki sposób chroni się granicę polsko-białoruską. Nauseda mówił o ochronie granicy litewsko-białoruskiej „Mówimy o gotowości Łotwy do obrony swojej granicy. Mamy niezbędne siły i koordynujemy je, aby granica była chroniona i broniona” – powiedział Levits.
Tymczasem według szefa łotewskiego MSZ Edgarsa Rinkevičsa piąty pakiet sankcji zostanie opublikowany w najbliższych dniach. Obejmie białoruskich urzędników i firmy zajmujące się organizacją migracji. Poinformował również, że na spotkaniu omawiana była infrastruktura lotnicza Białorusi oraz linie lotnicze krajów trzecich. "Jeśli hybrydowy atak z Białorusi będzie kontynuowany, należy przyjąć szósty pakiet sankcji." - dodał minister.
Źródło

Estonia
Generał broni Martin Herem, dowódca Estońskich Sił Zbrojnych, od wczoraj przebywał z wizytą roboczą we Francji, gdzie został odznaczony Orderem Legii Honorowej. Generał Herem otrzymał order od dowódcy francuskich sił zbrojnych generała Thierry'ego Burkharda za znakomitą współpracę, za wkład Estońskich Sił Zbrojnych w zapewnienie bezpieczeństwa europejskiego i międzynarodowego oraz w operację przeciwko rebeliantom w regionie Sahelu. Podczas dwudniowej wizyty roboczej generał broni Herem spotkał się ze swoim francuskim odpowiednikiem, odwiedził francuski oddział do walki w cyberprzestrzeni oraz omówił sytuację bezpieczeństwa w Europie i Afryce.
Źródło

Polecam:
11 listopada minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski dokonał inspekcji graniczącego z Białorusią obwodu wołyńskiego. Poinformował, że służby, które nadzoruje, wyślą tam dodatkowe 8,5 tys. funkcjonariuszy podległych MSW: straży granicznej (3 tys.), Gwardii Narodowej (3,5 tys.) i policji (2 tys.). Analiza OSW.
Rosnące zaniepokojenie Kijowa kryzysem granicznym

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka