Wpis z mikrobloga

Czy to prawda, że będąc na ryczałcie mogę odliczać podatek VAT?
Ktoś mi to tak tłumaczył. Załóżmy, że wystawiasz fakturę na 10k + vat (2300zł)
Płacisz ratę leasingu 1000zł netto i 230zł VATu.
To finalnie mogę do US zapłaćić VAT (2300zł) pomniejszony o vat który poniosłem przy opłaty leasingu czyli finalnie przesyłam 2070zł VATu do Urzędu Skarbowego. (nie wiem na ile to prawda boosoba ktora mi to powiedziała nie prowadzi firmy)

1.Pytanie czy to prawda i czy tak to działa.
2.Jeśli tak to co w momencie gdy np zarabiam te 10k i dostaję 2300zł na VAT i kupię sobie np laptopa też za 10k netto na firmę, wtedy VATu pomniejszam o 2300 i nie płacę vatu wcale? A co jak VAT zakupionego przedmiotu jest większy niż vat na fakturze kontraktowej?
3.Od czego ew mogę sobie ten VAT odliczać?
#jdg #dzialalnoscgospodarcza #firma
  • 10
@mikorys: złoto Mirek, to jest po prostu złoto, jak odpowiesz mi na pytanie:
jak się teraz rozliczasz? sam? przez apkę? jesteś w vat? nie masz jdg?

to udzielę wyczerpującej odpowiedzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mikorys: 1. tak, podatek dochodowy i VAT to 2 różne podatki. Można mieć ryczałt i VAT
2. możesz przesunąć VAT na kolejny miesiąc, lub poprosić o zwrot i dostaniesz za kilkadziesiąt dni(nie polecam)
3. od wszystkiego co kupiłeś w celu osiągniecia przychodu.
4. Jak coś sprzedajesz/wystawiasz fakturę to musisz doliczyć VAT

nie wiem na ile to prawda boosoba ktora mi to powiedziała nie prowadzi firmy

A Ty prowadzisz?
@mikorys: dzięki, jeszcze jedno dość ważne zagadnienie:
musisz się zgłosić do vat i być aktywnym vatowcem, w dodatku musisz wystawiać faktury z vat.
Bo jak jesteś np. lekarzem to dupa ;)

pytaj, co tam jeszcze chcesz wiedzieć.

Jeszcze dochodzi zus ;) a od nowego roku ta sławna składka zdrowotna, nie odliczana od podatku.
@mikorys:
jak np kupujesz w danym roku komputer za 12300(10tys netto+VAT) i możesz to zaliczyć do kosztów to masz 10tys kosztu średnio, czyli średnio miesięcznie 833. Mozesz też doliczyć abonament za internet/ telefon/leasing samochodu/paliwo, fotel/biurko czy inne rzeczy które są Ci potrzebne aby ktoś ci zapłacił za to co robisz.

Jak jesteś VATowcem to wpisujesz netto, jeśli nie to brutto