Wpis z mikrobloga

Okej, mam kilka zapewne prostych, aczkolwiek nurtujących mnie pytań :)
Mam takie zabawki jak:
silnik bldc ze specyfikacją Max Current: 80A
esc Constant Current: 80A
bateryjka lipo 5000mAh 6S Constant Discharge: 40C Peak Discharge (10sec): 80C

czemu do esc, które może wytrzymać do 80A, są przylutowane kabelki od strony zasilania awg12, które niby wytrzymują 20-25A? od strony silnika jest 3x awg14
czemu silnik, który ma max 80A, ma 3x awg14, jeszcze mniejsze, teoretycznie 15-20A?

skoro to wszystko działa na natężeniach 40-80A to nie powinno być tam grubszych kabli, a nie jakieś awg12-14?

jeśli mój silnik ma max 80A, a powiedzmy wezmę małą baterię która wyciśnie z siebie max 20A, to dając full power pod dużym obciążeniem silnik będzie słabszy, bo nie wyciągnie swojego maxa na tej baterii, czy raczej silnik będzie próbował wyciągnąć maxa ale zbyt mała bateria nie da rady i się spali?

może głupie pytania, ale elektryk ze mnie żaden, a chce się pobawić skoro mam takie zabawki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#elektronika #modelarstwo #rc
  • 3
@s3mpaaj:
po pierwsze pisz przekroje kabli w ludzkich jednostkach a nie jakieś awg
Po drugie długość się liczy.
Policz sobie spadki napięć to będziesz wiedział.
Np na 20cm kabla 2.5mm² (awg14) i 80A przy 24V będziesz miał ~0,2V spadku i strata ~15W na kablach. Czyli <1% strat.
eśli mój silnik ma max 80A, a powiedzmy wezmę małą baterię która wyciśnie z siebie max 20A, to dając full power pod dużym obciążeniem silnik będzie słabszy, bo nie wyciągnie swojego maxa na tej baterii, czy raczej silnik będzie próbował wyciągnąć maxa ale zbyt mała bateria nie da rady i się spali?


@s3mpaaj: To będzie mniej więcej tak:
spoczynkowo akumulator będzie miał "pełne" napięcie, dasz gazu i silnik zacznie się kręcić
kabelki od strony zasilania awg12, które niby wytrzymują 20-25A?


@s3mpaaj:

To są przewody w izolacji silikonowej, które wytrzymują dużo większą temperaturę pracy niż polwinitowe.

Można spokojnie w dronie czy modelu dobierać kable na 20A/1mm2 i będzie wszytko git, po prostu będą pracować w temperaturze w której zwykły kabel polwinitowy by się stopił i spalił chałupę.

Oczywiście jak tam wstawisz kable w innej izolacji np. głośnikowe to musisz zwiększyć przekrój.