Wpis z mikrobloga

Czemu katolicy roszczą sobie prawo do twierdzeń typu "Chrześcijaństwo to fundament zachodniego świata"?
Nie, chrześcijaństwo nie jest fundamentem zachodniego świata, jest ważnym filarem o którym nie sposób zapomnieć mówiąc o cywilizacji zachodu czy Europy. Co jest w takim razie fundamentem naszej cywilizacji? Co dało podwaliny pod nasze prawo, moralność czy sztukę?
OCZYWIŚCIE STAROŻYTNA GRECJA!
Starożytna Grecja w której żyjący na terenach wielu polis filozofowie, matematycy, architekci czy artyści rozpoczęli budowę fundamentu który po nich, pod silnym wrażeniem osiągnięć przejął Rzym.

Wiem że nic nie wiem, jestem tylko człowiekiem (Bóg może istnieć jednak jest równie prawdopodobne że nie istnieje) -kontra- Bóg istnieje, jestem tylko człowiekiem ALE tako rzecze pismo święte (bez dyskusji bo piekło)

#bekazkatoli #filozofia #prawo #sztuka #architektura
  • 38
@m_ney Grecja istnieje, nie znasz takiego kraju?
Przecież autor i tak ma na myśli kulturę, a nie państwowość. Im bardziej poznajesz kulturę antyczną, tym bardziej odczuwasz, że właściwie bez przerwy do niej nawiązujemy ( nawet średniowiecze nie odrzuciło kultury Antyku, a czerpało z niej garściami)
@michelney: A ja bym powiedział że nie równie ważne ale ważne, bez chrześcijaństwa oba imperia były bardzo "Zachodnie" nic by tu się nie zmieniło na tym gruncie. Spójrz jeszcze na idee Aleksandra Wielkiego, czy to nie starożytna, nasza, niebieska unia?
@michelney: i ta współczesna grecja nadal wywiera wpływ na świat? czy jest #!$%@? państwem 3 kategorii w europie a ostatecznym chlewem nie została tylko przez walory turystyczne?

A papież? Papież to jest firma !
@michelney: Wschodni okres powiadasz... Czyli ludy hellenistyczne i ludy wschodu miały wtedy podobny, bezkrytyczny i sakralny pogląd na władcę oraz podobny styl zarządzania? Czy nie różnice były największą kością niezgody w kontaktach Greków z "dzikimi"
@m_ney: To już jest czysta propaganda, Grecja dała fundament i tyle wystarczy, to są podstawy, to że obecnie jak to mówisz papaj to jest firma to już różnie można interpretować, na pewno szczyt jego wpływów to średniowiecze a teraz to co on może, gówno może, już Stalin go wyjaśnił w tym temacie XD
@m_ney: świetny wyznacznik. Papiestwo też miało okresy, gdy musiało drżeć portkami przed Grecją (w postaci Cesarstwo Bizantyńskiego), która sobie wpływała na ich decyzje i poglądy religijnie. A gdy mieli jakiś problem, to siup do więzienia.
Grecji już nie ma

@m_ney: Nie wiesz, co piszesz. Po prostu nie wiesz, jak wiele z pojmowania europejskiego ma pochodzenie greckie, ile idei nieświadomie zapożyczyłeś.
@michelney: Niby tak, ale... Grecja wniosła 1. Zaawansowaną sztukę, w tym opracowanie gamy, rzeźba i poezja na nowym poziomie, wreszcie teatr; 2. Demokrację i pojęcie obywatela. 3. naukę i filozofię - wszystkie ważniejsze dziedziny, najbardziej podstawowe ujęcia, systematyka i metodologia.
To tylko przykładowe 3 elementy,