Wpis z mikrobloga

@djtartini1: i to jest też ogólnie ciekawy przykład i jedna z czarnych kart w (bardzo czarnej) historii Wielkiej Brytanii.
Zaatakowali neutralną Danią w czasie wojen napoleońskich, bo miała jedyną pozostałą w Europie znaczniejszą flotę, która mogłaby przez Francję zostać użyta do inwazji wysp brytyjskich - floty francuskie i hiszpańskie zostały rozbite pod Trafalgarem.
Oddanie floty wymusili nie przałamaniem murów miasta, tylko bombardowaniem miasta przez flotę, co spowodowało wielkie pożary i ofiary
Pobierz FrasierCrane - @djtartini1: i to jest też ogólnie ciekawy przykład i jedna z czarnych...
źródło: comment_1638360307qX80ribKiNwtvVcL0HO8SL.jpg
@franek-wichura: Ja nie myślę, tylko po prostu to wiem. Wiem, że poziom szacunku dla dziedzictwa materialnego jest w społeczeństwach zachodnich statystycznie na znacznie wyższym poziomie niż u nas. To jest fakt. Nie twierdzę tego na podstawie dowodów anegdotycznych, tylko pewnej wiedzy na temat różnych systemów ochrony zabytków, działań w tym zakresie, przychylności przeciętniaków do tych zagadnień.
@LowcaAndroidow: Pomijasz, że Dania była quasi okupowana, a tak naprawdę zachowała pewną niezależność i kolaborujący rząd. Można to oceniać negatywnie z moralnego punktu widzenia, ale jak najbardziej mieści się w definicji poważnego państwa, skoro nie walczyli na wojnie, której nie mogli wygrać nie będąc de facto wrogiem III Rzeszy.
Taka ciekawostka. Te wszystkie liniowce budowane od końca XVII w. mogły być zbudowane właśnie dzięki wzrostowi znaczenia floty w XIV i XV wieku. Wtedy to zaczęto masowo sadzić lasy dębowe. A były to czasy kiedy większość Europy było znacznie bardziej wylesiona niż jest dzisiaj. Kto lasów nie sadził ten nie miał floty i tak na przykład Niemcy nie mieli z czego budować floty bo każdy miał swoje państwo i nikt wtedy nie
Pobierz orkako - Taka ciekawostka. Te wszystkie liniowce budowane od końca XVII w. mogły być ...
źródło: comment_1638392690X1afccm90MObeAK90cZ54E.jpg