Wpis z mikrobloga

Cześć. Zastanawiam się nad poborem mocy w PC. Obecnie mam GTX 970 i i5-4590 i wg pomiarów we Wiedźminie 3 w 1440p przy obciążeniu CPU 90%+ i GPU w 99%, podkręcona karta graficzna pobierała 111w w peaku, a CPU 54w. Daje to pobór mocy na poziomie 165w. Oprócz tego mam dwa dyski SSD, 1HDD i 3 kości ram. Obstawiam że dyski pobierają maksymalnie po 5w, a ram po +-3waty. Ile może pobierać płyta główna? Wydaje mi się, że łącznie by to mogło być 250watów. Według https://outervision.com/power-supply-calculator taki zestaw miałby load wattage na poziomie 329 W. Mierzył ktoś może miernikiem ile pobierają Wasze zestawy w porównaniu do outervision?

Obecnie posiadam zasilacz Antec VPF450w i zastanawiam się czy taki zasilacz dałby radę z ~i5-12600k i RTX 3060ti/3070 (load wattage 448w). Gdybym miał cały zestaw składać od nowa pewnie też wybrałbym taki o mocy 650-750w, ale czy w moim przypadku, kiedy mam stary zasilacz, jest to konieczne?

Zauważyłem, że większość ludzi ludzi kupuje zasilacze na wyrost, np. 800W do takich zestawów. Z czego to wynika? Wiem, że największa sprawność zasilacz osiągają przy ~50% poboru mocy. Czy to jest przyczyną?

#pcmasterrace
  • 5
@neferx Szczerze? Zamiast siedzieć z kalkulatorem i spekulować nad tym czy Twój zasilacz to pociągnie sugerowałbym od strzała kupić nowy, sprawny zasilacz z zapasem. Akurat tutaj nie ma co oszczędzać jeśli wkładasz do budy komponenty za parę tysięcy.
@neferx: Ostatnio dorwałem 650W 80+ Gold za 250 zł. W rozważania możesz się bawić, ale realnie taka "oszczędność" przy kwocie, którą miałbyś wydać na cały komputer to absurd. Plus ten zakup nowego zasilacza pewnie nawet zwróci się w dużej mierze właśnie przez sprawność.

Teoretycznie zasilacze 450W mogą uciągnąć wiele - https://www.youtube.com/watch?v=X_wtoCBahhM, ale o ile 850W to raczej przesada, tak jednak nie wysilałbym biednego 450W na maksa.
@2phonepiotrus: Tak naprawdę, to bardziej mnie interesuje teoretyczny aspekt tego, jak to jest z tymi poborami mocy, stąd moje pytanie i to kalkulowanie. Podzespoły planuje kupić dopiero w nadchodzącym roku.
Dlaczego kalkulator pokazuje użycie na poziomie tych 329 watów, kiedy CPU i GPU podczas maksymalnego obciążenia pobiera pobiera zaledwie 165w?
Test pod obciążeniem
Tutaj znalazłem ciekawy film, gdzie dopier FurMark dojechał te komponenty na maksa i wyszło ~530w, bo wcześniej, w
@Jan_K: Obejrzałem film i właśnie takich pomiarów mi brakowało. Ten zestaw o jakim wspomniałem wcześniej odpowiadałby +- i5-10600k z RTX 2080 Super, czyli co ciekawe w teorii dla takiego słabiutkiego 450 watowego Anteca nadal pozostaje około 100 watów w zapasie.