Wpis z mikrobloga

Rozważam pompę ciepła do nowego domu. Ale mam duży problem - nie jestem w stanie zrozumieć jak ona działa. Możecie mnie nazwać debilem, głupkiem czy idiotą i będziecie mieli rację, bo ja z tych filmików i artykułów nic nie rozumiem.

Wszędzie piszą: pompa ciepła pobiera ciepło z zewnątrz. No jak ma pobrać ciepło z zewnątrz jak tam jest -5?

Mógłby ktoś mi spróbować wyjaśnić jak najprostszymi słowami i jak kompletnemu debilowi jak taka pompa działa? ( ͡º ͜ʖ͡º)

#budujzwykopem
#remontujzwykopem
#pompaciepla
  • 60
@ATAT-2: podejrzewam, że całkiem sporo osób które mają i korzystają nie wiedzą do końca jak ona działa ( ͡° ͜ʖ ͡°) A ja zanim się na coś zdecyduje muszę wiedzieć dokładnie co i jak . Z gazem pelletem czy drewnem jest łatwo - przy pompie ciepła trochę gorzej
@robertx: Temperatura wrzenia czynnika roboczego, w warunkach ciśnienia normalnego jest na poziomie kilkudziesięciu stopni poniżej 0 stopni Celsjusza. Dlatego pompa działa efektywnie nawet gdy na zewnątrz panuje niska temperatura nawet do -25 stopni Celsjusza, co daje możliwość ogrzania domu i wody do optymalnej temperatury nawet w zimie.
@kaay: @zwirz: Nie wiem jak w Waszych lodówkach ale w mojej jest zimno, a to podobno grzeje

@S_____: Sprężarka spręża powietrze i robi ciśnienie - Przynajmniej te sprężarki które ja znam tak działają . Więc wtf, czemu ta akurat podgrzewa? I skoro podgrzewa to czemu nie rozlicza się uczciwie jak grzejniki elektryczne 1:1 z pobranym prądem tylko sprawność ma nagle 300 albo i więcej %?
Temperatura wrzenia czynnika roboczego, w warunkach ciśnienia normalnego jest na poziomie kilkudziesięciu stopni poniżej 0 stopni Celsjusza.


@cynamonowazaslona: Wypycham czynnik roboczy na zewnątrz domu, tam się schładza, zaczyna wrzeć (albo i nie), zasysam go ponownie do domu i ten wrzący (albo i nie czynnik) oddaje swoje ciepło u mnie w domu? Coś takiego?
na zewnątrz jest -5 a czynnik w wymienniku ma np. -15 i powietrze z zewnątrz go ogrzewa. Cała tajemnica


@przeczki: Widzisz, to ma sens! Tylko co mi po tym, że mam czynnik w temperaturze powietrza za oknem? W jaki sposób czynnik o temperaturze -5 gdzie za oknem jest -5 ma mi ogrzać dom?
Nie wiem jak w Waszych lodówkach ale w mojej jest zimno, a to podobno grzeje


@robertx: Lodówka w tym przypadku jest na zewnątrz a twój domek ma w środku podobny wymiennik jak ten, który grzeje z tyłu lodówki ;)
@robertx: ciepło to właściwość fizyczna a nie człowiecze odczucie :)

W ciele o temp -10 st C nadal jest ciepło mimo że my uważamy że jest zimne (zimno fizycznie nie istnieje, jedynie brak ciepła w zerze absolutnym).

Podstawowe prawo termodynamiki mówi że ciepło przechodzi z ciała o większej temperaturze do tego o mniejszej.

Na dworze masz -5 a czynnik w wymienniku ma -30 więc się ogrzewa. Potem jest sprężany w sprężarce
Dodam jeszcze że skraplanie i parowanie czynnika nie jest konieczne żeby układ chłodniczy działał ale jest to wykorzystywane bo przemiany fazowe są bardzo energochłonne: parujący czynnik pobiera dużo ciepła z otoczenia a skraplając się dużo ciepła oddaje.
@robertx to działa w obie strony w pompach ciepła, jak masz system powietrze-powietrze to możesz używać jej jako klimy w lato, jak jest podłączona pod podłogówkę to gorzej bo przy niskich temperaturach występuje punkt rosy, no i zimne powietrze jest cięższe więc schłodzisz tylko podłogi.
@robertx: sprężanie czynnika a co za tym idzie różne ciśnienia to klucz do układu chłodniczego. Czynnik o wysokim ciśnieniu ma wysoką temperaturę a o niskim niska.

Pierwsze układy chłodzenia to z tego co pamiętam to XIXw. Technologia tu żadna.

Oczywiście teraz pracujemy żeby układ był jak najbardziej wydajny, tzn przy minimalnej ilości energii elektrycznej na pracę sprężarki uzyskać maksymalna ilość energii "przepompowanie".

Tak samo działa pompa ciepła, jak klimatyzacja czy lodówka,
@robertx: ja nie rozumiałem albo i jeszcze nie rozumiem ale ....

Skoro klimą w biurze grzejesz i chlodzisz to chyba nie ściema ;) to samo w samochodzie.
Tylko że zamiast ogrzewać powietrze, PC ogrzewa wodę przez wymiennik płytkowy.

P.s. pompy nie obchodzi czy rozumiesz jak działa. Ona działa ;) ręczę że przy -25 rok temu miałem ciepło( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Mirkomil: wiem, wada, tak wyszło, trudno. LG jest biedna pod tym względem i o statystyki ciężko - nie pokazuje sumy, tylko każdy wł/wył . Ale nie mam więcej niż 6-7 razy na dobę.50% mam grzejników ha tfu.

Ale mam bufor.
@Mirkomil: Od razu jeszcze jedno pytanie- co się dzieje z pompą jak jest duży mróz a nie ma prądu? Czytam wszędzie, że pompy mają swoje systemy przeciwzamarzaniowe, ale przecież jak nie bedsis prądu to i te systemy nie zadziałają . Co w takiej sytuacji?
@robertx jak gotujesz wodę to żeby podnieść jej temperaturę od 0-100 stopni potrzebujesz x energii na stopień
Ale żeby podnieść temperaturę do 101 - zmienić na stan gazowy musisz włożyć o wiele więcej energii.
To jest takie trochę hakowanie natury, podczas sprężania z gazowego do cieklego masz skok który uzmowliwia zwiększenie wydajności
I to musi się odbywać w określonej temperaturze, więc wystarczy 5 stopni na dworze by ogrzać wymiennik
Rozważam pompę ciepła do nowego domu. Ale mam duży problem - nie jestem w stanie zrozumieć jak ona działa


@robertx: A musisz rozumieć jak coś działa by tego używać?
Skoro nie wiesz jak działa pompa, to pewnie nie wiesz też jak działa lodówka. Z niej też nie korzystasz? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pompa odzyskuje ciepło z powietrza nawet jak jest "zimno", bo wszystko co temperaturę powyżej zera
A musisz rozumieć jak coś działa by tego używać?


@mayek: Tak! ( ͡° ͜ʖ ͡°) Już ogarnąłem mniej więcej. Kluczowe znaczenie ma fakt, że czynnik ma domyślnie temperaturę poniżej zera, dlatego może przyjmować ciepło z zewnątrz
podczas sprężania z gazowego do cieklego masz skok który uzmowliwia zwiększenie wydajności


@gromwell: to nie dokładnie tak. Ciecze są niescisliwe więc w żadnym miejscu sprężarki nie może znaleźć się ciecz. Sprężarka spręża gaz o niskim ciśnieniu do gazu o wysokim ciśnieniu. Przemiany zachodzą między wymiennikami, w drugiej części układu.

@robertx: brak prądu to ryzyko jedynie w monoblokach, tam na zewnątrz wychodzisz woda z domu, więc jest ryzyko zamarzania. Stosuje się
@mayek: to że nie działa to tam #!$%@? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Skoro są systemy przeciwzamarzaniowe to znaczy że coś tam w jednostce zewnętrznej może zamarznąć, nie? Więc jak one nie działają przez brak prądu to to coś zamarznie - i co, pompa #!$%@??
@Mirkomil: jak masz fotowoltaike na prosumencie to lepiej mieć jedną taryfę. Jak będzie na nowych zasadach to czas pokaże, na razie nie widziałem wiarygodnych wyliczeń.

Z prosumentem nie ma co się pchać w magazynowanie energii na miejscu.
Chciałbys magazyn który ma:
Sprawność 80%
Trzyma energię do roku
Żywotność 15 lat
Cena: gratis?

No to masz jako prosument :)
To fajny wykres, na dole są parametry w każdym punkcie.

Widzimy w punkcie 5, czynnik ma temp -15, zaczyna się grzać od otoczenia i parować aż do punktu 1 gdzie jest w całości odparowany i ma -3 stopnie.
W pkt 1 zaczyna pracować sprężarka i czynnik ma już 65 stopni w punkcie 2.
2 do 4 następuje oddawanie ciepła do wody, temp spada z 65 do 30 stopni
4-5 to praca zaworu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@robertx: jak sprężarka i ciepła/goraca woda jest na zewnątrz domu(monoblock) to wtedy jak długo nie ma prądu to woda może zamarznąć i popsuć pompę (skraplacz).
Jak masz split to woda jest tylko w domu i nie ma problemu