Wpis z mikrobloga

Rozważam pompę ciepła do nowego domu. Ale mam duży problem - nie jestem w stanie zrozumieć jak ona działa. Możecie mnie nazwać debilem, głupkiem czy idiotą i będziecie mieli rację, bo ja z tych filmików i artykułów nic nie rozumiem.

Wszędzie piszą: pompa ciepła pobiera ciepło z zewnątrz. No jak ma pobrać ciepło z zewnątrz jak tam jest -5?

Mógłby ktoś mi spróbować wyjaśnić jak najprostszymi słowami i jak kompletnemu debilowi jak taka pompa działa? ( ͡º ͜ʖ͡º)

#budujzwykopem
#remontujzwykopem
#pompaciepla
  • 60
  • Odpowiedz
@ATAT-2: podejrzewam, że całkiem sporo osób które mają i korzystają nie wiedzą do końca jak ona działa ( ͡° ͜ʖ ͡°) A ja zanim się na coś zdecyduje muszę wiedzieć dokładnie co i jak . Z gazem pelletem czy drewnem jest łatwo - przy pompie ciepła trochę gorzej
  • Odpowiedz
@robertx: Temperatura wrzenia czynnika roboczego, w warunkach ciśnienia normalnego jest na poziomie kilkudziesięciu stopni poniżej 0 stopni Celsjusza. Dlatego pompa działa efektywnie nawet gdy na zewnątrz panuje niska temperatura nawet do -25 stopni Celsjusza, co daje możliwość ogrzania domu i wody do optymalnej temperatury nawet w zimie.
  • Odpowiedz
@kaay: @zwirz: Nie wiem jak w Waszych lodówkach ale w mojej jest zimno, a to podobno grzeje

@S_____: Sprężarka spręża powietrze i robi ciśnienie - Przynajmniej te sprężarki które ja znam tak działają . Więc wtf, czemu ta akurat podgrzewa? I skoro podgrzewa to czemu nie rozlicza się uczciwie jak grzejniki elektryczne 1:1 z pobranym prądem tylko sprawność ma nagle 300 albo i więcej %?
  • Odpowiedz
Temperatura wrzenia czynnika roboczego, w warunkach ciśnienia normalnego jest na poziomie kilkudziesięciu stopni poniżej 0 stopni Celsjusza.


@cynamonowazaslona: Wypycham czynnik roboczy na zewnątrz domu, tam się schładza, zaczyna wrzeć (albo i nie), zasysam go ponownie do domu i ten wrzący (albo i nie czynnik) oddaje swoje ciepło u mnie w domu? Coś takiego?
  • Odpowiedz
na zewnątrz jest -5 a czynnik w wymienniku ma np. -15 i powietrze z zewnątrz go ogrzewa. Cała tajemnica


@przeczki: Widzisz, to ma sens! Tylko co mi po tym, że mam czynnik w temperaturze powietrza za oknem? W jaki sposób czynnik o temperaturze -5 gdzie za oknem jest -5 ma mi ogrzać dom?
  • Odpowiedz
Nie wiem jak w Waszych lodówkach ale w mojej jest zimno, a to podobno grzeje


@robertx: Lodówka w tym przypadku jest na zewnątrz a twój domek ma w środku podobny wymiennik jak ten, który grzeje z tyłu lodówki ;)
  • Odpowiedz
@robertx: ciepło to właściwość fizyczna a nie człowiecze odczucie :)

W ciele o temp -10 st C nadal jest ciepło mimo że my uważamy że jest zimne (zimno fizycznie nie istnieje, jedynie brak ciepła w zerze absolutnym).

Podstawowe prawo termodynamiki mówi że ciepło przechodzi z ciała o większej temperaturze do tego o mniejszej.

Na dworze masz -5 a czynnik w wymienniku ma -30 więc się ogrzewa. Potem jest sprężany w sprężarce
  • Odpowiedz
Dodam jeszcze że skraplanie i parowanie czynnika nie jest konieczne żeby układ chłodniczy działał ale jest to wykorzystywane bo przemiany fazowe są bardzo energochłonne: parujący czynnik pobiera dużo ciepła z otoczenia a skraplając się dużo ciepła oddaje.
  • Odpowiedz