Wpis z mikrobloga

Zapraszam do mrówczych światów ( ͡° ͜ʖ ͡° )*: #xerxesmrowki

#pheidolemegacephala dostały dziś nową karmówkę :) a więc muszki Drosophila hydei i karaczany tureckie. Owady wrzuciłem na arenę zupełnie żywe, więc mrówki musiały się postarać trochę :)
Jednym z najbardziej interesujących tematów związanych z hodowlą mrówek jest określenie ich drapieżnictwa i ew. jego stopnia. Wiele gatunków mrówek, za pewne większość nie poluje aktywnie, no chyba że coś im się przypadkiem przytrafi. W związku z tym chciałem zobaczyć jak poradzą sobie moje Pheidole. Po podaniu około 20 muszek, mniej więcej 5zostało natychmiast złapanych i "rozciągniętych" (za odnóża). Natychmiast, znaczy od razu. Podałem im również 5 młodych karaczanów tureckich w rozmiarze 7-10mm. Jeden z nich pojawił się byt blisko szlaku pokarmowego Pheidole i został schwytany (wideo z przebiegu walki niżej).

Oczywiście podanie Pheidole 3cm dorosłego karaczana będzie raczej słabym pomysłem, poniważ robotnice mają do około 2mm długości. Zatem uwzględniając rozmiar robotnic mrówek podawanie karmówki długości 7-10mm jest wydaje się sporym wyzwaniem. Tym samym cieszy, że potrafiły schwytać takiego karaczana :)

PS Wiem że środowisko naturalne stwarza inne warunki niż te, które panują u mnie na arenie. Niemniej jednak jakiś stopień realizmu można odzwierciedlić, ponieważ kolonia jest stosunkowo mała i nie opanowała całej areny. Ponadto elementy wystroju zapewniają owadom karmowym niezbędne kryjówki i dają możliwość ucieczki.

#mrowki
#gruparatowaniapoziomu
#terrarystyka
#hodowlamrowek
PWRXerXes - Zapraszam do mrówczych światów ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・ #xerxesmrowki

#phei...
  • 2