Wpis z mikrobloga

Fotowoltaika, nowe zasady od 1 Kwietnia 2022r. Co zrobić aby się opłacało. Zyskają obecni prosumenci
https://www.youtube.com/watch?v=U-3015blp-4

Najlepszy okres na montaż fotowoltaiki powoli dobiega końca. System dopłat i rosnące ceny prądu rozgrzały rynek do czerwoności. Przyrost mocy z fotowoltaiki wyprzedził plany najśmielszych planistów w rządzie i sieciach dystrybucyjnych o wiele lat. Obecny system zachęt przestał być niepotrzebny, bo większość ludzi już wie że fotowoltaika to nie żadna ściema, a bardzo korzystna inwestycja o doskonałej stopie zwrotu.
Jednak takiego przyrostu nie wytrzymują sieci energetyczne które w Polsce są zbudowane jednokierunkowo. Prąd płynie od elektrowni zawsze w kierunku odbiorcy końcowego, a odwrotnie już nie. Ponadto wiele mikroinstalacji fotowoltaicznych w obrębie jednej stacji transformatorowej powodowało duży wzrost napięcia a w konsekwencji wyłączanie się inwerterów instalacji PV. To wszystko wymusiło zmianę prawa dla prosumentów. Nowe przepisy niosą kilka nowych, ważnych dla rynku prosumenckiego przepisów, jedne są korzystne inne już nie. Tą niekorzystną zmianą jest zmiana sposobu wynagradzania prosumentów za oddawane do sieci nadwyżki energii czyli zamknięcie systemu opustów i zastąpienie go net-billingiem. Dziś powiem wam co zrobić i jak budować mikroinstalacje fotowoltaiczną aby od 1 Kwietnia 2022r miała ona ekonomiczny sens. Będzie też o zmianach w przepisach na których będą mogli skorzystać wszyscy obecni posiadacze fotowoltaiki a także mieszkańcy domów wielorodzinnych, wspólnot mieszkaniowych i blokowisk. Oglądajcie do końca aby nie zmarnować okazji do zarobku.
#oze #fotowoltaika #telchina #energetyka #zarabianie #technologia
telchina - Fotowoltaika, nowe zasady od 1 Kwietnia 2022r. Co zrobić aby się opłacało....

źródło: comment_1639489561YM0I126NykciXGg9ao7bRq.jpg

Pobierz
  • 15
Dziś powiem wam co zrobić i jak budować mikroinstalacje fotowoltaiczną aby od 1 Kwietnia 2022r miała ona ekonomiczny sens.


@telchina: A uwzględniasz takie rzeczy jak serwisy, mycie i odśnieżanie paneli, czy spadek wydajności i koszty utylizacji?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@telchina:

Jednak takiego przyrostu nie wytrzymują sieci energetyczne które w Polsce są zbudowane jednokierunkowo. Prąd płynie od elektrowni zawsze w kierunku odbiorcy końcowego, a odwrotnie już nie


Dalej nie warto czytać czy tym bardziej oglądać
@Polanin: uważam że i mycie i odśnieżanie nie jest opłacalne dla instalacji na dachu. Produkcja uśredniona uwzględnia spadek mocy z tego wynikający.
Przez 15 lat panele stracą na sprawności około 10 procent.
@raFFcio: Co w tym stwierdzeniu jest nieprawdziwe ? Niestety dużo instalacji PV w obrębie jednej stacji trafo w słoneczne dni podnosi napięcie i w konsekwencji mogą się wyłączać inwertery PV. Prąd nie odpłynie do sieci średniego napięcia
uważam że i mycie i odśnieżanie nie jest opłacalne dla instalacji na dachu. Produkcja uśredniona uwzględnia spadek mocy z tego wynikający.


@telchina: jesli śnieg przykryje kawałek panela to drastycznie spada wydajność. Jeśli panele są zakurzone to dzieje się to samo. Uśredniona produkcja podawana przez producentów nie uwzględnia takich rzeczy.
@Polanin: Wydajność spada, ale moje 7,3kWp wyprodukowało w najlepszym roku 8200kWh w słabszym, obecnym to tylko 7650kwh, czyli i tak więcej niż nominalna wartość mocy instalacji. Myć możesz jak ptak tak zrobi plame, ale kurz spłukuje deszcz. Płacenie za mycie jest nieopłacalne.