Wpis z mikrobloga

#sysadmin #windowsserver #windows #it
Cumple, znowu chodzi o Windows Server 19/22 - nie jestem pewien licencjonowania. Użytkownicy mają korzystać z maszyny wyłącznie przez zdalny pulpit. W ogóle będzie tego 25-30 osób, jednocześnie raczej nie będzie pracowało więcej niż 15.

1. Czy dobrze rozumiem, że dla każdego użytkownika muszę wykupić zarówno zwykłą licencję CAL jak i RDS CAL?

2. Ludzie będą się łączyć z własnych maszyn, pewnie różnych. Czyli licencje typu user, nie device. Czy zarówno w przypadku "zwykłych" CAL jak i RDS potrzebuję ich tyle, ile w ogóle kont przewiduję na serwerze (w tym przykładzie - 30) czy np. RDS wystarczy tyle, ilu użytkowników jednocześnie ma się łączyć?

3. Czy Win Server 19/22 standard ma już jakąś pulę licencji wbudowaną, jak się go kupuje czy trzeba dokupić wszystko po kolei? Koszt wychodzi całkiem spory przy obu licencjach dla 30 osób. Zastanawiam się, czy nie lepiej po prostu Win 10/11 postawić.

#siecikomputerowe #pytanie #informatyka`
  • 19
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek:
1. TAK
2. USER, CAL tyle ile użytkowników, RDS przewidywane sesje zdalne (maksymalna ilość połączonych jednocześnie pracowników do pulpitu)
3. Nie ma, w przypadku windows server essentials masz 25 (i nie możesz korzystać z RDS), nie możesz ilości CAL / użytkowników zwiększyć. Jeżeli chcesz żeby to było legalne to pozostaje Windows Standard + CAL +RDS, jeżeli nie to WIN 10 + "witaminka" RDP wrapper ;)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wonsz_smieszek:

1. To zależy od tego gdzie to będziesz hostowac. SPLA / azure nie wymaga CAL. Własny sprzęt wymaga CAL

2. RDS potrzebne Ci tyle ile unikatowo się podłączy. Jeśli masz 30 użytkowników którzy muszą się moc zalogować, to potrzebujesz 30 RDS CAL

3. Tylko do zadań administracyjnych dwa sloty. Jak chcesz stawiać Win11 jako rdpa to tak średnio, bo potrzebujesz licencji Windows VDA ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
Jeżeli chcesz żeby to było legalne to pozostaje Windows Standard + CAL +RDS, jeżeli nie to WIN 10 + "witaminka" RDP wrapper ;)


@spevil: Po pierwsze: dzięki :) Po drugie: czyżby do Win 10 nie dało się łączyć przez RDP? Miałem kiedyś Windows 7 tak wystawiony i normalnie 10 osób jednorazowo się do niego łączyło rdesktopem z linuksowych workstacji.

Tak teraz czytam: czy RDP wrapper nie jest wyłącznie dla edycji typu
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wonsz_smieszek: żeby się zdalnie łączyć do zwirtualizowanych Windowsow musisz mieć licencje VDA Enterprise - co więcej to jest subskrypcja która trzeba odnawiać. CAL rds są wieczyste, ale wymagają też kontrolera domeny więc to musisz mieć na uwadze. Przy licencjonowaniu fizycznego hosta pod win srv masz licencje na dwa wystapienia więc jedno z nich będzie AD a drugie serwerem RDS

Windowsy wspierają serwer rdp w wersji Pro i wyższych więc być może
  • Odpowiedz
@Koliat: to ma być po prostu komputer z windowsem dla ludzi pracujących na nim zdalnie, ze względu na oprogramowanie. W sumie prosta sprawa, ale widzę, że koszt samych licencji Win Server to coś rzędu -nastu tysięcy złotych wyjdzie. Tego się nie spodziewałem:)

Ponieważ jednak nie potrzebuję systemu w wersji Server, to zastanawiam się czy nie kupić po prostu Win 10/11 Pro i do tego oprogramowanie do pracy zdalnej typu TeamViewer czy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wonsz_smieszek: zgodnie z licencją musiałbyś fizyczne maszyny kupić bo dostęp do wirtualnych instancji dalej wymaga subskrypcji VDA niezależnie czy rdp czy teamviewer (teamviewer wyjdzie Cię pewnie i drożej niz WinSrv). Macie jakiekolwiek licencje Microsoft 365? Może już macie licencje na AVD z nimi

Koszt licencji RDS wydaje się spory ale to koniec końców wydatek na wiele lat, więc efektywnie miesięczny koszt nie będzie tak duży w dłuższej perspektywie. Dużo bardziej będą
  • Odpowiedz
@Koliat: my kupujemy fizyczną maszynę właśnie. Chciałbym udostępnić konta na niej grupie osób ze świata. Nie mamy żadnych licencji MS, bo nie używaliśmy do tej pory w ogóle. Dlatego w ogóle kupujemy maszynę, która będzie pierwszą instancją windowsową :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wonsz_smieszek: no więc czeka Cię instalacja AD i usług RDS, oraz zalicencjonowanie tego - Win Server standard min. 16 core oraz CAL I RDS CAL. Trochę zabawy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Koliat: 48 core albo 64 nawet, do tego te licencje i koszt Windows Server wyjdzie pewnie niemal taki jak sprzętu. Druga wersja to zwykły Windows 10 i NoMachine (roczna licencja bez limitu połączeń = 45 dolarów).

Trochę zabawy ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Której na dodatek nigdy nie robiłem, więc może wyjść znacznie więcej niż "trochę" :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wonsz_smieszek: imo pod nomachine dalej potrzebujesz licencji subskrypcji VDA - licencja nie określa sposobu (protokół rdp czy vnc) a sam fakt korzystania zdalnie ze zwirtualizowanego Windowsa klienckiego
  • Odpowiedz
korzystania zdalnie ze zwirtualizowanego Windowsa klienckiego


@Koliat: czy przez zwirtualizowany Windows rozumiesz Windowsa odpalonego na wirtualce czy chodzi tu o coś innego? Bo ja wirtualizacji nie planuję. Nadal jestem trochę zakręcony, tym bardziej że znalazłem info (dość stare, więc może nieaktualne) na https://community.spiceworks.com/topic/279194-vdi-vda-and-rds-cals:

If you are not accessing a Windows desktop OS VM on a server you do not need Windows VDA.
  • Odpowiedz
@Koliat: nie znam nomenklatury windowsowej i nie wiem, czym jest desktop fizyczny. Ale sprawa jest prosta jak budowa cepa: fizyczny komputer, na nim jakiś (obojętnie jaki) Win i na nim 20-30 kont użytkownika z możliwością połączenia przez rdp.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wonsz_smieszek: fizyczny Windows - "normalny" komputer z Windowsem, namacalny, blacha :-)

Wiesz ze do jednego Windowsa fizycznego będzie mogła się jednocześnie połączyć tylko jedna osoba?
  • Odpowiedz
fizyczny Windows - "normalny" komputer z Windowsem, namacalny, blacha :-)


Tak. Będzie sobie stał w serwerowni, więc dostęp do niego tylko zdalnie.

Wiesz ze do jednego Windowsa fizycznego będzie mogła się jednocześnie połączyć tylko jedna osoba?


Jak rozumiem do Win 10/11? I bez różnicy czy wersja Enterprise czy nie? Damyt. Na Win 7 jeszcze działało :)

A z kolei przy Win Server wracamy do kwestii kupowania CAL, RDS CAL itd?
  • Odpowiedz
Wiesz ze do jednego Windowsa fizycznego będzie mogła się jednocześnie połączyć tylko jedna osoba?


@Koliat: aa, no i wtedy potencjalnie wchodzi TeamViewer, NoMachine, AnyDesk cały na biało. Mam nadzieję, w każdym razie :D
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wonsz_smieszek: Teamviewer addon channel żeby mieć więcej niż jedno połączenie w tym samym czasie kosztuje około 2500 zł, więc jak chcesz wpuszczać jednocześnie wiele osób to też czeka Cię wydatek. Ale Teamviewer i tak Cię połączy do sesji konsolowej więc wiele osób nie popracuje jednocześnie i tak.

Jak chcesz wiele sesji jednocześnie to zostaje ścieżka WinSrv plus rds
  • Odpowiedz