Wpis z mikrobloga

Cześć!
Hakery mnie okradli (,)
Oczywiście, jak to zwykle bywa, głównym powodem jest moja głupota. Dałem się nabrać na problem z "płatnością za Netflix".
Kasa została natychmiast wydana... w Paryżu.
Wiem, że każdy z Was czytał/słyszał o tym wielokrotnie, ale mimo wszystko, dla przestrogi:
1. Sprawdzaj faktycznego nadawcę e-mail. Pamiętaj, że złodzieje celowo używają podobnych domen.
2. Nie reaguj na wiadomości o problemach z płatnością za subskrypcję netlfix, spotify i inne takie. Ewentualnie zachowaj potrójną ostrożność. Moim zdaniem nie warto reagować w ogóle na takie maile. Netflix zna lepsze sposoby powiadamiania o problemach z płatnością niż wysyłanie maila. A nawet jeśli ryzykujemy czasowym zablokowaniem dostępu, to warto. Wtedy mamy pewność, że należy zareagować.
3. To nie będzie żadne "odkrycie ameryki", ale sprawdzenie adresu www przed podaniem wrażliwych danych jest kluczowe.
4. Nie spiesz się podczas załatwiania takich spraw. Moim zdaniem to właśnie pośpiech jest kluczem...
5. Zlikwiduj skrzynki pocztowe w domenie ONET. Brak filtra antyspamowego (ten co niby jest nie działa ani trochę, już nie mówiąc, że głównym spamerem jest sam ONET), ukrywanie tożsamości nadawcy (jasne, da się rozwinąć i zweryfikować, ale to nie powinno tak działać), brak jakichkolwiek ostrzeżeń, które znam z gmaila.

"Na szczęście" u mnie zniknęło tylko ponad 1000zł. Jestem w stanie sobie wyobrazić jakie dramaty ludzie przeżywają, którzy podpinają karty ze swojego głównego konta.

Reklamacja w banku już złożona. Staram się dodzwonić do sklepu, który zrealizował płatności (w Paryżu), wychodząc z założenia, że nie jest wspólnikiem złodzieja. Ale włącza się sekretarka. Adresu e-mail nie znalazłem. Policja zostanie powiadomiona jeszcze dzisiaj (ale tutaj traktuję to jako formalność na rzecz reklamacji w banku).

I na koniec smutna konstatacja. Nie wiem jak ludzie starsi, mniej ogarnięci, mają się ustrzec przed takimi sytuacjami. Chyba jedyna sensowna odpowiedź to: NIE KORZYSTAĆ.

#hacking #scam #policja #zlodzieje
  • 8