Wpis z mikrobloga

163 + 1 = 164

Tytuł: Okrutny książę
Autor: Holly Black
Gatunek: fantasy, science fiction
ISBN: 9788376867427
Tłumacz: Stanisław Kroszczyński
Wydawnictwo: Jaguar
Forma książki: e-book
Ocena: ★★★★★

Chcę bardziej zmotywować kuzynkę do czytania więc zaproponowałam jej wspólne czytanie jakiejś książki. Jako, że jest trochę młodsza ode mnie to wzięłyśmy na tapetę Okrutnego księcia.

Okrutny książę to typowa fantastyka młodzieżowa - lekko naiwna ale jednak przyjemna w odbiorze. Mamy tutaj dużo intryg, zwrotów akcji ale sporą część z nich można łatwo przewidzieć. Postacie są dość jednowymiarowe, a momentami nudne, przez co ciężko się do kogokolwiek przywiązać. W zasadzie tylko główna bohaterka, Cardan i Madok zostały lepiej przedstawione. Mają warstwy (nie, nie tak jak ogry), nie są prości to bólu oraz są odrobinę nieprzewidywalni. Nie doszukiwałabym się tutaj jednak większej głębi, ponieważ wciąż jest to dość proste, aczkolwiek barwne, przedstawienie postaci. Całe szczęście, że nie jest to cukierkowa i słodka książeczka gdzie wszystko dobrze się układa, a główna postać idzie jak burza, mając przy tym ogromne szczęście. Protagonistka nie ma łatwego życia i stara odnaleźć się w świecie, do którego należy nie z własnej woli. Udaje jej się osiągnąć część celów ale nie bez poniesienia bolesnych kosztów.

Jest tutaj tylko jedna rzecz, która szczerze doprowadza mnie do szewskiej pasji i końcowo obniża moją ocenę, a są to typowe, młodzieżowe wątki miłosne rodem ze Zmierzchu. Nie mam nic przeciwko takim wątkom w książkach, które nie są romansami. Czasami potrafią urozmaić fabułę, czy wprowadzić trochę chaosu. Wszystko zależy od tego ile czasu zajmują i jak są opisane. W tej książce są tragiczne. Opisy o całowaniu, przytulaniu, spoglądaniu na siebie, czerwienieniu się i tym podobnym są nudne, denerwujące i na siłę. Nie wpasowują się w narrację, a raczej mam wrażenie, że autorka je dodała bo muszą być i tyle. Z jednej strony leje się krew, a z drugiej główna bohaterka zachwyca się, że ten, czy inny ma piękne rysy.

Jeśli ktoś lubi czytać książki młodzieżowe to mogę polecić tę pozycję. Fabuła jest ciekawa, większość postaci fajna, a i miło się to czyta. Nie polecam jednak komuś kto nie lubi takich książek.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
Owieczka997 - 163 + 1 = 164

Tytuł: Okrutny książę
Autor: Holly Black
Gatunek: fantas...

źródło: comment_1641800837IIqEu9xBHvqbNtaf2zoo4H.jpg

Pobierz
  • 3
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★ (5.0 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2020-11-03 - Użytkownik Katsukyun ocenił na: ★★★★★ (5.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji
@Owieczka997: Sorry, ale to trochę tak, jakbyś czytała jakieś romansidło i narzekała, że za dużo się ruchają xD to jest fantasy napisane przez kobietę dla innych kobiet (a właściwie bardziej dziewczyn), które szukają nie tyle fantasy, co romansu w fantastycznym wydaniu. Ostatnio mam wrażenie, że jest wysyp takiej twórczości, ale może to i dobrze, bo dzieciaki sobie czytają takie rzeczy adekwatne do ich zainteresowań i wieku.