Wpis z mikrobloga

Pytałem już biuro rachunkowe, księgową w pracy, znajomą zajmującą się podatkami to i tu ekspertów zapytam.

Mam na umówię o prace roczne zarobki nie mieszczące się w przedziale dotyczącym ulgi dla klasy średniej. (Gdyby była w to wliczona premia to prawdopodobnie by mnie złapało.)

W moim przypadku najlepiej jest zrezygnować z ulgi? Proszę o oponie. Dziękuje.

#polskilad #ekonomia #podatki
  • 13
@JAI2L9LAD premia powinna być wliczona, normalnie się liczy do dochodu. Chyba że masz pod stołem płacone.

W razie wątpliwości lepiej zrezygnować, jeśli okaże się, że przysługiwała to w picie w przyszłym roku sobie odbierzesz jako premie wakacyjna ;)
@kisuarf: No właśnie z tego co mi się udało ustalić to chodzi o pensje brutto bez premii, nadgodzin itp

Także chyba zrezygnuje dla świetego spokoju by mieć jak coś mniej załatwiania spraw w przyszłym roku XD
@JAI2L9LAD w informacjach o uldze dla klasy średniej jest mowa tylko o dochodzie miesięcznym, na dochód, który później tak na prawdę zostanie zweryfikowany w picie składają się wszystkie składniki wynagrodzenia. Wliczając w to premie i nadgodziny.

Właśnie w najgorszej sytuacji są osoby które moga się np tylko 3 miesiące w roku załapać do ulgi i jeśli nie złożą oswiqdczenia to zostanie im ona naliczona.
Mam taki przykład w rodzinie, teściowa ma wypłacana
@JAI2L9LAD: Ja bym nie rezygnował, zamiast czekać na potencjalny zwrot, masz kasę od razu, a zamiast składać oświadczenie o rezygnacji wystarczy po policzeniu wszystkiego w PIT zrobić jeden przelew. Kwota do oddania to pewnie do maks 500zł, zależy jakie wynagrodzenie z premią
@kisuarf: Ale to trzeba np zarabiać z 4250 brutto i mieć 4 razy w roku premie +100% żeby zwrócić ok 700zł
albo zarabiać 8500 i wypłatę grudniową 40tys żeby zwrócić 2tys, to są przypadki skrajane w których należy zrezygnować, w pozostałych rezygnacją według mnie nie jest wskazana i lepiej oddać niewielką kwotę
@zibizz1: Okej, policzyłem sobie i w zeszłym roku wyszło mi 4,8 brutto. Teraz będę miał 5,2. Liczę z wszystkim ale bez L4. Mozesz mi wytłumaczyć jak debilowi co według Ciebie jest najlepiej zrobić i dlaczego?
@JAI2L9LAD: jak w każdym miesiącu będzie poniżej 5700 brutto to nic nie musisz robić
A jak wyjdzie inaczej to masz 2 wyjścia:

1. składasz rezygnacje z ulgi dla klasy średniej
2. nie składasz rezygnacji i w miesiącach w których przekroczysz 5700 dostaniesz dodatkowe 0-190zł, które na koniec roku być może będzie trzeba zwrócić czyli po wypełnieniu PITa zrobić jeden przelew na kwotę która się tam wyliczy