Wpis z mikrobloga

Piszę prace dyplomową na temat kryptowalut czy mogą się stać powszechnym środkiem płatności. Analiza jest na przykładzie Bitcoina. No i generalnie mam zagwostkę w kwestii rozdziału o Bitcoinie.
Otóż wygląda to tak, że rozdział 2 dotyczy kryptowalut - genezy, definicji, funkcjonowania i omówienia podstawowych koncepcji i pojeć jak blockchain itp.
Rozdział 3 to rozdział o Bitcoinie. No i tutaj pojawia się taki problem, że muszę zawrzeć w nim informacje, ale nie tykać tego o czym mówiłem wcześniej czyli całej ten koncepcji krypto. I się zastanawiam jakie 3 podrozdziały wrzucić, wpadłem na coś takiego:
- powstanie, definicja
- bitcoin w kontekście definicji pieniądza
- Bitcoin na przestrzeni lat (czyli jak rosła jego cena popularność, cena itp.).

Kolejny rozdział to rozdział badawczy, gdzie tam analizuje wszystkie wady.

Macie jakieś pomysły co alternatywnego mogłoby się znaleźć w 3 rozdziale. Myślałem coś może o podstawowej specyfikacji, ale ja się nie znam na ten temat i tu ponownie trzeba jakoś inikać tego co zostało powiedziane wcześniej. Sporo pobrałem jakiś plików pdf, ale niekoniecznie było tam coś ciekawego konkretnie o Bitcoinie. Macie jakieś pomysły lub jakąś fajną literaturę do polecenia?

#finanse #ekonomia #bitcoin #kryptowaluty
  • 18
@newskamil11: no to żeś sobie wybrał temat... Prawdopodobnie jedno z najtrudniejszych pytań w makroekonomii jakie istnieje. Będę bezwzględny, ale powiem - Twoja praca będzie zbiorem ciekawostek o Bitcoinie. Nie masz szans odpowiedzieć na postawione pytanie. Chyba, że źle zrozumiałem i piszesz pracę wyłącznie od strony finansowej - fintechowej, a nie ekonomicznej. Co rozumiesz przez "powszechny środek płatniczy"?
@newskamil11: z pewnością nie skupiaj się na btc, przebuduj strukturę i opowiedz o altach, wtedy masz pełniejszy obraz.
1. wprowadzenie co to jest na przykładzie btc, 2. pojawienie się nowych sieci i omówienie możliwości oraz ich ewolucji, 3. Podsumowanie wraz z odpowiedzią na postawione pytanie oczywiście twierdzącą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@maggotbrain15: ocenie te szanse na mało prawdopodobne, na podstawie analizy. To nie będzie zbiór ciekawostek. 1 rozdział dotyczy rozwoju pieniądza, systemu monetranego itp. Drugi dotyczy kryptowalut. Trzeci ok, on jest zbiorem ciekawostek, ale też nie do końca. W czwartym jest analiza. Definiuje problemy bitcoina na drodze do realizacji wypełnienia tezy pracy. Będę też pisał o tym jak Bitcoin był w Salwadorze. Na podstawie tego odpowiem, że szanse oceniam na nikłe, ale
@maggotbrain15: Fajnie, że zwróciłeś uwagę na zdefiniowanie tego co uważam za powszechny środek płatniczy. Dla mnie to oznacza, że będzie używany przez przeciętnego obywatela każdego cywilizowanego kraju świata, do codziennych zakupów. Bo taka docelowo miała być chyba idea Bitcoina. Chodzi generalnie, że w swojej analizie powiem, że kryptowaluty powstały, ale nie realizują tych założeń w jakich powstały, bo nawet teraz to jest instrument o charakterze spekulacyjnym, niektórzy traktują to jako przechowanie
@newskamil11: nie no spoko jeśli to ma być praca z finansów. Tak długo jak rozważasz powszechność w kategoriach "x % transakcji na świecie rozliczanych jest przy pomocy BTC, przy czym produkty są wyceniane w USD/walutach lokalnych a BTC jest tylko metodą płatności", co przypomina zestawienia metod płatnosci gótówka vs karty debetowe vs polski BLIK ; ). Czyli myślisz bardziej o METODZIE płatności. Imho bardziej interesujący byłby model gospodarki, w której produkty
@maggotbrain15: Powiem Ci, że jeszcze się tak dokładnie nie zgłębiałem. Promotor nie widział żadnych problemów. Pewnie z ostateczną definicją zajrze do manifestu Nakamoto, a prawdopodobnie nie będę głosił jednej i wielkiej tylko pod koniec pracy rozważę różne. Ale rzeczywiście tutaj dobrze prawisz - "środek płatniczy" vs "metoda płatności". Ja będę gadał tutaj o pieniądzu w rozdziale pierwszym a jak wiadomo pieniądz to środek płatniczy więc raczej w ten deseń będę leciał
@newskamil11: wg mnie to zależy wyłącznie od Ciebie na czym się skupisz. Znacznie łatwiejsza będzie praca o BTC jako metodzie płatności, a nie o pieniądzu który może wypierać inne waluty globalne. W każdym razie czego byś nie wybrał po prostu miej świadomość, że to są inne spojrzenia, jedno ekonomiczne drugie fintechowe. Dam przykład - ekonomistów gówno interesuje czy w PL ludzie płacą kartą czy blikiem, ale jeśli by sklepy nagle masowo