Wpis z mikrobloga

Dzienniki Goebbelsa, Tom 2: 1939–1943
29 kwietnia 1941:

Wczoraj: [...] Włosi zachowują się bezczelnie, arogancko i wprost bezwstydnie. Mussolini opublikował telegram [wysłany] do generała Cavallero, w którym przypisał sobie zwycięstwo greckie. Włoskie siły zbrojne odmówiły uznania rokowań kapitulacyjnych, dopóki grecka armia przed nimi nie skapituluje. To nam się podoba. Nasz naród pała do Włochów wręcz nienawiścią. Czym to się skończy? W każdym razie będziemy robić wszystko, aby polepszyć u nas nastroje [wobec Włochów]. Włosi mają teraz jeszcze zająć całą Grecję dla siebie. Obawiam się bardzo złych reakcji naszej opinii publicznej. [...] Führer powrócił z terenów działań wojennych. Kazał mnie zaraz wezwać do siebie. Tryska humorem po odniesionym zwycięstwie. Cała sprawa w Grecji potrwa jeszcze tylko kilka dni. Z zakładanych 2 miesięcy zrobiły się tylko dobre 3 tygodnie. Nasi żołnierze znowu nas zawstydzili. Führer jest bardzo niezadowolony z [postawy] Włochów. Do tego jeszcze stali się bezczelni. Tylko tego nam brakuje. Jodl raportuje mi o prawdziwej grotesce wspólnych rokowań kapitulacyjnych. Przedstawiam dobitnie Führerowi, jak zareaguje nasz naród, jeśli przekażemy Grecję Włochom. Sądzi on jednak, że nie da się inaczej. Chcemy zainstalować nowy rząd grecki. Na czele z generałem, który prowadził rokowania kapitulacyjne. Jest bardzo antyangielski i skapitulował nie dlatego, że musiał, ale bardziej z wściekłości na Churchilla. [...] Rosja jest całkiem onieśmielona. Ale tylko dlatego, że czuje się okrążona. My w tym momencie nie mamy żadnego powodu, aby się jej obawiać. [...] Jeszcze długie debaty o Watykanie i chrześcijaństwie. Führer jest najostrzejszym przeciwnikiem tych całych czarów, ale jednak zakazuje mi wystąpienia z Kościoła. Ze względów taktycznych. I z powodu takiej bzdury płacę od ponad dziesięciu lat mój podatek kościelny. To mnie boli najbardziej. Führer ma wiele pracy. Kipi w nim tysiące nowych planów. Mr Churchill bardzo się zdziwi. [...]


#iiwojnaswiatowa #historia #niemcy #wlochy #grecja #gruparatowaniapoziomu #mussolini #hitler #dziennikigoebbelsa
thetrumpist- - Dzienniki Goebbelsa, Tom 2: 1939–1943
29 kwietnia 1941:

 Wczoraj: [...

źródło: comment_1642361972vpJrc7OvF0wNikkef41we3.jpg

Pobierz
  • 1