Wpis z mikrobloga

Mirki spod #prawojazdy - chciałbym się upewnić, czy mam w tej sytuacji rację; jechałem ostatnio zielonym na równi z niebieskim, przed zjazdem z ronda kierunkowskaz włączony tak jak Pan Przepis przykazał. Zjechałem na lewy, czyli jedyny pas do jazdy prosto a niebieski na centymetry prawie mi się w bok wbił. Pierwszeństwo miałem na pewno z racji zmiany pasa ruchu przez niebieskiego (zawsze mogłem zawracać na rondzie), ale z racji, że w wewnętrznym lusterku widziałem jak gościu z niebieskiego skacze na siedzeniu jakby na pinezkach siedział drąc japę przez następną minutę aż się zacząłem zastanawiać czy nie powinienem zjechać na prawy i pas zmienić dopiero za przejściem dla pieszych? Jakie są zdania ekspertów?
Pobierz Xanax81 - Mirki spod #prawojazdy - chciałbym się upewnić, czy mam w tej sytuacji racj...
źródło: comment_1642683750ujFw2SmTCQvfQq7STt5OYt.jpg
  • 34
z racji zmiany pasa ruchu przez niebieskiego


@Xanax81: Niebieski nie zmieniał pasa ruchu tylko zmieniał kierunek jazdy, dokładnie to skręcał w prawo z lewego pasa, co jest wprost zabronione nawet przy pustym rondzie. Oczywiście jechałeś poprawnie, skręcałeś w prawo z prawego pasa w lewy pas wylotu i nie musiałeś przy tym nikomu ustępować.
@Xanax81: Prawo mówi że skrzyżowanie możesz opuszczać dowolnym pasem(chyba że oznakowanie jest inne).
Tak - jechałeś zgodnie z przepisami.

Tymniemniej.
jeśli wiedziałeś ze dane skrzyżowanie ma dwa pasy do zjazdu i wiesz że kierowcy w tej okolicy zjeżdzają z ronda także z wewnętrznego pasa (też dozwolone, o ile na nikim nie wymuszasz), to powinieneś zrobić manewr tak aby niebieski nie miał wątpliwości - czyli OPÓŹNIĆ moment zjazdu tak aby niebieski widział
@Xanax81: Ja bym zjechała na prawy pas i za przejściem gdzie jest linia przerywana zmienila pas na lewy (do jazdy prosto). Zawracanie na rondzie robi się z najbardziej lewego pasa, więc jadąc prawym nie możesz sobie tak o zawracać
Ja bym zjechała na prawy pas i za przejściem gdzie jest linia przerywana zmienila pas na lewy (do jazdy prosto). Zawracanie na rondzie robi się z najbardziej lewego pasa, więc jadąc prawym nie możesz sobie tak o zawracać


@cytmirka: Jazda dookoła wyspy prawym pasem ronda klasycznego nie jest ani skrętem w lewo, ani tym bardziej zawracaniem, stąd brak lewego kierunkowskazu. To jazda bez zmiany kierunku jazdy.
@vertical: W sumie racja, teraz widzę, ze na rondzie nie ma linii ciągłej. Sugerowałam się rondami gdzie jest linia ciągła nakazująca zjazd z ronda/zmianę pasa ruchu, gdzie ktoś zjeżdżając z ronda przecina linię ciągłą.
W sumie racja, teraz widzę, ze na rondzie nie ma linii ciągłej. Sugerowałam się rondami gdzie jest linia ciągła nakazująca zjazd z ronda/zmianę pasa ruchu, gdzie ktoś zjeżdżając z ronda przecina linię ciągłą.


@cytmirka: Ronda z pasami prowadzonymi prosto do wylotów to inna sprawa. Poniżej jedyne zgodne z prawem przejazdy przez dwa typy rond. Wbrew twierdzeniom Policji nie wolno jechać tak jak niebieski i skręt w prawo z lewego pasa to
Pobierz vertical - > W sumie racja, teraz widzę, ze na rondzie nie ma linii ciągłej. Sugerowa...
źródło: comment_1642685479vmsAForio5kt7MoTWTlISe.jpg
@Xanax81: prawo mówi że na takim rondzie, możesz jechać którym pasem chcesz, opuszczać ze skrajnego prawego, jak chcesz opuścić z wewnętrznego to musisz ustąpić pierwszeństwa temu co jedzie po swoim pasie, bo ty de facto przecinasz mu pas.
niebieski zmienial/przecinał pas i powinien Ci ustąpić.

jak chcesz opuścić z wewnętrznego to musisz ustąpić pierwszeństwa temu co jedzie po swoim pasie, bo ty de facto przecinasz mu pas.


@Katiee: @stassma: Co za kompletne bzdury. Art. 22.2.1 PoRD:

Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
1)do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo;

zabrania niebieskiemu skręcać w prawo wprost z lewego pasa nawet przy pustym rondzie (wbrew twierdzeniom policji).
@vertical ale op nie pyta o sytuacje na pustym rondzie tylko akurat w sytuacji jak powyżej. Niebieski nie ważne co chce zrobić zmienia pas i musi ustąpić. Więc nie gadaj że bzdura. Krotko i na temat odpowiedziałam na pytanie opa
Niebieski nie ważne co chce zrobić zmienia pas i musi ustąpić.


@Katiee: Od kiedy dozwolona jest zmiana kierunku jazdy w prawo wprost z lewego pasa?

skręcając w prawo najpierw zmienił pas po czym skręcił, nie jest możliwy skręt w prawo bez wcześniejszej zmiany pasa


@hphp123: Od kiedy zabroniona prawem zmiana kierunku jazdy w prawo wprost z lewego pasa jest "najpierw zmianą pasa"?
Niebieski nie ważne co chce zrobić zmienia pas


@Katiee:

nie jest możliwy skręt w prawo bez wcześniejszej zmiany pasa


@hphp123:
Sąd najwyższy jasno stwierdził, że skręt nie jest zmianą pasa. Niebieski żadnego pasa nie zmienia, skręcił w prawo z lewego pasa, czego w ogóle nie może zrobić.
@vertical napisałam zmienia pas, nie ważne teraz czy na prawy czy zjazd z ronda, nie o to tutaj chodzi. Tylko o to że wykonując manewr musi ustąpić zielonemu.
Tylko o to że wykonując manewr musi ustąpić zielonemu.


@Katiee: Art. 22.2.1 PoRD zabrania niebieskiemu wykonywania skrętu w prawo z lewego pasa. Oczywiście zmiana pasa ruchu na pas biegnący obok, czyli z lewego na prawy i jazda dalej dookoła wyspy prawym pasem nie jest zabroniona pod warunkiem ustąpienia zielonemu, ale to nie taki manewr wykonał niebieski tylko skręcił w prawo z lewego pasa. Prawo zabrania wykonywania takich manewrów, czego nie rozumie