Wpis z mikrobloga

Pamietam, że gdy uczyłem się na historii o czarnej śmierci i hiszpance, to nie sądziłem, że za mojego życia wybuchnie epidemia, która pochłonie kilka milionów ludzkich istnień i przez 2 lata cały cywilizowany świat będzie chodzić w maseczkach. Podobnie gdy uczyłem się o II WŚ, to nie sądziłem ze po 60 latach pokoju, powstaniu państw narodowych, jeszcze za mojego życia kilkaset kilometrów od granic Polski wybuchnie wojna.
Życie zaskakuje, trzecim krokiem jest przeżycie wojny na własnej skórze i sadze, ze prędzej czy później to tez nastąpi.
#ukraina #covid19 #wojna
  • 13
@Bardamu: nie zapominaj, że piszesz na wykopie, tu jak Jurek Zięba powie, że covid nie istnieje i to spisek koncernów, to wykopki tylko uszami zaklaszczą.

Ale fakt, że z dżumą nie ma tego co porównywać. Nawet nie z Hiszpanką, która zabiła 5 razy tyle osób, pomimo tego, że populacja była wtedy 5 razy mniejsza. W sumie główny problem z Covidem jest taki, że on wysyła ludzi na miesiąc czasem do szpitala,
@Kezcliw: gdyby wszędzie na świecie ludzie zachowali się tak, jak Polacy, gdyby w Afryce było tak stare społeczeństwo jak u nas, to byłoby 50 milionów trupów zamiast 5 milionów. Ale to dalej 5 razy mniej, niż w przypadku Hiszpanki, jeśli uwzględnić ile wtedy osób żyło, a ile teraz.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@tomtom666: jak myślisz, wpływ na zgony w Afryce, Indiach itp może mieć wpływ, że po prostu nikt tam nie drąży tematu dlaczego ktoś umarł? W końcu tam problemem jest dostęp do czystej wody a co dopiero lekarza a tym bardziej szpitala.
@Kezcliw: raczej to, że tam po prostu nie ma ludzi starych. Nie ma też osób z chorobami cywilizacyjnymi, które zwiększają ryzyko zgonu. Owszem, powinno przeszorować niedożywioną populację gdzie co drugi ma AIDS, ale nawet w takiej grupie śmiertelność będzie znikoma. No i brak migracji ludności, tam czasem do wioski przez rok nikt obcy nie przyjedzie, trzy samochody na obszar wielkości województwa w Polsce.