Wpis z mikrobloga

464 + 1 = 465

Tytuł: Burzliwa młodość Hitlera
Autor: Bob Carruthers
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788311153479
Tłumacz: Maciej Antosiewicz
Wydawnictwo: Bellona
Liczba stron: 344
Książka przedstawia życie Adolfa Hitlera od jego narodzin w 1889 do puczu monachijskiego w 1923. Poznajemy wiec jego dzieciństwo, okres dorastania, lata spędzone w Wiedniu i w Monachium oraz służbę w wojsku.

O samym Hitlerze nie miałam okazji czytać zbyt wiele książek, czy oglądać filmów. Znałam więc jego historię dość pobieżnie i książka ta przybliżyła mi jego obraz i pozwoliła częściowo zrozumieć jak ktoś taki mógł przekonać cały naród do rozpętania kolejnej wojny i masowego ludobójstwa. Hitler nie był wybitnym człowiekiem. Nie radził sobie dobrze w szkole, nie potrafił nawiązywać znajomości. Kiedy przyjechał do Wiednia jego marzenia o byciu artystą zostały zniszczone i to z jego własnej woli - uważał, że jest tak dobry, że nie musi ćwiczyć. Jego nieporadność życiowa była doskonale widoczna w tym, że przez dość długi okres czasu był bezdomnym w Wiedniu. W czasie służby wojskowej przedstawiony został jako dobry żołnierz ale nikt wybitny. Przez całą wojnę pozostał szeregowym. Dostał jedynie awans na stanowisko gefrajtra ale autor opisuje, że w tamtych czasach nie było jednoznacznego odpowiednika tej rangi w innych wojskach i można przyjąć, że gefrajter to starszy szeregowy ale zdania są podzielone. Jedyne co Hitler na prawdę potrafił to przemawiać i tworzyć propagandę. Dzięki tym umiejętnościom jego partia NSDAP zyskała duże poparcie wśród Niemców. Trzeba jednak pamiętać, że trafił na podatny grunt. Niemcy po Wielkiej Wojnie były w rozsypce gospodarczej, a spora część obywateli była niezadowolona z postanowień wersalskich oraz utworzenia republiki weimarskiej. W takim momencie nie można się dziwić, że poszli oni za Hitlerem, który obiecywał rozprawienie się z "zbrodniarzami listopadowymi" i poprowadzenie Niemiec w nową złotą erę. Warto jednak dodać, że to nie tylko jego talent krasomówczy przyczynił się do odniesienia sukcesu. NSDAP była brutalna i na przemoc odpowiadała przemocą, a niejednokrotnie sama ją inicjowała.

W moim odczuciu nie jest to w pełni obszerna pozycja z której można dowiedzieć się wszystkiego o Hitlerze w latach 1889-1923. Jest to jednak dobra pozycja na początek. Informacje i wydarzenia przedstawione są w łatwo przystępny sposób, autor stara się też dużo wyjaśnić oraz opisać kontekst historyczny. W dużej mierze książka jest cytatami z Mein Kampf i książek wydanych przez osoby, które znały Hitlera. Mam też w planach przeczytać obie książki z serii Oblicza zła, które traktują o Hitlerze i podejrzewam, że wyciągnę z nich dużo więcej. Polecam jednak tę książkę każdemu, kto jeszcze nie wie zbyt wiele o Hitlerze, ponieważ obawiam się, że osoby, które już przeczytały inne książki na jego temat mogą nie znaleźć w tej książce nic ciekawego.

Miałam jednak wrażenie, że autor starał się czasami tłumaczyć i usprawiedliwiać Hitlera. Nie wiem, może tak mi się tylko wydawało ale kompletnie mi to nie pasowało. Jakakolwiek próba usprawiedliwienia Hitlera jest śmieszna - nawet jeśli miał on jakieś dobre cechy i momenty w swoim życiu to wszystko to ginie w morzu jego zła.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #biografiabookmeter #autobiografiabookmeter #pamietnikbookmeter
Owieczka997 - 464 + 1 = 465

Tytuł: Burzliwa młodość Hitlera
Autor: Bob Carruthers
Ga...

źródło: comment_164354701930Yh5RpTFe8CD4Mo3WIf9Q.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (7.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: historia, archeologia, polityka
Liczba stron książki: 344
Gatunek książki: biografia

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. I była miłość w getcie (Marek Edelman) - najnowsza recenzja usera ama_tor ★★★★★ (9.0 / 10) -
  • Odpowiedz