Wpis z mikrobloga

Cześć!

chciałbym wrócić do mojego hobby tworzenia muzyki na kompie. Jako, że pracuję, jestem skłonny nawet rozważyć kupno oryginału. Jakie programy byście polecali?

W przeszłości siedziałem na fruity loops. Bardzo odpowiada mi intuicyjny i klockowy sposób budowania muzyki który tam jest. Próbowałem nauczyć się obsługi Studio one ale coś mi nie idzie..

Czas jednak płynie a ja widzę, że FL trochę zastygł. Z tego co widzę to podstawka oferuje te same, znane od 15 lat przestarzałe instrumenty i wszystko zależy od dodatkowych instrumentów które się zainstaluje (tak, nawet terminologii zapomniałem.. to się VST nazywało??)

jak wasze doświadczenia? FL jest dalej opcją wartą rozważenia czy to relikt przeszłości i powinienem nauczyć się obsługi nowego programu?

#fruityloops #tworzeniemuzyki
  • 14
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@FOTEL: w FLu wszystko zrobisz. Jeśli nie możesz czegoś zrobić, to najprawdopodobniej nie potrafisz/nie wiesz jak. Jeżeli daw jest dla Ciebie intuicyjny to bez sensu jest go zmieniać. Jeżeli źle się w nim odnajdujesz to go zmień. A co do vstków, to świetnych darmowych wtyczek jest mnóstwo. No ale i tak raczej wtyczki są uaktualniane wraz z nowymi wersjami FL.
A co do vstków, to świetnych darmowych wtyczek jest mnóstwo


@JamKarzeu2: Ciekawe... czyli na dobrą sprawę mógłbym kupić podstawkę i zassać darmowe VSTy... brzmi jak fajny pomysł.

jednego mi tylko brakuje w nowych FL - dawno dawno temu miał on NAPRAWDĘ klockowy interfejs, w którejś części z niego zrezygnowali. Da się to z powrotem włączyć w opcjach czy cuś?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
jednego mi tylko brakuje w nowych FL - dawno dawno temu miał on NAPRAWDĘ klockowy interfejs, w którejś części z niego zrezygnowali.

@FOTEL: Też na początku mnie ta zmiana denerwowała, ale jak popróbowałem to okazało się, że jest to lepsze rozwiązanie.
Ale generalnie to wciąż są to te bloki, tylko układasz je sobie na playliście i masz lepszy wgląd w to co one zawierają. Wciąż możesz sobie układać rzeczy w piano
@JamKarzeu2: kurcze, wielkie dzięki, czyli ten program nie jest wcale przestarzały tylko wręcz odwrotnie xd

super, no to albo Fruity aldo Producer edition + darmowe VSTy. Jako amatorowi to powinno wystarczyć.

wielkie dzięki i miłej nocy :)
@FOTEL: Ja uważam FLa za najbardziej skopwany DAW pod słońcem a używanie go w 2022 jako pomyłkę i nieporozumienie, ale... to tobie ma pasować :D

Biorąc pod uwagę ciągłą popularność FLa to zrobisz w nim wszystko i jest to spoko program który akurat mnie nie siadł ani trochę. Zachęciłbym cię do zainstalowania kilku najpopularniejszych programów (Ableton Live, Studio One, FL, Reaper, może jeszcze Bitwig) i sprawdzeniu co tobie pasuje i jaki
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@FOTEL: Polecam dokładnie się zapoznać z tym co oferuje dana wersja, bo pamiętam że fruity miało jakieś tam ograniczenia, chyba głównie chodziło o brak opcji nagrywania w nim rzeczy. Ale już dobrze nie pamiętam. Jest rozpiska na necie jak coś
I dzięki, Tobie również dobrej nocy ;)
@aseeon_: wiesz... problem jest tego rodzaju, że usiadłem jakiś czas temu do Studio One ale zdałem sobie sprawę, ze interfejs jest zupełnie inny i nie potrafiłem bez instrukcji go rozgryźć. Skoro więc FL potrafi wiele a jego już umiem obsługiwać.. to chyba po prostu przy nim zostanę ;0
@FOTEL: Tak jak mówię, zrób tak żeby tobie pasowało, masz się dobrze bawić a nie frustrować na program. Moja sugestia była związana z tym, że może masz ochotę się nauczyć czegoś nowego, a podstawy interfejsu to jest jeden dobry filmik na YT jak ktoś wykręca cały utwór w danym DAW krok po kroku.

Koniec końców ty masz być zadowolony więc śmigaj na FL jak masz ochotę - biorąc poprawkę na te
@aseeon_: tak, przeglądałem już różnice w wersjach. Poradzę sobie bez możliwości nagrywania. Zdarza mi się to rzadko a i tak najczęściej nagrywałem innym programem. A tak to 300 zł zostaje w portfelu.

Poza nagrywaniem Producer nie wnosi za wiele zmian. I tak będę jechał na darmowych VST. #tanio
@JamKarzeu2: XD kupiłem i jestem nieco rozczarowany.. podstawka mało oferuje i ciężko jest znaleźć dobre darmowe VSTki..

ale bardziej jestem rozczarowany sobą. Myślałem, że wejdę cały na biało i stworzę w dobę kilka fajnych utworów. Taaa, nic takiego się nie stało :) no nic, czekam na wenę. Niestety nie mam tego talentu, że potrafiłbym tak ot stworzyć coś melodyjnego... sztywnego? no to jeszcze tak

fajny ten nowy FL ale dalej mi
kupiłem i jestem nieco rozczarowany.. podstawka mało oferuje

@FOTEL: No pisaliśmy żebyś popatrzył sobie co dane wersje oferują

ciężko jest znaleźć dobre darmowe VSTki

tak na szybko - LABS, Ample Guitar M Lite 2, Komplete Start
Nie sądzę, że więcej będzie Ci na początek potrzebne. Komplete Start to olbrzymia paczka świetnej jakości bibliotek, podobnie zresztą jak LABS. Do wyboru do koloru. A AGML2 to genialna gitara akustyczna

ale bardziej jestem rozczarowany
No pisaliśmy żebyś popatrzył sobie co dane wersje oferują


@JamKarzeu2: no na tyle to nawet sam wpadłem, po prostu nie sądziłem, że Fruity Edition jest aż tak puste. Myślałem, że pomimo braku ich flagowych wtyczek będzie dla nowicjuszy kilka smaczków. Jedynym smaczkiem jest FLEX.

I w ogóle wiesz coś o produkcji muzyki?


tylko absolutne podstawy, reszta wiedzy jest nabyta na zasadzie prób i błędów xd

tak na szybko - LABS, Ample