Wpis z mikrobloga

lut 03 12:12:01 EndeavourOS CROND[168229]: (root) CMDOUT (Could not connect to D-Bus server: org.freedesktop.DBus.Error.NotSupported: Using X11 for dbus-daemon autolaunch was disabled at compile time, set your DBUSSESSIONBUSADDRESS instead)

Jak to ogarnąć? Próbowałem skrypt odpalić manualnie jako user - wszystko działa. Jako root rzuca takim błędem.

Skrypt uruchamiany po stronie crona jako root, jednak nie potrafię go skonfigurować żeby odpalał się jako user.
export $(dbus
launch) nic nie daje, zarówno jako user jak i root.
#cron #crontab #linux
  • 8
Skrypt uruchamiany po stronie crona jako root, jednak nie potrafię go skonfigurować żeby odpalał się jako user.


@NewEpisode: systemd-timer jako user (--user) albo z ustawieniami w service jako User= i Group=.

A jak chcesz jako swój user to robisz crontab -e z shella twojego usera albo w głównym crontabie w systemie używasz polecenia z su lub sudo.

https://serverfault.com/a/352837
@NewEpisode: No jak woła X'y to zrób to sobie po stronie systemd analogicnzie jak inne service użytkownika to robią w X11.

notify-send -u low -t 4000 -c device --app-name="KDE Connect" -i battery "$devicename" "Podłącz telefon pod ładowarkę. Poziom baterii: $batterypercentage %"


No mordo. Masz notify-send i dzisz się, że wywala ci się na braku X11.
Skoro notify-send potrzebuje x11 to działania to można to wywołać jakoś na obecnej sesji?


@NewEpisode: Tak ale nie napisze ci jak to zrobić w cronie bo nigdy tego nie potrzebowałem a nie chce mi się teraz szukać by sprawdzić jakie zmienne trzeba wyeksportowąć by to zadziałało i co dodatkowo trzeba jeszcze zrobić przed. Napisałem ci, że możesz to na systemd timerze zrobić.