Wpis z mikrobloga

Rok temu na jakieś grupie na FB (lub nawet tutaj) 20-letni koleś pytał się jak zostać programistą PL/SQL.
Poleciłem mu dobrą książkę Feuersteina i kazałem zrobić kurs, ale nie weekendowy tylko kilkutygodniowy.
Trochę mu opowiedziałem o tym jak wygląda ta praca i obiecałem pomoc w znalezieniu pierwszej pracy.
Minął rok i koleś się odezwał, że zrobił kurs, a książka bardzo mu się podobała.
Akurat tego samego dnia rekrutowałem dwie osoby u mnie w pracy, które wypadły bardzo słabo.
Zacząłem mu zadawać pytania jak na rekrutacji. Odpowiedział na większość, lepiej niż koleś którego rekrutowałem na seniora.
Podnieciłem się, że może są jeszcze na tym świecie dobrzy programiści. Opowiedziałem o tym szefowej, która poprosiła o jego CV. Specjalnie dla niego zrezygnowano z min 2 lat doświadczenia w wymaganiach. Rozmowa kwalifikacyjna miała być tylko formalnością.
Stanowisko Junior PL/SQL Developer w jednym z największych banków świata. Praca zdalna. A jak chce na miejscu to biuro jest w Browarach Warszawskich. Stawka to 1,5-2 średnie krajowe na początek. Po 3 latach byłoby 15k.

A teraz najlepsze. #!$%@? nie odebrał 4 telefonów od HR, ani nie oddzwonił.
Pytam się go co się stało. Może numer źle podał.
A on mi mówi, że nie jest pewny, może jeszcze nie teraz.
Z nerwów zablokowałem wiadomości od niego.

Nie wiem co o tym myśleć. Przecież tak trudno jest zacząć, a on miał wszystko na tacy.

No i teraz on nadal pracuje w szpitalu i instaluje drukarki, a my musieliśmy zatrudnić laskę co ma 2 lata doświadczenia i nie wie jak używać kolekcji (a i tak była najlepsza).

Mądry koleś, a jednocześnie taki głupi.
Naprawdę szkoda bo ma wiedzę, ale będzie mu bardzo ciężko zacząć bez doświadczenia.
  • 191
@Monke: Świetne porównanie, jak młotek do siekierki xD
Chłop co nie zagada do dziewczyny to wciąż chłop. Chłop co odszedł z już posiadanej roboty i stracił tę, w której planował się zaczepić jutro może być bezdomny.
Środowisko też odgrywa dużą rolę. Jak ja po raz pierwszy zmieniałem pracę i nie byłem pewny czy to, co robię jest rozsądne to postanowiłem podpytać starszych stażem znajomych i gdybym ich posłuchał to prawdopodobnie dziś
@armandosek83: Strach przed zmianą. Widzę ludzi którzy muszą być lani po mordzie żeby wyjść z bagna w jakim są. Niestety strach przed zmianą.
Paradoksalnie jak komuś dobrze płacisz to prędzej zmieni bo ma plecy finansowe więc nie czuje takiego strachu przed zmianą.
@armandosek83: Jak się gość rok czasu uczył tylko PL/SQL, to nie dziwię się, ze był lepszy od seniora, co pewnie w normalnej rpacy zmieniał technologie bazodanowe jak rękawiczki, a po 8h pracy przed kompem i z tabelkami ostatnie czego chciał, to czytanie o tym jak się #!$%@? piszę w jakim dialekcie SQL jakąś kwerendę. Lata doświadczenia też są czasami w tym całym IT komedią, bo ktoś, kto amatorsko robi własne projekty
@OsSikorskiego: ciezko mi powiedziec. Ale do tej pory rozkminiam, co moglem tam powiedziec nie tak i dlaczego rozmowa trwala 4 minuty XD
Ogolnie, to zawsze gdy dzwonil rekruter i nie mogl sie polaczyc otrzymywalem maila, ze probowano sie ze mna skontaktowac i prosza i jakies ramy czasowe.

Przeciez logiczne jest, ze rozni ludzie maja rozne zajecia i nikt nie czeka na rekruteraXD
1. Najpierw SQL. I tu najlepiej jest przygotować się i zdać 1z0-071.

- Przeczytać - OCA Oracle Database SQL Exam Guide (Exam 1Z0-071) Steve O'Hearn

W książce są przykłady powtarzające się na egzaminie.

Potem wykupić listę pytań, ale nie tysiące pytań z błędami (czego pełno w necie)

tylko np. Kaplana (https://www.kaplanlearn.com).

- Ćwiczyć na - https://livesql.oracle.com/

- Przykłady ZAWSZE sprawdzaj w dokumentacji Oracla

https://docs.oracle.com/en/database/oracle/oracle-database/index.html

To bardzo ważne by weryfikować przykłady
@krzaczor93: Środowisko odgrywa taką rolę na jaką mu pozwolisz. Jeśli w rodzinie i znajomych masz ludzi którzy boją się zmian, od 10 lat siedzą w jednej robocie a ich zarobki od lat stoją w miejscu a ty ich prosisz o rady w kwestii kariery no to nie środowisko jest tu winne twojej porażki.

Co do bezdomności to jaką masz gwarancję że nie zostaniesz nagle zwolniony z obecnej pracy? Jeśli nie masz
#!$%@? nie odebrał 4 telefonów od HR, ani nie oddzwonił.

A on mi mówi, że nie jest pewny, może jeszcze nie teraz.

Z nerwów zablokowałem wiadomości od niego.

Mądry koleś, a jednocześnie taki głupi.


@armandosek83: Przecież ty sam jesteś tak mądry, a jednocześnie tak głupi, że dodanie 2+2 najwidoczniej cię przerasta. To chyba dosyć oczywiste, że gość prawdopodobnie przeraził się zmiany a nie stwierdził "a wystawie tego typa z wykopu, będzie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@armandosek83: coś mi się wierzyć nie chce. SQL to kobyla, nauka języka i administracji trwa latami, a sporo rzeczy nauczysz się tylko na środowisku produkcyjnym. Poza tym taką ilość wiedzy bez doświadczenia zapomina się bardzo szybko
Środowisko odgrywa taką rolę na jaką mu pozwolisz.


@Monke: no tak, 20 lat żyjąc w toksycznym domu, twoje środowisko/znajomi są w podobnej sytuacji i wieku 25 lat wyprowadzasz się i zauważasz, że można żyć zupełnie inaczej. Tylko, że wychodzenie ze starych schematów wymaga dużo wysiłku i czasu. Dlatego też takie zdanie jest błędne. Gdyby koleś z historii miał 40 lat to faktycznie można byłoby tak o nim powiedzieć, a nie kiedy
Przecież ty sam jesteś tak mądry, a jednocześnie tak głupi, że dodanie 2+2 najwidoczniej cię przerasta. To chyba dosyć oczywiste, że gość prawdopodobnie przeraził się zmiany a nie stwierdził "a wystawie tego typa z wykopu, będzie beka xDDDD".


@bezbekpol: cieszę się, że ktoś tak dobrze to napisał.
@armandosek83 czy w ogóle zapytałeś wcześniej tego gościa, czy jest zainteresowany? Czy go postawiłeś przed faktem dokonanym? Skoro poświęciłeś mu czas na podanie materiałów