Wpis z mikrobloga

Broń atomowa to potężne narzędzie zagłady. Nie zawsze bezpieczeństwo było priorytetem. #od0dopentestera
Początkowo głównym zabezpieczeniem były "zatyczki uzbrajające". Działały podobnie jak bezpiecznik. Podczas lotu zamieniano zieloną (bezpieczną) zatyczkę - na tą bojową (czerwoną).
Z czasem podzielono broń na 2 części. Od tego momentu należało ręcznie otworzyć właz i włożyć do środka wielką kulę.
Później wprowadzono "silne połączenie". Był to mechanizm, który miał reagować tylko na jeden, konkretny sygnał uzbrajający.
"Słabe połączenie" natomiast to celowo najsłabszy element. Miał się zepsuć podczas wystąpienia nadzwyczajnej sytuacji - na przykład pożaru.
Względnie późno wprowadzono urządzenie Permissive Action Link. Dopiero wtedy pojawiły się tajne kody uzbrajające.
Zastosowano zasadę współpodejmowania decyzji przez dwie osoby. Miała ona chronić przed złośliwym wystrzeleniem rakiet przez pojedynczą osobę.
Prezydent USA posiada specjalne kody. Na ich podstawie można zweryfikować czy to on wydał rozkaz. Dodatkowo jest przy nim wojskowy z "atomową piłką" - czyli walizką, z potrzebnymi dokumentami.
Nikt nie weryfikuje czy prezydent nie jest szaleńcem. To "zakazane pytanie" zadał Harold Hering. Niestety kosztowało go to karierę wojskową.
W wojsku istnieje koncepcja śmiertelnej porażki. Gwarantuje ona natychmiastową i automatyczną reakcję na atak, nawet jeśli już nie ma żadnego człowieka, który mógłby zainicjować taki odwet.
W Związku Radzieckim ten system nazwano "martwą ręką". Stanisław Pietrow – to człowiek czasami określany mianem „tego, który ocalił świat”. Nie odpalił on rakiet pomimo tego, że system wczesnego ostrzegania poinformował o ataku Stanów Zjednoczonych.
Premier Wielkiej Brytanii zaraz po objęciu urzędu pisze 4 listy, które są transportowane do łodzi podwodnych. Zawierają one instrukcję postępowania w przypadku, gdyby atak wroga zniszczył cały kraj.
W wojsku terminu "złamana strzała" używa się do opisania incydentu z udziałem broni atomowej, który nie stworzył ryzyka wojny nuklearnej. Było ich w historii zadziwiająco sporo.

Więcej w filmie: bezpieczeństwo broni atomowej.

PS. Jeśli materiał Ci się spodobał - tutaj link do Wykopu.

Jeśli interesujesz się bezpieczeństwem - dołącz do mojego newslettera.

#historia #swiat #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #bezpieczenstwo #technologia #nauka #security #ciekawostki
KacperSzurek - Broń atomowa to potężne narzędzie zagłady. Nie zawsze bezpieczeństwo b...
  • 61