Wpis z mikrobloga

Pod koniec zeszłego roku odwiedziłem w Krakowie zapomniany kamieniołom Liban. Położony jest on w jednej z cenniejszych pod względem krajobrazowym i przyrodniczym części miasta Krakowa. Nazwa tego kamieniołomu pochodzi od żydowskiego przedsiębiorcy o nazwisku Bernard Liban. Jego firma produkowała kamień łamany fundamentowy i brukowy oraz wapno budowlane. Liban to najgłębsze i najbardziej rozległe wyrobisko o powierzchni 18 ha, którego ściany sięgają 38 m wysokości. Początki wydobycia materiału skalnego w tym miejscu datuje się na XIV w. W roku 1993 Steven Spielberg stworzył tu scenografię dla słynnej „Listy Schindlera”. Do dzisiaj, chodząc po tym opuszczonym terenie, można znaleźć pozostałości właśnie tej scenografii: drewniane słupy z resztkami drutu kolczastego oraz fragment ścieżki ułożonej z imitacji macew. Miejsce to mogłoby stać się kolejnym ważnym punktem na turystycznej mapie Krakowa. Niestety, od czasu wizyty Stevena Spielberga z ekipą filmową nic więcej tu się nie dzieje. Link do znaleziska znajduje się Tutaj

Zainteresowanych moimi znaleziskami wołam w komentarzach.

Zapraszam do obserwowania mojego tagu #szaryburekfoto pod którym wrzucam zdjęcia z miejsc opuszczonych.
Mój blog / Fanpage / Instagram

#fotografia #opuszczone #malopolska #historia #opuszczonemiejsca #krakow #film
nightmeen - Pod koniec zeszłego roku odwiedziłem w Krakowie zapomniany kamieniołom Li...

źródło: comment_1644778604ctho9OtGjuPLbY4Lc9yOdG.jpg

Pobierz
  • 31