Wpis z mikrobloga

Mombasa, Kenia. (Więcej fot w kom)

Niestety muszę przyznać, że ciężko pracuje mi się w Kenii. Gdzie się nie ruszę, tam chłopaki siedzą i patrzą. Nie jest to nachalne, świńskie gapienie wlepianie się, nie generuje to agresji i strachu. Raczej spore ilości wewnętrznego niepokoju, który wytrąca z równowagi i utrudnia skupienie się.

Siedzą handlarze przed swoimi kantorami, siedzą tragarze i taksówkarze czekający na klientów, siedzą faceci na gankach i plastikowych krzesełkach sącząc herbatę z malutkich kubków, siedzą dziadkowie i emeryci łapiąc oddech w skrawkach cienia miejskich murów, siedzą kobiety obserwujące swoje pociechy przez niewielkie wizjery czarnych niqabów (centrum Mombasy, to głównie muzułmanie z Omanu), siedzą też uliczni biedacy, bezdomni i życiowi wykolejeńcy, pokryci strupami, zamotani w strzępy ubrań, zakopani w uliczny biach i brud. To nie tak, że Afryka siedzi, bo to nieroby, lenie i patałachy. To siedzenie generuje klimat. Większość dnia trzeba po prostu przeczekać.

Nagle w tym statycznym trwaniu pojawia się biały człowiek z aparatem. Wow, atrakcja. Cos się dzieje. Więc patrzą. Nie ma potrzeby reagowania, zrywania się zydelków i murków. Narazie obserwujmy co mzungu (białasek) robi.

W takich warunkach ciężko się fotografuje. Nie biegam po ulicach i nie proszę o foteczki. Halo, uśmiech! I pomachaj! Ale uśmiech, co to za smutne fotki z wakacji! No jak, przecież Afryka to ziemia biednych, choć uśmiechniętych małych dzieci, które zrobią wszystko za cukierka :3 No nie, mnie interesuje życie ulic. Wtopić się w nie, rozpłynąć w miejskim ruchu, obserwować, dokumentować rzeczywistość. Taki jest sens fotografii ulicznej. Będąc na ciągłej patelni wszystkich z okolicy, niespodziewaną atrakcją, nie da się pokazać życia takiego, jakim jest. Ale próbuję, coś trzeba robić.

Fujifilm x100f, szkło 23mm.

IG d.brusilo

Ps. Jeśli chcielibyście usłyszeć o czymś konkretnym, proszę pisać, wtedy będzie prościej konstruować dalszą narrację :)

Mój tag #duszyszum

#fotografia #fotografiauliczna #tworczoscwlasna #podroze #kenia #afryka #podrozujzwykopem
duszy-szum - Mombasa, Kenia. (Więcej fot w kom)

Niestety muszę przyznać, że ciężko p...

źródło: comment_16451205139UriVPmP01riDjlTItpV8G.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz