Wpis z mikrobloga

  • 8
875 + 1 = 876

Tytuł: Nawyk samodyscypliny. Zaprogramuj wewnętrznego stróża
Autor: Neil Fiore
Gatunek: biznes, finanse
Ocena: ★★★★★★★★
Tłumacz: Małgorzata Głogowska
Wydawnictwo: Onepress
Liczba stron: 224
Forma książki: e-book, audiobook
Książka, która zaczyna z nowym podejściem do odwlekania, w przeciwieństwie do innych pozycji z tej tematyki tu autor nie skupia się na lenistwie, a na lęku. Lęku przed odrzuceniem, byciem skrytykowanym, zmarnowaniem czasu, czy w końcu dostarczeniem efektu pracy, który nie zadowoli szefa lub szefowej. Według autora ludzie odwlekający sami są dla siebie największymi krytykami i własny perfekcjonizm odpycha ich od wykonywania zadań w sposób niezadowalający:

People don’t procrastinate just to be ornery or because they’re irrational. They procrastinate because it makes sense, given how vulnerable they feel to criticism, failure, and their own perfectionism.


Autor stara się uciekać od banałów takich jak dzielenie zadań na mniejsze podzadania, czy ustalania priorytetów, bo nie to jego zdaniem jest problemem i słusznie. Bo wie, że nie jest to takie proste. Rzuca w czytelnika garścią porad i wskazówek, które mogą mu pomóc zwlaczyć u siebie złe naweyki. Przywołuje też wiele badań i cytatów z innych książek, które zdają się potwierdzać jego teorię. W tym Maslow, który mówi, że człowiek chce czuć się stworzony do większych rzeczy, czy Waitleya, który wspomina o odwlekaniu, jako mechanizmie obronnym:

The human spirit drives us to what Maslow calls our “need for meaningful work, for responsibility, and for creativeness."

One explanation is offered by Denis Waitley, the author of The Psychology of Winning and The Joy of Working, who defines procrastination as “a neurotic form of self-defensive behavior” aimed at protecting one’s self-worth.


Po przeczytaniu książki wiem, że u mnie odwlekanie bierze się to z lęku przed byciem zdanym na innych i tempo ich pracy (często niewystarczające do wykonania zadania w terminie), czy dostarczeniem efektu końcowego, który mnie samego nie zadowala, więc na pewno nie zadowoli kogoś, kto miałby tą pracę ocenić. Książka nie jest mega odkrywcza, ale otwiera oczy na prawdziwy powód problemu, w przeciwieństwie do innych pozycji z tej tematyki. Jej największym problemem jest przydługi wstęp, jakby autor odwlekał trochę za bardzo przejście do rozwiązania problemu. Szkoda, bo gdyby nie to ocena byłaby wyższa.

Książkę czytałem po angielsku i słuchałem audiobooka po polsku, trochę dziwna to kombinacja, wiem, ale cytaty z Kindle automatycznie wrzucają mi się do Readwise, więc ta opcja pozwoli mi na łatwiejsze wracanie do notatek w przyszłości, a o to właśnie (przynajmniej moim zdaniem) w poradnikach chodzi, by móc wracać do nich w przyszłości.

Z listy zostały mi jeszcze 3 pozycje, więc jeśli macie propozycje, którą czytać jako następną, dajcie znać:
1. Cal Newport - Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza
2. Brian Tracy - Zjedz tę żabę!
3. Jane Burka, Lenora Yuen - Procrastination Why You Do It, What to Do About It Now

Przeczytane:
1. Neil Fiore - Nawyk samodyscypliny. Zaprogramuj wewnętrznego stróża (8/10)
2. James Clear - Atomowe nawyki (8/10, chociaż po czasie bliżej jej do 7/10)
3. Peter Hollins - Skończ to, co zacząłeś. Sztuka samodyscypliny, czyli jak zabrać się do pracy i doprowadzić ją do końca (5/10)

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
56/128
#bookmeter #czytajzwykopem #empikgo #legimi #biznesbookmeter #finansebookmeter
Pobierz ali3en - 875 + 1 = 876

Tytuł: Nawyk samodyscypliny. Zaprogramuj wewnętrznego stróż...
źródło: comment_16462946888DMJxFMaggLuuxpHjRcTB3.jpg
  • 3
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-04-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: finanse
Gatunek książki: poradnik

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Sztuka komunikacji W drodze do sukcesu (Dale Carnegie)
2\. Esencjalista (Greg McKeown) - najnowsza recenzja usera ali3en ★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
3\. Zjedz
u mnie odwlekanie bierze się to z lęku przed byciem zdanym na innych i tempo ich pracy (często niewystarczające do wykonania zadania w terminie), czy dostarczeniem efektu końcowego, który mnie samego nie zadowala


@ali3en: Kto był odpowiedzialny za zespół w finansach, ten się w cyrku nie śmieje. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chociaż sama nigdy nie miałam problemu z prokrastynacją, a zauważyłam, że mam z nią czasami kłopot,