Wpis z mikrobloga

  • 9
2398 + 1 = 2399

Tytuł: Esencjalista
Autor: Greg McKeown
Gatunek: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tłumacz: Michał Lipa
Wydawnictwo: MT Biznes
Liczba stron: 288
Forma książki: e-book, audiobook
Ocena: ★★★★★★★★

Zachęcony recenzją @kizimajaro postanowiłem sprawdzić tą książkę.

Jak większość książek z tego gatunku (rozwój osobisty) jest trochę zbyt rozwleczona. Autor dodał mnóstwo przykładów na poparcie swoich teorii i jest to jeden z tych zabiegów, który mnie trochę irytuje, bo dla mnie oznacza, że sam autor nie ufa, że czytelnik mu uwierzy. Jak wspomniałem to wada niemal każdej książki z tego gatunku, dlatego przymykam na to oko.

Książka świetnie opisuje życie zgdnie z filizofią mniej znaczay lepiej. Jak @kizimajaro wspomniała w swojej recenzji jest to książka skierowana raczej dla ludzi, którzy mogą decydować o sobie, swoich projektach i podwładnych i z tej pozycji do niej podchodzę. Faktycznie samo podejście do życia służbowego w ten sposób sprawia, że mamy dużo więcej czasu. Pozwolę sobie na osobistą dygresję: pamiętam jak jeszcze kilka lat temu bawiłem się w micromanagement i chciałem wiedzieć o wszystkim, co robią moi podwładni, dzięki temu wszyscy byliśmy wkurzeni i niedoinformowani. Po zmianie podejścia wszystko się zmieniło, teraz wiem więcej, bo dostaję krótkie podsumowania z całego tygodnia zamiast kilku przydługich raportów codziennych (których w dodatku nie miałem czasu czytać) i wszyscy są zadowoleni. Dlatego bardzo dobrze odnalazłem siebie i popełniane przeze mnie błędy, podobne do tych negatywnych przykładów w książce.

Bardzo dobrym fragmentem książki, chyba nawet dla mnie najlepszym jest ten o sztuce odmawiania, świetnie pokazuje najprostrze i najlepiej działające przykłady odpowiedzi. Równie dobrymi są te o śnie, rozrywce i zastanawianiu się nad swoim miejscem w życiu/w firmie (z przykładem człowieka, który przez 5 lat pracował w firmie, w której właściwie nie chciał pracować, ale przez 5 lat był zbyt zajęty pracą, żeby na spokojnie o tym pomyśleć).

Polecam jako ciekawą pozycję, z której można wyciągnąć kilka lekcji i kilkadziesiąt przydatnych cytatów. Jak to zazwyczaj bywa, całą surową treść tej książki dałoby się zamknąć w około 30-40 stronach.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
184/150
#bookmeter
ali3en - 2398 + 1 = 2399

Tytuł: Esencjalista
Autor: Greg McKeown
Gatunek: nauki społ...

źródło: comment_1640796431Ebp5s2tWkroaNYkNqdhzyc.jpg

Pobierz
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (7.0 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-01-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: finanse
Gatunek książki: poradnik

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-12-29 - Użytkownik kizimajaro ocenił na: ★★★★★★ (6.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: upolujksiazke.pl

Podobne książki:
1\.