Wpis z mikrobloga

Mapa Ukrainy - aktualizacja 04/04/2022 skąd powinni być przyjmowani uchodźcy, a skąd nie ma powodów ich przyjmować

Toczy się krwawa wojna na Ukrainie spowodowana niesprowokowaną pełnoskalową inwazją Rosji. Niemniej, Ukraina jest jednym z największych krajów Europy. Typowe starcia zbrojne toczą się tylko w części obwodów, w pozostałych poza głównie precyzyjnymi atakami rakietowymi na cele wojskowe i strategiczne nic się wielkiego nie dzieje. Tak więc powinniśmy przyjmować uchodźców tylko z terenów objętych działaniami wojennymi, oraz terenów do kilkudziesięciu km od nich przylegających.

Kolor czerwony - sytuacja stabilna / ustabilizowana, nie przyjmować uchodźców oraz odsyłać z tych miejsc uchodźców, którzy już przybyli do Polski

Kolor żółty - sytuacja jest dynamiczna - patrzeć, obserwować, ale na razie nie przyjmować uchodźców z tych miejsc, jak i nie wysyłać z powrotem z Polski na Ukrainę

Kolor zielony - przyjmować uchodźców oczywiście w poszanowaniu decyzji strony ukraińskiej, kogo ona uznaje za swoich uchodźców zewnętrznych w obecnych czasach

#ukraina #polska #wojna #uchodzcy #uchodzcyzukrainy #mapa #mapy
Pobierz
źródło: comment_1649057667bo0wmdbdCXLtdMnwQlnPM0.jpg
  • 85
@adam-antoszewski: Z postanowień konwencji genewskiej o szczególnym znaczeniu dla osób ubiegających się o ochronę wymienić należy zakaz wydalania i zawracania uchodźców do granicy państw, w których ich życiu zagrażałoby niebezpieczeństwo ze względu na rasę, religię, obywatelstwo, przynależność do określonej grupy społecznej lub poglądy polityczne, z wyjątkiem sytuacji gdy stanowią oni zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa (art. 33). Warto wspomnieć również o zakazie nakładania na uchodźców kar za nielegalny wjazd lub pobyt na
@zawisza1997: Tak uważam, że wojsko niepotrzebne. Jak najbardziej wszystko zgodnie z postanowieniami konwencji. Mowa tu tylko i wyłącznie o odsyłaniu tych z terenów, gdzie im nie grozi wojsko rosyjskie.

@aegispolis: Ja się posługuję ludobójczą retoryką? Masz mocno niepoukładane w głowie, że w ogóle śmiesz takie rzeczy adresować wobec mnie. Ja jestem gołąbkiem pokoju.

@Nemrod: No tak, w Kijowie i okolicy nie było żadnych walk, nic kompletnie. Wszystkie budynki stoją
@mid_size_monster: Tak, zdaję sobie sprawę - ponad 2 doby temu władze ukraińskie podały do wiadomości, że cały obwód kijowski został odbity. Także ruchy wojsk w Białorusi i Rosji wskazują, że nie szykuje się powtórka z ataku na Kijów od strony białoruskiej.
@adam-antoszewski: Tak, tak. Kijów jest gotowy, zeby wróciło do niego ponad 3 mln ludzi, którzy tam mieszkali jeszcze 1,5 miesiąca temu. Wrócą i będą spali na ulicy odbudowując dzielnie kolejne budynki przy pomocy gruzu, który wszędzie się wala. Nie no, super. Kilka stopni na plusie, -1 w nocy, a ty jedź do swojego zniszczonego bloku, w którym pewnie ani prądu, ani ogrzewania, ani często okien i bierz się do pracy. I
Masz mocno niepoukładane w głowie, że w ogóle śmiesz takie rzeczy adresować wobec mnie. Ja jestem gołąbkiem pokoju.


@adam-antoszewski: Nie, po prostu ty może pewnych rzeczy jeszcze nie zauważasz, bądź nie rozumiesz jak do takich sytuacji dochodzi, co starają ci się wszyscy dookoła uświadomić. Wystarczy sięgnąć do książek.
@Nemrod: @Nemrod: To nie jest tak, że 3 milionom zniszczono dachy nad głową, tylko małemu procentowi z tego (jeśli mowa o Kijowie, a o nim mówimy). A co, to Ukraina nie ma żadnych miejsc, żeby tymczasowo przechować bezdomną ludność na czas odbudowy? Prędzej czy później inne miejsca poza Kijowem także spotka ten sam los po ich wyzwoleniu z rąk rosyjskich i te moje pytania będą rozbrzmiewać ponownie. Czy też może
Na tą chwilę w tych miejscach na czerwono bombardowaniami zagrożone są tylko pojedyncze instalacje militarne i strategiczne,


@adam-antoszewski: a instalacją strategiczną jest np. elektrownia, przepompownia itp. Jak sobie wyobrażasz życie bez prądu i wody?
@Nieszkodnik: Akurat Ukraińcy wyobrażają sobie, bo jeszcze przed konfliktem, w tym przed konfliktem w Donbasie często na Ukrainie zdarzały się przerwy dostaw prądu, a niekiedy i wody. Ale to nie jest tak, że rozwalisz jedną elektrownię czy stację przesyłu i już nigdy nie będzie prądu. Są od tego służby naprawcze, czy przekierowujące i prąd po powiemdzy 24h znowu jest. Tak samo z wodą, a w międzyczasie przyjeżdżają cysterny z wodą dla
To nie jest tak, że 3 milionom zniszczono dachy nad głową, tylko małemu procentowi z tego


@adam-antoszewski: Ty byś wyjechał dopiero wtedy, gdy już rakieta zwaliłaby ci się na łeb? Mogłoby być ciężko. Uchodźcy uciekają przed wojną, a nie tylko robią uniki przed kulami. I jak ci osobiście tak to przeszkadza, że im pomagamy, to napisz tutaj numer konta, może ci tez ktoś coś przeleje.
@aegispolis: Ale moment, moment, żeby było jasne. Jak najbardziej Ukraińcy mieli prawo uciekać z Kijowa i okolic i to jeszcze do niedawna. Ale od kilku dób sytuacja tam została opanowana, nic nie wskazuje na jej ewentualną powtórkę, więc nie ma powodów, żeby w tej części Ukrainy nie zacząć powracać do normalnego życia.
@adam-antoszewski: Na zachodzie Ukrainy jest ok. 7 mln uchodźców - są przerobione szkoły, przedszkola, sale gimnastyczne.
Nawet jeśli nie wszystkie budynki są zniszczone/uszkodzone, to jeszcze musisz mieć prąd i wodę. Czasami taki ostrzał powoduje zniszczenie sieci wodociągowej i trzeba odciąć całą dzielnicę, wykopać i naprawić rury. To wymaga czasu i pieniędzy. To nie jest takie proste. Mówimy tu o całym województwie, w którym toczyły się intensywne walki przez miesiąc. Służby sobie
@Nemrod: A to kobiety i nastolatkowie nie odbudowywały powojennej Polski na miarę swoich możliwości? Rąk nie mają?

A poza tym nie wiem jak ty, ale ja jestem Polakiem, i Europejczykiem i w pierwszej kolejności mam obowiązki polskie i europejskie. Konflikt na Ukrainie może toczyć się nawet i dekadę, a tymczasem Polska nie może pozwolić sobie na posiąście w sposób błyskawiczny kilkunastoprocentowej mniejszości, i to na dodatek takiej, która jeszcze nie rozliczyła
Pobierz
źródło: comment_1649062728GPI9r797kpHhZRr5F3NHW2.jpg
Ale jak jakaś miejscowość jest położona kilkaset km od walk, to naprawdę nie ma sensu traktować takich osób jako uchodźców.


@adam-antoszewski: Ale to jest twoje zdanie, sprzeczne z konwencjami genewskimi. Chcesz, aby Polska była traktowana, jak zbrodniarz wojenny? Komu może zależeć na czymś takim, przy jednoczesnym szczuciu na Ukraińców, hmm ( ͡° ͜ʖ ͡°)