Wpis z mikrobloga

Cześć, znajomy pyta o laptopa do #cad mianowicie do IronCad. Ogólnie z komputerem stacjonarnym nie miałbym problemu aby mu polecić ale z laptopami mam bardzo małe doświadczenie. Ktoś z was projektuje na laptopie? Możecie coś polecić?
  • 8
@evenoobt: nie poradzę nic konkretnego, ale z własnego doświadczenia: projektowałem kiedyś w SW proste elementy na lapku 15 cali (odradzam) za ~1600zł i w sumie się dało. Na dłuższą metę to katorga a nie praca, ale pokazuje że nie trzeba nie wiadomo jakich cudów dedykowanych. Przy większym budżecie więcej cali ramu i mocy obliczeniowej i powinno hulać aż miło, także na pewno nie ma co przepłacać za np. Della z dedykowaną
@Zorannio: @Andr3v: bardzo wam dziękuję za podpowiedź, szczególnie z dodaniem do sterowników karty. Dostałem więcej info, znajomy nie renderuje a tworzy bardziej konstrukcje i finalnie rysunki techniczne. Z klientami nie ma problemu, chodzi mu bardziej o mobilność firma-dom. Dobra rada ze stacją dokującą. Sam zasugerował, że ma dobrą ofertę na dokładnie taki model:

https://www.x-kom.pl/p/690334-notebook-laptop-173-lenovo-legion-5-17-ryzen-5-16gb-512-win10-rtx3050-144hz.html

Więc niech bierze, dam znać jak mu się sprawuje. Być może będzie podpowiedź dla kogoś kto
@evenoobt: procek fajny, ale RAMu mu zabraknie :<
Sam mam 16 i jak pracuje na jakimś złożeniu to bez problemu zjadam 20GB i wtedy trochę wszystko zwalnia bo SSD to jednak nie RAM więc jeżeli miałbym coś doradzić to zainteresować się opcją 32GB
@evenoobt: powiedziałbym nawet że może zejść z jakością na karcie graficznej kosztem RAMu. w pracy pracuję na zaintegrowanej i jest ok - do modeli i rysunków, czyli tego co jak rozumiem on robi. Tak na prawdę grafikę wykorzystuje się tylko przy obracaniu modelu - jak zamula, to się zmniejsza jakość i tyle (do projektowania nie trzeba jakości HD)
@parowka_sojowa: ja mam 16gb, pracowałem już na pliku który urósł tak bardzo że musiałem eksportować części i postawić na świeżo - nie pamiętam ile ważył, ale SW ma jakiś tam limit maksymalnej wielkości pliku jaki może zapisać. I na tych 16gb rzadko kiedy miewałem problem - restart pomagał, bo widocznie jakiś leak był, ale to rzadko się zdarza.