Wpis z mikrobloga

Hejo mirki, piszę z pewnym pytaniem do sytuacji, która miała miejsce przed chwilą.
Kupiłem mieszkanie 3 miesiące temu. Spokojnie remontowałem i pomieszkiwałem. Dzisiaj wbija do mnie podburzona sąsiadka z dołu , że ją zalewam. Zakręciłem zawory na klatce. Zeszliśmy do niej i rzeczywiście z sufitu w lazience, który jest nad moją łazienką kapie powoli u niej woda. Dzisiaj użyłem jedynie spłuczki w toalecie (która była używana kilkadziesiąt razy wcześniej i nie było wcześniej problemów).
Przecieki z innego miejsca, jak toaleta wykluczone, bo po prostu nie była używana woda nigdzie.
Babeczka powiedziała, że będzie zgłaszać do ubezpieczyciela i poprosiła o kontakt do mnie, więc jej podałem.
Na wszelki wypadek nagrałem filmik z mieszkania chwilę po jej wyjściu.

Czy macie porady co w takiej sytuacji jeszcze robić? Czego się można spodziewać?

#mieszkanie #zalanie #spoldzielnia #prawo #mieszkania #prawnik
  • 6
Czy macie porady co w takiej sytuacji jeszcze robić?


@KJANEKK: Znaleźć przeciek i go naprawić.

Dzisiaj użyłem jedynie spłuczki w toalecie


@KJANEKK: To nie musi być z czegoś czego użyłeś a nawet jeśli to nawet niekoniecznie w tym tygodniu. Żeby przeciekło przez strop potrzeba sporo wody.

Babeczka powiedziała, że będzie zgłaszać do ubezpieczyciela


@KJANEKK: Twojego czy jej? Bo jej zrobi ci regres.
Właśnie dzisiaj będę szukał źródła wycieku.
Jej ubezpieczyciel.
Tylko wlasciwie nie wiadomo, czy przyczyną leży po stronie mojej (czegoś w moim mieszkaniu).

Jak odbywa się stwierdzanie przyczyny/winnego ze strony ubezpieczyciela?
@KJANEKK Przecież od Twoich liczników do wyjść wody czyli WC, baterie umywalkowe i wannowa lub prysznicowa, a także np. zawór od pralki, lecą przewody z wodą pod ciśnieniem, jeżeli któryś jest uszkodzony to cieknie cały czas nawet jak nic nie używasz dopóki nie zamkniesz zaworu przy liczniku. I teraz tak, zwykle przed licznikiem to administracja odpowiada za rurki, za licznikiem Ty. Jeżeli jest grzejnik to wyciek może być też z niego, jeżeli
Jak odbywa się stwierdzanie przyczyny/winnego ze strony ubezpieczyciela?


@KJANEKK Niestety nie wiem, najgorzej jak ustalenie przyczyny wymaga prucia ścian. Na początek sprawdź wszystkie zaworki i wężyki dochodzące do baterii i WC i zajrzyj we wszystkie rewizje czy nie jest gdzieś mokro. Jak sucho to niestety potem trzeba będzie skuwac tak jak lecą rurki z wodą, najlepiej zacząć w okolicy wycieku u sąsiadki.
@KJANEKK: jeśli po zakręceniu wody u ciebie ustało kąpanie u sąsiadki to wina w twojej instalacji. Możesz kolejno otwierać wodę ciepła, zimną, centralne i sprawdzać kiedy u sąsiadki zacznie kąpać :) lub wezwać firmę zajmującą się Lokalizajcą Wycieków aby zrobili próby ciśnieniowe na instalacjach, jeśli próby nic niewykarzą to zostaje sprawdzić kanalizację i zabudowę WC. Jeśli posiadasz ubezpieczenie to warto sprawdzić czy w polisie masz lokalizację wycieku oraz OC dla sąsiadów.