Wpis z mikrobloga

1343 + 1 = 1344

Tytuł: Porządek dnia
Autor: Eric Vuillard
Gatunek: powieść historyczna
Ocena: ★★★
ISBN: 9788308075258
Tłumacz: Katarzyna Marczewska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Forma książki: e-book
Kolejne czytelnicze rozczarowanie. Główną zaletą książki jest jej niewielka objętość. Jeśli komuś podoba się proza Barnesa, to również i ta książka się mu spodoba; dla mnie to ten sam patetyczny, pustosłowy bełkot.
Zabierając się za książkę, wiedziałam tylko tyle, że jest o nazistach i została uhonorowana francuską nagrodą w 2017 roku. Jakaś recenzja zachwalała, że każdy rozdział to czytelnicza perełka i literackie arcydzieło. O rany, zupełnie nie.
Najbliżej temu dziełku do esejów historycznych. Ich tematem są wybrane przez autora momenty zwrotne w dojściu Hitlera do władzy i doprowadzenia do wybuchu wojny, co sprowadza się głównie do Anschlussu Austrii i rozmów z Schuschniggiem. Budowa rozdziału: wziąć kilka faktów, dopisać do tego długie, barokowe zdania bez treści, dodać jakąś przegłęboką myśl uniwersalną, która nadaje się na cytat dla cytatolubnych czytelników, i voila. Nie ma to wartości ani dla osób interesujących się tematyką przyczyn wybuchu drugiej wojny światowej, ani dla miłośników dobrej literatury. Typowa wydmuszka.
Niektórzy uznają, że to bardzo istotne dziełko w chwili bieżącej, ponieważ pokazuje paralelę do działań rosyjskich, a raczej do odbioru ich przez tzw. społeczność międzynarodową. Owszem, jeśli ktoś potrzebuje przykładów na tego rodzaju analogie, to je tutaj znajdzie. Dla mnie to jednak nic odkrywczego i podejrzewam że dla miłośników historii również nie.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #historia #reportaz #nazizm #powieschistorycznabookmeter
Pobierz ksanthippe - 1343 + 1 = 1344

Tytuł: Porządek dnia
Autor: Eric Vuillard
Gatunek: powi...
źródło: comment_1650377463IzlqwzrYzKZEJzz96yqaym.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (6.7 / 10) (3 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-05-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 152
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-04-05 - Użytkownik ali3en ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
2\. 2022-03-24 - Użytkownik rassvet ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0