Wpis z mikrobloga

Święta, święta i po świętach, to może znajdą się chętni na twaróg, co by odpocząć od przejedzenia xD

Domowy twaróg (czy jak kto lubi, ser biały)

Składniki:
- 1l mleka świeżego (im tłustsze, tym lepsze, jeśli tak jak ja nie macie dostępu do takiego "prosto od krowy", wystarczy zwykłe butelkowane, tylko nie UHT!) - do swojego użyłam standardowego 3,2%
- sok wyciśnięty z połówki dużej cytryny
- 1 łyżeczka soli

Ponadto potrzebne będą:
- garnek do gotowania mleka lub zwykły rondelek, jeśli nie posiadacie garnka do gotowania mleka
* termometr kuchenny z sondą, jeśli podobnie jak ja, nie posiadacie garnka do gotowania mleka i macie problem z wyczuciem momentu, kiedy mleko jest na granicy wrzenia
- BZdOS (Budżetowy zestaw do ociekania serów)

Wykonanie:
1. Mleko przelać do garnka i podgrzać do temperatury ok. 96 stopni Celsjusza (czyli niemal doprowadzić do wrzenia).
2. Wyłączyć grzanie pod garnkiem.
3. Do gorącego mleka dodać sok z cytryny. Lekko zamieszać. Mleko powinno się zwarzyć.
4. Zwarzoną masę osolić.
5. Odstawić garnek na ok. 15 minut.
6. Przygotować BZdOS i przelać na niego zawartość garnka.
7. Po zlaniu serwatki i związaniu materiału, zestaw umieścić w lodówce.

Po godzinie serek powinien nadawać się do jedzenia. Masa otrzymanego serka, w zależności od jakości użytego mleka, powinna wynosić ok. 200 g.
Twaróg własnej roboty jest delikatniejszy w smaku, bardziej mleczny i nie ma kwaskowatego posmaku, jaki można wyczuć w sklepowym serze.

Smacznego!

----

Po więcej przepisów zapraszam na profil Małe Serki na Instagramie

#maleserki --> tag do obserwowania/czarnolistowania

a poza tym: #gotujzwykopem #jedzenie
moll - Święta, święta i po świętach, to może znajdą się chętni na twaróg, co by odpoc...

źródło: comment_1650473512p52AoosSzM0bfLlcZ8CMau.jpg

Pobierz
  • 12
@moll: Jak już zakwaszasz przy podgrzewaniu to nie ma znaczenia czy cytryna, czy jogurtem. Jeśli chciałabyś się trochę pobawić to warto spróbować najpierw doprowadzić do fermentacji mleka, a potem dopiero podgrzewać. Bakterie kwasu mlekowego nadają twarogowi odpowiedni aromat i skład.
Tutaj już jest kilka sposobów w zależności od tego jakiego mleka użyjemy. Mleko prosto od krowy najpierw musi się „zsiąść”, potem zbieramy śmietanę i podgrzewamy. Pewnie mało kto ma dostęp do
@Tryggvason: w zasadzie ma znaczenie czy cytryna czy jogurt przy podgrzewaniu, bo wychodzi inna konsystencja - chwilę się już bawię i tutaj wrzucam wyniki swoich zabaw. Żaden ze mnie specjalista, po prostu dziele się swoją zajawką

Hmmm, spróbuję w ten sposób w takim razie. Brzmi jak wyzwanie. Mi ten na cytrynie się podoba, bo on nie jest taki kwaśny jak sklepowy, ale można popróbować z różną długością fermentacji. A potem zrobić
@moll: O widzisz, to i ja się czegoś dowiedziałem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Serowarstwo to super sprawa i dobra zajawka. Ja się przymierzam do plesniaków, ale póki co brak mi warunków. Teraz się bawię z kefirem domowym i idzie całkiem dobrze
@Tryggvason: no fajna zajawka, popsułam już pierwszy ser podpuszczkowy xD w pleśniowe nie pójdę, bo mam uczulenie na pleśnie, ale jest cała paleta innych gatunków do obadania

W kefiry chcę wejść. Na razie zrobiłam creme fraiche z takich pokrewnych tematów i fajnie wyszedł