Wpis z mikrobloga

#linux #manjaro
Hej, jadę na Linuxie cały czas od 2 miesięcy(najdłużej do tej pory i chyba nie wrócę do Windowsa, chyba ze do jakiejś gry która nie idzie pod Linuxem), tym razem wybrałem Manjaro KDE, jest OK, lubię znajdować sobie drobne problemy i je rozwiązywać, najlepiej się człowiek uczy w ten sposób.
Mam(miałem, bo znalazłem obejście, nie rozwiązanie) problem z tym że system się nie zamykał poprawnie, zatrzymywał się na linijce kwinx11
zrobiłem obejście z tego wątku:
https://forum.manjaro.org/t/kwin-x11-not-stopping-during-shutdown/73538
Zadziałało, ale teraz co któryś raz zamiast zawieszać się na linijce Kwin
x11
to wyłącza się, ale jakby dalej idzie sygnał do karty graficznej, płyta główna wygląda na wyłączoną(jest na niej pasek ledowy który gaśnie, nie słychać też wiatraków ani dysków), ale główny monitor wyświetla czarny obraz w nieskończoność, tak jak kiedyś było z Windowse98 i starszymi, gdzie trzeba było wyłączyć monitor oddzielnie.
Czuję ze to pozostałość po tym obejściu.
Nie wiem za bardzo jak to wpisać po angielsku w Google.
Na discordzie Manjaro strasznie wolno odpowiadają na pytania/nie odpowiadają wcale. Może ktoś miał ten problem? Dzięki.
  • 14
A jaką masz tą kartę graficzną?


@vries: GTX1060

Lecisz na eksperymentalnym kernelu, czy LTS? Próbowałeś tu zmieniać? Co to za sprzęt masz?


@niepodszywamsiepodbiauka: nic nie kombinowałem gdy ściągałem ISO, to dla normików, nic nie grzebałem, bo nie umiem jeszcze.

Inaczej, jak czytam, to przyczyną może być sddm. Spróbuj wersję git z aur albo coś innego do uruchamiania DE.

Obejścia wyłącz.


@vries: OK, spróbuję coś podziałać, mam snapszoty systemu w
Pobierz RabarbarDwurolexowy - > A jaką masz tą kartę graficzną?

@vries: GTX1060 
 Lecisz n...
źródło: comment_1650622314oaDSG9vbA1208sNtqCvQGV.jpg
W każdym może się coś spieprzyć, nie winilbym szczególnie manjaro używam go i w pracy i w domu i daje radę od 2-3 lat. Niestety nie pomogę z problemem. Ja mecze gnome.


@balrog84: ja nie narzekam, kiedyś krótko używałem Ubuntu i na słabszym lapku Xubuntu, byłem jako tako zadowolony, ale chciałem zobaczyć inne oblicze, tu na blaszaku mam Manjaro KDE, wszystko OK, poza tym wyłączaniem, no i obsługa kilku monitorów na
GRUBCMDLINELINUXDEFAULT=“quiet splash”

to

GRUBCMDLINELINUXDEFAULT=“quiet splash acpi=force apm=poweroff”

sudo update-grub


@niepodszywamsiepodbiauka: chyba mi się to obiło o oczy jak googlowałem, ale bałem się zmieniać, bo to wpis z przed dwóch lat, u mnie jest inaczej, nie chcę znowu namieszać w GRUBie
mam
GRUBCMDLINELINUXDEFAULT="quiet apparmor=1 security=apparmor udev.log_priority=3"

nie wiem czy to z powodu tego że stary wątek i inaczej to teraz wygląda, czy też z
@RabarbarDwurolexowy: Jak wywalisz quiet to będzie więcej info co się odpala/wyłącza.
acpi=force czy apm=power_off zawsze mozesz usunac, to po prostu kolejne opcje do uruchomienia, dodajesz je po spacji, nie muszą być identyczne.
Jeszcze jedna możliwość https://forum.manjaro.org/t/problems-with-shutdown-solved/37760/6 i nie jest na poziomie gruba, a samego KDE, ale u ciebie problem jest raczej niżej.
@niepodszywamsiepodbiauka: dzięki a tipy, pobawię się, odkąd wiem jak przywrócić system/pliki to już tak bardzo się nie stresuję grzebiąc, plus w dzisiejszych czasach tak naprawdę wystarczy zalogować się do firefoxa i chmury i już system skonfigurowany po świeżej instalce, także jak się ostro namiesza, Timeshift nie zadziała, to nie ma wielkiej tragedii:).