Wpis z mikrobloga

Czesc.
Chyba mam chwilowa obnizke intelektualna, bo nie wiem, jak mam sie z tego rozliczyc xd

W 2021 zaczalem sie bawic z krypto i bylem pewny, ze tylko je kupywalem. Wiec z pitem nie byloby problemu, bo wystarczyloby wrzucic w koszt ile wydalem razem na krypto i tyle.

Ale okazalo sie, ze jedna sprzedaz zrobilem.

Przez jeden dzien podzialalem na Bitpanda, a potem przelalem wszystko i dalsze zakupy robilem na bitpanda pro bo przeczytalem, ze jest lepsza.
No i wtedy sprzedalem za 30 euro, po czym po chwili odkupilem xd
Chcialem pewnie przetestowac jak to dziala, heh.

Kupilem 0.00101448 btc za 50 euro.
Sprzedalem 0.0063028 btc za 30 euro
Aby kupic z powrotem 0.0060936 btc za 30 euro xd
I wszystko przelalem na bitpanda pro, a dokladnie 0.00099356 btc i pare bestow.
Moje jedyne sell na krypto.

Przez te sprzedanie za 30e a potem odkupienie za tyle samo, mialem mniej btc.
Gdyby nie ta jedna transakcja, to bym mial wiecej btc.
Czyli jestem stratny ?
A jak stratny, to musze to wykazac na picie.

Jak to wyliczyc ? Jak mam wykazac ta strate ?
Pomozcie pls..

#bitcoin #kryptowaluty #pit #kalkulatorgieldowy
Pobierz
źródło: comment_1650726217pSOC1tPlU5GCfbnkn0sBLO.jpg
  • 43
@Prawilniak: to rozlicz sie takze za kieszonkowe od mamy złodzieju, bo okradasz moje bombelki. XD Czy ktokolwiek rozlicza sie za taki pienięzny podarunek z rąk do rąk ( tzn. bank nie zaksiegował transakcji i nikt nie udowodni Ci wzbogacenia się, bo nie użyles jego uslug)? xDD Podobna procedura jest z krypto. Nikogo nie obchodzi te 200$ za które coś kupiłeś, jest zbyt wiele użytkowników by prowadzic taki rejestr (a jak prowadzą
@Piwniczny_haker:
Tak czy siak wole wykazac kazdy przychod/strate, nawet jak to bedzie tylko pare zl. Chyba, ze do konca miesiaca nadal nie bede wiedzial jak sie rozliczyc z tego, to wtedy faktycznie oleje chyba ta jedna transakcje i tylko wykaze w przychodach za ile nakupywalem kryptowalut
@Pankuronium: no w koszt wrzuce krypto, to wiadomo xd
Tylko, ze przez ta jedna, jedyna transakcje przydaloby sie wykazac strate i cos w tabelke wklepac. Ale nie mam pojecia jaka kwote musialbym wpisac xd jak to wyliczyc
@Prawilniak: a więc tak:
Wersja bez kalkulatora:
1. Wprowadź do Excela wszystkie transakcje FIAT->Krypto i KRYPTO->FIAT w walucie, za którą je kupowałeś/sprzedawałeś.
2. Jeśli była to waluta obca to musisz przeliczyć te transakcje po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego transakcję. Tutaj są te kursy: https://www.nbp.pl/home.aspx?c=/ascx/archa.ascx
3. Zsumuj transakcje tylko, które odbyły się w roku 2021.
Koniec.

Wersja kalkulatora(wprowadzanie manualne jest upierdliwe ale możliwe):
1. Otwórz zakładkę "Pozycje"
2. Kliknij "Dodaj"
@kalkulatorgieldowy: ale to byla jedyna transakcja krypto>fiat
Sprzedalem za 30 euro i po parunastu minutach kupilem znowu za 30 euro, ale przez ten czas kurs bitcoina sie co nieco zmienil i stalem sie lekko stratny, bo po tej transakcji koniec koncow posiadalem mniej btc po przecinku.
Twoim sposobem chyba nie wylicze tej roznicy i ile mam wpisac w tabelke w stratach.
Bo w przychod to wiem, ze musze podac zsumowane transakcje
@kalkulatorgieldowy:
Nie moge nadal tego zrozumiec, slabszy chyba dzien mam xd

Wystarczy, ze w tabelce "przychod" wrzuce wszelkie koszty poniesione za zakup kryptowalut, a pozostale tabelki moge zostawic puste, bo sprzedalem za 30e i kupilem po chwili za tyle samo ? No ale co nieco kurs sie sie zmienil przez ta chwile. Jak odkupywalem po sprzedaniu to za te 30 euro mialem juz mniej bitcoina.
@Prawilniak z punktu widzenia podatkowego każda transakcja jest niepowiązana przy krypto.
Gdybyś w roku 2021 :
1. Kupił dowolne krypto w dowolnej ilości za 10pln
2. Sprzedał dowolną ilość krypto za 9 PLN
3. Kupił za to 9PLN dowolne krypto w dowolnej ilości

Na koniec roku masz 19pln kosztów i 9 pln przychodów.

Nie ma znaczenie jakie krypto i w jakiej ilości. Szybka sprzedaż i kupno nie ma znaczenia.