Wpis z mikrobloga

Czesc.
Chyba mam chwilowa obnizke intelektualna, bo nie wiem, jak mam sie z tego rozliczyc xd

W 2021 zaczalem sie bawic z krypto i bylem pewny, ze tylko je kupywalem. Wiec z pitem nie byloby problemu, bo wystarczyloby wrzucic w koszt ile wydalem razem na krypto i tyle.

Ale okazalo sie, ze jedna sprzedaz zrobilem.

Przez jeden dzien podzialalem na Bitpanda, a potem przelalem wszystko i dalsze zakupy robilem na bitpanda pro bo przeczytalem, ze jest lepsza.
No i wtedy sprzedalem za 30 euro, po czym po chwili odkupilem xd
Chcialem pewnie przetestowac jak to dziala, heh.

Kupilem 0.00101448 btc za 50 euro.
Sprzedalem 0.0063028 btc za 30 euro
Aby kupic z powrotem 0.0060936 btc za 30 euro xd
I wszystko przelalem na bitpanda pro, a dokladnie 0.00099356 btc i pare bestow.
Moje jedyne sell na krypto.

Przez te sprzedanie za 30e a potem odkupienie za tyle samo, mialem mniej btc.
Gdyby nie ta jedna transakcja, to bym mial wiecej btc.
Czyli jestem stratny ?
A jak stratny, to musze to wykazac na picie.

Jak to wyliczyc ? Jak mam wykazac ta strate ?
Pomozcie pls..

#bitcoin #kryptowaluty #pit #kalkulatorgieldowy
Prawilniak - Czesc.
Chyba mam chwilowa obnizke intelektualna, bo nie wiem, jak mam s...

źródło: comment_1650726217pSOC1tPlU5GCfbnkn0sBLO.jpg

Pobierz
  • 43
  • Odpowiedz
@kalkulatorgieldowy:
Hmmm... czyli jak to byla moja jedyna transakcja crypto>fiat
To w "przychody" musze wpisac 30 euro ?
Dla przykladu :
Po zsumowaniu wszystkich fiat>crypto wychodzi mi np 10000 zl - i ta kwote podaje w tabelce "koszty"
I ta jedyna transakcje crypto>fiat wklepuje w tabelke "przychod" - czyli te 30 euro

??
  • Odpowiedz
@kalkulatorgieldowy: to akurat wiem xd
I wtedy wszystko bedzie okej na picie ?
Tylko co to za przychod, skoro po tej transakcji bylem stratny, ta sprzedaz byla na moja niekorzyc, bo sprzedaniu i odkupieniu za tyle samo euro mialem mniej tego bitkoina
Wiec nie wiem, czy tak bedzie ok, placic podatek od straty ?
Przeciez nie zyskalem, a stracilem po tej transakcji
  • Odpowiedz
@kalkulatorgieldowy: jeszcze ci glowe pozawracam :d
Czyli :

1 W przychod(tabelka 34) podaje 138zl(30euro)
2 W koszt uzyskania przychodow poniesione w roku podatkowym(tabelka 35) podaje np 10000 zl
3 w dochod(tabelka 37) nic nie wpisuje bo wychodzi na minus (bo 138-10000)
4 w koszt uzyskania przychodow, ktore nie zostaly potracone w roku podatkowym(tabelka 38) wpisuje 9862 zl, bo 10000-138=9862 zl

Dobrze to pojalem ?
Place podatek od tego, co jest w
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Prawilniak: Sprzedałeś btc za 30 euro więc w przychód wpisujesz 30 euro w złotówkach.
Potem kupiłeś btc za 30 euro więc również w koszta poniesione w roku podatkowym wpisujesz 30 euro w PLN. Dochód równa się Przychod minus koszt. Czyli dochód=30eur-30Eur dochod=0pln i nie płacisz podatku. Straty też nie masz bo w pitcie nie podajesz kwot w kryptowalutach. Liczy się tylko ile Fiat włożyłeś i wyciągnąłeś US nie obchodzi to że
  • Odpowiedz
@Prawilniak: Pole 38 wyjdzie na plusie liczysz tak jak masz wzory na PIT (c+d)-b 10 000 - 138 = 9862zł
Pole 37= b-(c+d) 138-10 000 Pole 37= (-9862) z tym, że wpisujemy 0, jeśli wyszło na minus.
I później w dalszej rubryce Pole 37 trzeba przepisać do pola 39, a, że wynosi 0 to nic nie płacisz.

A pole 38 jest ważne abyś w przyszłych latach tę stratę mógł odjąć od
  • Odpowiedz
@Prawilniak: No tak, napisałem dokładnie, że wpisujesz tam te 9862 na plusie. I wtedy w Pitach za kolejne lata będziesz mógł to odjąć od zysku aby nie zapłacić podatku za te 10 koła.

To jest 1900 pln więcej dla Ciebie więc ważne aby było w kosztach
  • Odpowiedz
@Prawilniak: Też wcześniej nie miałem tej wiedzy :P Ale od poprzedniego roku zacząłem się rozliczać i nawet dałem plamę bo zapłaciłem prawie 2k doradcy podatkowemu za wiedzę którą mogłem znaleść za darmo. :D My też mamy lepszy dzień, że się przydaliśmy :)
  • Odpowiedz
@kalkulatorgieldowy: A wiesz za co tyle? Miałem pytanie takie. Bitmarket upadł, a z giełdą historia zakupów. Zapytałem czy wyciąg z banku z przelewem z polskiego konta, na giełdę kryptowalut można uznać za dowód aby wykazać koszta zakupu. Napisali, że tak, jest to wystarczający dowód aby uznać koszta.

Jeszcze cytat z maila
"- co do kwestii rozpoznawania kosztów podatkowych związanych z obrotem kryptowalutą, to podatnik może zaliczyć do kosztów wartość środków przeznaczonych
  • Odpowiedz