Wpis z mikrobloga

Co waszym zdaniem powinien umieć tester manualny (powiedzmy mid)?
Mam 1,5 roku expa w testowaniu gier i 2 lata expa w testowaniu softu, umiem w miarę dobrze klikać, pisać raporty błędów (jira), pisać przypadki testowe a obecnie uczę się podstaw SQLa (selecty, joiny) i nadrabiam braki w teorii istqb. Zastanawiam się w czym mógłbym się rozwijać jako tester manualny. Z tego co sam widziałem to API jest bardzo na topie i gdzieś to też mam w planach (choć też raczej manualnie) no i gdzieś hen hen w przyszłości nauka Pythona ale to jest duże przedsięwzięcie :)
#testowanieoprogramowania
  • 34
  • Odpowiedz
@TotalDisaster
Dużą wartością dla testera manualnego jest wiedza biznesowa, ale tej nie nauczysz się poza firmą.
Sql + API to w manualkach must have.
No i polecam jednak cisnąć w automaty. Szybkość tego jak rosną zarobki po przejściu z manuala na automaty, mnie samego zaskoczyła bardzo.
  • Odpowiedz
@TotalDisaster douczysz się SQL i w zasadzie będziesz midem. Ewentualnie Postman albo SoapUI.

Mid midowi w testowaniu manualnym nierówny w zależności od firmy i projektu.

Ja z 2 latami expa w pisaniu scenariuszy testowych, raportowaniu błędów i ofc samym testowaniu plus jakieś podstawy SQL jestem w firmie kimś pomiędzy Regular a Mid, na Seniora musiałbym: nauczyć się SQL na poziom co najmniej średnio zaawansowany, poznać dobrze aplikację którą testuję by sprawnie poruszać
  • Odpowiedz
@MrPickles: Postman często się pojawia w ofertach i też słyszałem że bardzo warto znać. Regular i Mid to nie to samo? Ja właśnie mam taki problem, że dobrze klikam ale mam braki w teorii (bo nigdy się jej nie uczyłem tak naprawdę) a często w rozmowach są pytania z istqb, ale tak jak mówiłem, chcę nadrobić, może nawet samego certa zrobię.
  • Odpowiedz
@TotalDisaster: Dobrze kombinujesz i ciężko Ci coś bardziej sensownego poradzić na tym etapie. ISTQB FL, SQL, Postman, a później jakiś Python rekreacyjne nawet, żeby mieć pojęcie chociaż
  • Odpowiedz
@BShKF: Dzięki. A no i jeszcze Linuxa ogarniam podstawy (podstawowe komendy typu cp, mv, pwd, rm, cd, mkdir). A możliwe, że trafię niebawem na projekt gdzie będę pracował na androidzie to też jakaś technologia (chociaż osobiście nie jestem zainteresowany mobilkami).
  • Odpowiedz
@TotalDisaster na jakich przykładowo pytaniach gubiłeś się w pytaniach z ISTQB? Bardzo często ważniejsze jest rozumienie dokumentacji czy stories które będziesz czytał i na których będziesz opierał swoje decyzje co zrobić ze znalezionymi problemami, oraz umiejętności miękkie, wszak kontakt z devami i BA jest tu na porządku dziennym
  • Odpowiedz
@diarrhoea: No wiem wiem ale automaty to programowanie a programowania się boję (dużo się trzeba uczyć). Chcę jeszcze kilka lat się rozwijać i być porządnym manualem zanim przejdę na automaty.


Jak uważasz:) ale przy tym zapotrzebowaniu hakiem jest teraz, naprawdę warto w to iść. Sam jestem w szoku Jak bardzo stawki dobre się oferuje ludziom
  • Odpowiedz
@MrPickles: Ostatnio dałem dupy na pytaniu "co powinien zawierać w sobie testplan", nigdy takiego nie pisałem. Kiedyś wpadłem na "weryfikacja vs walidacja". Też kiedyś spytano mnie o metodyki testowe (wartość graniczna itd) i też nie wiedziałem. Tak jak mówię, nigdy się tego nie uczyłem tak stricte a jak czegoś nie mialem w pracy to skąd mam wiedzieć. Innego razu spytano mnie o typy testów to zamiast tego podałem piramidę testową. Tak
  • Odpowiedz
@TotalDisaster: Na pierwszym miejscy jednak bym postawił na api. SQL wykorzystywałem może w jednym projekcie na 10, natomiast znajomość API zawsze się przydaje i to na róznych płaszczyznach. Czasem testujesz, czasem tworzysz sobie dane, podglądasz sobie w narzędziach developerskich dlaczego coś się na froncie nie wyświetla, itp. No i rozumiesz lepiej dokumentację techniczną.
Dorzuciłbym do tego podstawową znajomość gita. Podstawowy koncept + kilka podstawowych poleceń (zmiana branchy, pulle, logi) - żebyś
  • Odpowiedz
@TotalDisaster: :D

Tak powaznie to nie ma się czego bać w programowaniu.
Moja teoria jest taka, że jak mógłbym się zaopiekowac ogarniętą (!) osobą i uczyć ją tego co umiem przez 8 godzin dziennie to max po 2 tygodniach miałaby taką wiedzę jaką ja miałem gdy zarabiałem na poziomie >7k na rękę.
  • Odpowiedz
@venomik: Nie no wiem, że się da, ale ja mam trochę nie po kolei w bani i mam problem z dyscypliną i regularnością przy uczeniu się nowych rzeczy. I tak jak mówiłem, chcę zacząć od prostszych rzeczy których można się szybciej nauczyć, z mniejszym stresem a których i tak potrzebuję. Programowanie jest gdzieś w zasięgu wzroku ale raczej na horyzoncie niż blisko.
  • Odpowiedz
@diarrhoea: Jak wygląda takie szkolenie? Puszczasz na slajdach syllabusa? :D

@TotalDisaster: Pff...
Cóż, różni ludzie, różne podejścia.
Kiedyś była tu mirabelka, może wciąż jest, która chciała szybko podciągnąć się w automatyzacji i jak jej zacząłem pomagać to później jej spamowała mi tygodniami/miesiącami wszelkie pytania na priv. No ale później chwaliła się progresem zarobków i mógł się człowiek poczuć niczym kaczuszka z mema.
  • Odpowiedz